php

platformdan bağımsız (windows,linux, etc.) çalışabilen sunucu taraflı, html gömülü betik dilidir. perl, c/c++ tipinde script dilidir.

oracle, adabas d, sybase, filepro, msql, velocis, mysql, informix, solid,dbase, odbd unix dbm ve postgresql veritabanlarıyla güvenli iletişim kurabilir ve imap, snmp, nntp , pop3 , http servislerine bağlantı kurabilmektedir.

tüm server yazılımları ile (iis,apache,vb) sorunsuz çalışır.
harikalar yaratabileceğiniz bir scripting dili.
scope yapısı çok karışık olan dil. diğer dillerde fonksiyon içerisinde tanımlanan değişken local olurken, bu dilde bu değişkene başka yerlerden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. çok saçma. ama dışarıda tanımladığınız değişkeni içeride kullanamıyorsunuz. ne alaka? ayrıca mvc sözde karmaşıklığı azaltıyor ama bana göre daha da karmaşık hale getiriyor programı. dilde tip kontrolü yok zaten. değişkene canınız ne isterse atayabiliyorsunuz, php'nin umrunda olmuyor. hatta değişken adının başına 'new' eklerseniz nesneye dönüşüyor falan. java'da aylardır oyun kodlayıp, oyundaki bütün bugları çözen ben, php'de kılımı kıpırdatamadım. şu proje bitsin, bir daha elimi dahi atmayı düşünmüyorum php'ye.

düzenleme: çok küçük bir hata yüzünden yapamıyormuşum. düzeldi şimdi. bazı şeylerden hemen bıkabiliyorum evet.

düzenleme: bu sefer de başka bir hata çıktı. aynı kodları yazmama rağmen, bir sefer hata veriyor, bir sefer hata vermiyor. yok abi yapamıyorum ben internet programcılığı yahu.