oidipus kompleksi

aile içi ilişkiler ve ensest temelli freud saptaması davranış. kız çocuklarda babaya erkeklerde anaya yönelen aşırı sevgi ve korumacı nevrotiklik üzerine kaynağını tarihteki sophoklesin kral oedipus hikayesinden vermiştir freud.
freud'un bi teorisi kız çocukları babalarına hayran büyür ve zamanla anneyi rakip olarak görmeye başlar. bu durumun vahim sonuçları sokakta gördüğümüz cillop gibi karıların kollarına taktığı dedeler. her zaman para için birlikte olunmuyor yani yaşlı erkeklerle. bazen bilimsel açıklamaları da mevcut.
küçükken annesine aşık, kahramanı annesi olan onu kıskanan kız çocukları için de bir teorisi vardır ümit ediyorum..acaba lezbiyenler de annelerine benzeyen kadınları mı tercih ediyor?
adını, babasına sadık kalmayan, erkek kardeşinin anneleri clytemnestra’yı öldürerek babası agamemnon’un ölümünün intikamını almak isteyen electra’dan alır.
freud "her erkek çocuğu annesiyle yatıp babasını öldürmek isteyecektir." der.

(bkz: hamlet)
freud'un sahip olduğu ve belli olmasın diye herkese mal ederek ananomileştirdiği komplekstir. erkek çocuğun annesine aşırı sevgi duyması ve ilgi göstermesi ilgi ile birlikte annesini babasından kıskandığı döneme işaret eder. freud'a göre bu dönem, erkek çocuğun babasının kendisini hadım edeceği korkusuyla sona erer.*

bu kompleksin kız çocukları için olanı (bkz: elektra kompleksi)
hastalığa adını veren hikayenin adı oedipus rex'dir. her ne kadar bunların hiçbirini isteyerek yapmayan oedipus çabalamış olsada, kaderinden kaçamamıştır. oedipus'un çocukları, hem çocukları hemde kardeşleridir.
"bilim adamları her zaman doğruyu söylemez" dedirten bir buluştur.
saatleri ayarlama enstitüsü'nde geçiyor(muş): "psikanaliz çıktığından beri hemen herkes hastadır."
fallik dönemde yaşanılan karmaşa. freud reyize göre her çocuk karşı cins ebeveyne aşık ve hemcins ebeveyni nakavt etmek ister bu dönemde.
büyük tragedya oidipus tan almıştır ismini. kısaca bu konuyla ilişkin kısmı, oidipus yaşadığı üvey ailenin yanından annesiyle ilişkiye gireceğini bir kahinden öğrenmesiyle kaçar. yolda bilmeden babasını yani gittiği yer tebai nin de kralını öldürür. sonrasında ise dul kraliçeyle evlenir, ki o da annesidir. sonu her tragedya kahramanı gibi hazindir..karşıtı yani kadınlarda görüleni ise elektra kompleksidir.
oidipus kompleksi ya da oedipus karmaşası, sigmund freud'un kurucusu olduğu psikanalitik teoriye göre karşı cinsteki ebeveyni sahiplenme ve kendi cinsinden ebeveyni saf dışı etme konusunda çocuğun beslediği duygu, düşünce, dürtü ve fantezilerin toplamıdır.

sigmund freud, oidipus kompleksi'ni, babasının ölümü sonrasında girdiği bunalım döneminde kendisini incelerken keşfetmiştir. annesi, babası ve kendisi üçgenindeki ilgi ve ilişkileri incelerken ortaya çıkan bu teori ismini sofokles'in yunan trajedisi oedipus rex'ten almıştır.