öpüşürken gözleri kapatmak

beyinlerimizin yaptığımız işe odaklanıp bir algıyı kapatması sonucu gerçekleşen bir refleks. arada 1-2 saniye hafif gözleri açıp partnerin "aman tanrım ooh" şeklinde kendinden geçtiğini görünce istemsiz gülümsüyorum bunu yaparken. başlıktan sonra meraklanıp "körler öpüşürken gözlerini kapatıyor mu"* sorumun yanıtını ise internette bulamadım, kör yazar ya da konu hakkında bilgisi olan mesaj atarsa sevinirim.
genellikle öpüşürken aynı anda öpüştüğüm kişinin yanaklarını ve göz çukurunu kirpiklerimi kırpıştırarak gıdıkladığımdan karşımdakinin kahkaha atmaktan gözlerini kapatamaması ile sonuçlanan durum.
ilk öpüşmemde şaşkınlık ve heyecandan yapamadığımdır.
doğal bir reflekstir. hissetme olayını üç beş katına çıkarır. yarasaları düşünün. ya da görme engelli bireylerin sopa kullanarak ses yardımı ile nasıl yollarını bulduklarını, ya da animeleri düşünün. gözler nerdeyse duyularımızın büyük bir kısmını kaplıyor. çünkü gün içerisinde en çok onu kullanıyoruz. lakin gözler olmadığında diğer hislerimiz tavan yapıyor. gözlerinizi kapatıp bir havuzda sırtüstü yattığınızda güneşin sıcaklığını, suyun tutuşunu, rüzgarın dokunuşu kolayca hissedebilirsiniz. öpüşürkende bu hissi tüm hazzıyla almak için diğer gözler kapatılır diğer duyular coşar.

ona da kapatma diyorum ama kapatıyor. ara sıra parmaklarımla göz kapaklarını aralıyorum kızıyor. ibnelik değil mi hehe.
genelde ilk saniyelerde partnerimi izlemek istediğim için gözlerimi açık tutarım. sonra yaptığımın bir tür röntgencilik olduğunu düşünüp utanır ve gözlerimi kapatırım. ay çok naifim ayol asfgaffsda
aslında öpüşürken gözlerini kapatmak bilimsel bir temele dayanmaktadır ; sadece öpüşürken değil, genelde gözleri kapamak insanı sakinleştirir, o an için duyguların kuvvetlenmesine yol açar. insanlar duyu organlarıyla algıladıklarını daha kuvvetli hissetmek istediklerinde, örneğin; güzel bir çiçeği koklarken, leziz bir yemeğin tadına bakarken gözlerini kapatırlar. göz kapamak, yaşanılan anın tadını çıkarmanın ve fantezi kurmanın birinci şartıdır.
arada gözleri açıp bakmak insana ayaklarının yere bastığı hissini verebilir. bunun bir rüyamı gerçek mi olduğunu kavramaya yardımcı olur.
aynı kişiyle çok fazla öpüştüğünüz zaman fazla duygu kalmıyor. dolayısıyla da gözlerinizi kapatmıyorsunuz. heyecan ile alakalı bir durum.
ya o mesafede gözümün önünde duran bir şeye bakarken odak kırılması yaşıyor ve çift görüyorum ben zaten. yakındaki tek noktaya odaklandıgi için gözlerim.böyle şaşı bir ifade beliriyor. öyle bir tipte beni görse karşımdaki bence güler, romantizm sifirin altında eksi bilmem kaç olur. ben bu yüzden kapatıyorum valla sizin dediğiniz incik cincigini bilemem.
kapatın yahu zaten burnunuzun dibinde biri varken şaşı kalırsınız vallahi
amaç görme duyusunu bir kenara bırakıp tamamen dokunma duyusuna odaklanmayı sağlamak olsa gerek.
  • /
  • 2