rammstein

1994 doğumlu alman metal grubu. sahne şovları ilginçtir. yıllardır grup üyeleri gay midir değil midir tartışılır. kliplerinde ve sahne performanslarında bu izlere rastlamak mümkündür.
du hast ve ich will en bilindik parçalarındandır. pussy adlı parçasını abazanlar için, mann gegen mann parçasını gayler için yaptıkları düşünülür.
almanyadan çıkan en iyi gruptur benim için sehnsucht albümlerinin üstüne yoktur,şu ana kadar yaptıkları işlerden.
2010 yılında sonisphere festivali kapsamında türkiye' ye de uğrayan, klasik ateşli, patlamalı performansıyla göz dolduran alman metal grubudur.
"mann gegen mann" şarkıları sanıldığının aksine gaylere yazılmış olumlu bir şarkı değildir, sözleri homofobik göndermeler içermektedir ki şarkının ismi "erkek erkeğe karşı" demektir
ismini almanyadaki ramstein kasabasında ramstein hava üssüne ait iki gösteri jetinin havada birbiriyle çarpışması ve birinin seyircilerin üzerine düşmesi gibi bir olay var idi bunun için yazdıkları şarkıdan alır. reklam olmasın diye bir m eklerler.
almancanın etkisinden mi grubun ilginç kıyafetinden makyajından mı bilinmez, metal sevenlerin tek kelimesini anlamadan şarkılarını dinlediği grup, benim favorim meinr herz brennt olmasına rağmen du hast nicht, pussy, bück dich gibi herkes tarafından bilinen parçaları da on numara
sene doksanlar;ilk defa "sehnsucht" albümünü kasetten dinlediğim ve böylece keşfettiğim grup.yoktu o zamanlar cd falan. kaseti eve abim getirmişti,ona da arkadaşı tavsiye etmiş.ben,abim,alblam "du hast" parçasıyla resmen kopuyorduk. hey gidi günler.
arıca "sehnsucht" albümü en iyi albümlerindendir;sehnsucht,engel,du hast,bück dich,klavier albümdeki sevdiğim parçalardır.
edit:nasıl bir şuursuzluksa,yılları karıştırmışım.sene tam 2001'di şimdi hatırladım
her dinlediğimde damarlarımda akmaya başladığı için arabesk türü müziğe neden "damar" dendiğini bana anlatan grup.

damarda akmak şu demek: kalbi sıkıştırmak, sonra beyni dağıtmak, ardından ruhu obsede edip bedeni ele geçirmek ve sana garip şeyler (dansa benzemeyen bir şeyler) yaptırmak... en sonunda ölüme doğru yola çıkartmak...

ancak müzik hep hedefe varamadan bitiyor neyse ki.

acılar içindeyken dinlenmesi gerekendir. anca o kaldırır. ayrıca rammstein dinlerken kendinizi birden almanca konuşurken bulabilirsiniz.
pek sevmiyorum ama nymphomaniac sayesinde dinlediğim "führe mich" parçaları ciddi güzel.
sahne performansları gerçekten çok başarılı olan alman rock müzik grubu.
aşağıdaki cover'i izledikten sonra müziği bırakabilecekleri iddia edilmiş.

http://www.dailymotion.com/video/x1oa6nf
1998 yılında amerika turnesinde yaptıkları şov nedeniyle worcester'da gözaltına alınmalarına neden olan meşhur bück dich performansları vardır. şarkı sözleri "yüzün umurumda değil, domal" anlamına gelen ve benzer romantik kalıplarda sevgi sözcükleri içerir. şarkı ilerledikçe till lindemann "kölesi" flake'ın poposuna şaplak atmaya başlar ve sonrasında romantizmin doruk noktasına ulaşırlar.

yıllar sonra aynı şovu tekrardan 2012 turnelerinde yapmışlar. oldukça homofobik olan rusya'daki konser kayıtlarında lindemann'ın eliyle açıkta kalan şeye bakıp "ee ortada bıraktın bunu" anlamında hesap sorucu bakışları, popoya tekme atması, kölesinin kaçmaya çalışması gibi bdsm temalı komik sahneler vardır.

1998 berlin konser kaydından gelsin.

rammstein=engel benim için. özellikle de şarkının girişindeki ıslık efsanedir.
reise reise ve rosenrot albümlerine bayıldığım bir gruptur. hayranım bu gruba.