roşin çiçek

17 yaşında babası ve amcası tarafından 14 kurşunla öldürülen, eşcinsel töre cinayetine kurban giden genç.

onu bu başlıkla r.ç. olarak tanımıştık;

(bkz: diyarbakır'da eşcinsel töre cinayeti)

benzeri için;

(bkz: ahmet yıldız)
birgün gazetesinde roşin'in cinayeti detaylandırılmıştır.

http://www.birgun.net/writer_index.php?c...
bir kaç yıl önce iranda biri 17 diğeri 19 yaşında iki genci asmışlardı, eşcinsel oldukları için...bizde kanunlar asmıyor ama irandan medeni olduğunu söyleyen ülkemizde aileler öldürüyor
davası 4 ay sonraya ertelendi. 5 aralıkta tekrar görülecek.
asya özgür davadan izlenimlerini böyle aktarmıştır.

---------------------------------------------------

roşin çiçek duruşmasi’ndan gözlemler:

adliye girişinde sıkı bir güvenlik tedbiriyle karşılaştık.bu şunun göstergesidir:ayrımcılık.
adliyenin içinde beklerken polisler r.ç.’nin ailesini koruyorlardı.r.ç.’nin ailesi polislerin bulunmasına rağmen lgbti aktivisti arkadaşlarımıza hakaret ve küfür ile saldırı hatta bunu daha ileriye götürecek şekilde fiziki saldırıya varan tacizlerde bulundular.o kadar... sıkı güvenlik önlemleri varken r.ç’nin ailesi tacizde nasıl bulunuyorlardı. diyarbakir’da oturan aktivist arkadaşlardan birisine ailesi: '’ölsen bu halinden daha iyi’’diyerek bir eşcinselin ölümünün yaşamasından daha iyi olduğunu.bu tavırlarıyla eşcinsel ölümlerini meşrulaştırdıklarını gösterdiler.aktivist arkadaşlardan birisi rç’nin duruşması için duruşma listesine bakarken rç’nin kardeşi, aktivist arkadaşımızın yanına gelip, “neye bakıyorsun?” diye sormuş,arkadaşımız “babası tarafından öldürülmüş 'bir çocuğun duruşması var '’diyerek cevap vermiş, arkadaşımızın cevabına karşılık rç’nin kardeşi '’öldürülmüş de ne olmuş?” demiş ve arkadaşımız rç’nin kardeşinin yüzüne bakana kadar onun rç’nin kardeşi olduğunu bilmiyormuş ve cevap üzerine şok geçirmiş,r.ç’nin kardeşi küfür etmiş ve aktivist arkadaşımızın yanına gelen diğer arkadaşlar aktivist arkadaşımızı alıp götürmüşler.ailesinin bu tür söylem ve saldırılarda bulunarak aktivistleri tahrik etmek,ortalığı karıştırıp aktivist ve hak savunucularının duruşmaya girmesini engellemekti.bu oyuna gelmemek için aktivistler bir çok hakarete karşı ses çıkarmadı.
duruşma salonuna girerken roşin’in ailesi ve yakınlarının üstü aranmaz ve kimlik sorulmazken aktivistlerin hem üstü aranıyordu , hem de kimlikleri soruluyordu.kimliği olmayanları içeri almıyorlardı.bu yöntem orda görülen hiçbir duruşmada uygulanmıyordu.üst aramalarda ve kimlik sorulurken trans bir kadın arkadaşımız mersin yedi renk’ten yağmur ana kimliğinin renginden kaynaklı erkek polis onu aramak istedi.oda beni kadın polis arayacak dedi . ben çünkü kadinim dedi.erkek polis senin kimliğin mavi,ya ben arayacağım ya da çık dışarı dedi.yağmur anada duruşmaya girmek için '’ara’’ dedi. kurumsal kimliği olan,diyarbakir büyükşehir belediyesi başkan vekili hafize ipek : o kendisini nasıl tanımlıyorsa ona göre arayacaksınız, demesine rağmen polis ciddiye almadı ve yağmur anayı üstünü arayıp salona aldı.
duruşma salonunda polisler lgbti aktivistlerine ve hak savunucularına nefretle bakıyorlardı.
roşin’in katilinin avukatı savunma yaparken ,özellikle mal varlığına değinmesi ( 3 marketinin, evlerinin,arabalarının olduğunu belirtmesi) bunlara dayanarak sanığın masum olduğunu , böyle bir olayı bu kadar zengin bir insanın yapmayacağını belirtmesi ilginç bir savunma yöntemiydi. bir nevi yeni gelen mahkeme heyetine rüşvet teklifinde bulunuyordu.
yeni mahkeme heyetinin şimdiye kadar davaya müdahil olan spod’un avukatının ailesinin talebi üzerine müdahillikten avukatın çıkarılması,yeni mahkeme heyetinin bundan sonra izleyeceği stratejisi ne kadar taraflı olduğunun açık göstergesidir.
lgbti hareketi ve aktivislerinin bundan sonraki duruşmalarda bu davaya daha kararlı ve daha kitlesel bir sahiplenme olması gerektiğinin bu duruşmada gördüklerimiz,yaşadıklarımız, duyduklarımız ve deneyimlerimiz bize gösterdi.
eğer bu tarihi mahkemeye hareket olarak etkin bir şekilde sahiplenmezsek ,yeni mahkeme heyeti baba ve amcayı serbest bırakacağını da ,mahkeme heyetinin yaklaşımlarına dayanarak üzülerek söyleyebiliriz...!!!

roşin çiçek 17 yaşında ''sadece'' eşcinsel olduğu için babası ve amcası tarafından katledildi.

----------------------------------------------------------------
10 şubat 2014 tarihinde gerçekleşecek roşin çiçek davasına müdahil olacak bireylerin başvuru dilekçesi büyük önem arz etmektedir. dilekçenin üzerindeki istenen bilgiler (isim-soyisim, tc no, adres) doldurulduktan sonra çıktısı alınarak her iki sayfa da müdahil olacak kişi tarafından imzalanmalıdır. sonrasında diyarbakır 3. ağır ceza mahkemesi başkanı'na havale ettirilip 3. ağır ceza mahkemesi'nin kalemi'ne teslim edilmelidir. bu işlem için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. dilekçeye dernek ve oluşumların web siteleri veya facebook sayfalarından ulaşmak mümkündür.
10 şubat için bir de davasına çağrı videosu hazırlandı.

nefrete inat yaşasın hayat

roşin kürtçe de mavi gün manasına geliyor.
kara bir gün de güneşini söndürenlerin güneşi batsın.
gökkuşağının katledilen renklerinden biri. mavi.

spod'un çağrısı: http://koyulaci.com/genel/spoddan-anlaml...