neden goril değil de ayı

biliyorum ayı profili arkadaşlara cuk diye oturuyor (bkz: iyi anlamda) ama neden ayı. goril daha kıllı götü daha iyi ortada olan daha erkeksi bir hayvan . bana göre eşcinsellerin maskotu ayı değil goril olmalıydı.
öyle ayı deyip geçme, bunun boz ayısı var, kutup ayısı var, pandası var koalası var. var oğlu var yani.
halbuki goril öyle mi ya? sadece goril. pfft, çok sıkıcı.
eşeğin sikinden ötürü.
10 ay geçti ve yine bu sorunun cevabını bulamadım.
çünkü ayı tanımı içerisinde kıl yoğunluğu kadar tatlılık da önemlidir. oyuncak ayılardan olsa gerek, ayılar her daim tatlı bilinir. birde ayının her daim daha çok şişmanlık çağrıştırması da var. karşındaki insana ayı gibi olmuşsun denildiğinde şişmanlamışsın anlamı verebilirsin ama gorille bunu yapamazsın.
kısacası goril = kıl çağrışımı (ki bunun için bile sadece maymun diyoruz)
ayı denilince = tatlı , kıllı , şişman bir şeyi tanımlıyoruz.
çünkü gorilin ayı dediğimiz gruba istinaden benzerlik gösterebileceği tek özellik iri yarı ve kıllı olması. ancak ayı türlerine baktığımızda çoğu türde insanı temsil edebilecek özellikteki tür kartelasına sahip.yaş aralığından tutun, kıl ve ten rengine kadar benzerlik gösteren kategoriler mevcut. mesela olgun ve kılları beyazlamış ayılara "polar bear" denir, kutup ayısının beyaz kürkü ile özdeşleştirilir. siyahi ırktaki ayılar ise "ursus americanus" olarak adlandırılan siyah kürklü amerikan kara ayısı ile özdeşleştirilir. gibi gibi nedenler... bayrağında ki renkler ise ayı türlerinin kürk renklerinden oluşmaktadır ve her biri ayrı bir eşcinsel ayı kategorisini temsil etmektedir. işte goril bu kadar geniş temsil kapasitesine sahip olmadığı için goril değil de ayıdır.
yapi olarak ikisi de iri ve killi ama gorillerin vucutlari kasli, ayilarinki yagli. gercek sebebin bu oldugunu dusunuyorum.