mehmet altan

mehmet hasan altan (ocak 1953, ankara), türk gazeteci, yazar ve akademisyen.
abisi ahmet altana kıyasla gerçek liberal ve muhalif.abisi gibi militanca değil ilkeler üzerinden eleştirir.eleştirilerinden dolayı yazdığı star gazetesinden ayrılmıştır.istanbul üniversitesi iktisat politikaları ana bilim dalı profesörüdür.
bana göre türkiye'nin sayılı liberallerindendir.mehtap tv de akıl defteri programında görüşlerini bildirmeye devam etmektedir.
3 yıldır üniversitede hocam olan çılgın bir entelektüel. halen de istanbul üniversitesi iktisat kürsüsünde hocalığa devam etmektedir. eğer ordinaryus kavramı hala kullanılıyor olsaydı, fevkalade bu ünvanı taşıyabilir nitelikte bulduğum felsefeyi seven, hastane mavisi gömleğinden asla vazgeçmeyen siyasi, ekonomik tv programlarında sıkça rastladığımız sakallı adam olur kendileri.
sırrı süreyya önderin bir sonraki seçimlerde aday olmayacağını söylemesi üzerine istanbul'dan bağımsız aday olması gereken güzel insan
ahmet altan'ın ve zeynep bakan'ın kardeşidir. bugün babası çetin altan'ı kaybetmiştir.
500 günü aşkın zamandır tutuklu olan ve davası süren profesör, son mahkeme kararına göre “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamasıyla kardeşi ahmet altan ve nazlı ılıcak ile beraber müebbet hapis cezası aldı.