nuri bilge ceylan

filmleriyle yurt dışında en çok tanınan türk yönetmen. yurt dışındaki festivallerde aldığı ödüller neredeyse türkiye'de aldıklarından bile çoktur. üç maymun filmiyle ülkemizde tanınırlığı artmış olsa da kanımca en iyi filmleri uzak ve iklimler dir. filmlerindeki durağanlık eleştirilse de dikkatle bakıldığında hayatınızın bazı dönemlerinde kendinizi bir nuri bilge ceylan filmine sıkışmış gibi hissettiğinizi görebilirsiniz.
kendimi avam ve varoş hissettiren filmlere sahip yönetmen.izlediğim filmlerinin çoğunda sıkıldım sıkılmadıklarımda da uyudum.ama herife o kadar ödülü boşa vermediler herhalde.
özellikle kasaba, üç maymun ve bir zamanlar anadolu da filmlerini çok beğendiğim ve tekrar tekrar izlesem dahi sıkılmayacağım yönetmendir.
şu sıralar kış uykusu filmiyle aldığı altın palmiye ödülü ile gündemdedir. bu zamana kadar cannes'dan aldığı ödüllerle dünya çapında saygı gören ama ülkemizde anlaşılması zor filmlerin mimarı biri olarak tanınan sinemacıdır. bunca ödülün tesadüf, hatta bir politik sempati unsuru olmadığını bilmek gerekmektedir. çünkü kendisi filmi ile ilgili baştan sona her şeyi düşüp, enine boyuna planlayan bir sinemacıdır. avrupada ve amerikada bu tarz filmlerde bile devasa ekipler kurularak film yapılırken, kendisi filmi ile ilgili senaryodan tutun, görüntü yönetmenliğine, yönetmenlikte tutun makyaja kadar filmin bütün ayrıntılarını çalışarak koskoca ekiplerin özenle yaptığı işi tek elden idare etmektedir. aynı anda filme dair neredeyse her şeyi üstlenmesine rağmen filmlerinde insan psikolojisini, karakter derinliğini en iyi veren yönetmendir. dünya sinemasına bu işlerin karmaşık ekiplerle değilde; küçük mütevazi bir ekiple, film hakkında halı dokuma titizliğinde ilmek ilmek yapılacağını göstermektedir. henüz filmi izleyemesekte, saydığımız nedenler bir araya geldiğinde 3 saati aşkın bir film olan kış uykusu filmini böylesine büyük bir ödül verilmesi doğaldır.


(bkz: ellerine sağlık)