seçim sonrası olası senaryolar

akp tek başına azınlık hükumeti veya akp-mhp koalisyonuyla bir hükumet kurulacak. fakat ülke tıpkı içi güveler tarafından boşaltılmış bir kütük gibi ekonomik krizin start noktasında olduğu için bomba hükumete ortak olan partilerin elinde patlayacak. chp ve hdp'nin bu hükumete ortak olmaması en büyük temennim. çünkü bu ekonomik krizde hükumete ortak olan parti sikilip atılıp piyasadan silinecek. tıpkı zamanında anap, dyp, shp vb. silindiği gibi.

bu benim senaryomdur. farklı ihtimaller de var ama en çok buna ihtimal veriyorum.
ekonomik enkazın sahibi ve sebebi akp olduğundan dolayı, koalisyonu bir kriz gerekçesi olarak lanse etmek, ahmak kitleleri kandırabilmek içindir.
o nedenle, gerçek anlamda bir "acil durum" veya "acil demokratik restorasyon" hükümeti kurularak, öncelikle faşist seçim yasası, iç güvenlik yasası, 4+4+4 eğitim rezaleti ve benzeri diktatörlük dönemi yasalarının temizlenmesi şarttır!
bunları yapmak chp, hdp ve mhp'nin namus borcudur!
bana öyle geliyor ki en olası senaryo hdp'nin güvenoyunu almış bir chp-mhp azınlık hükümetidir. partilerin hepsi akp'yle koalisyon yapmayız dedi. mhp de hdp'yle aynı koalisyonda olmak istemeyeceğine göre chp-mhp-hdp imkansız. mhp olası bir chp-hdp azınlık hükümetine güvenoyu vermez. ama bazı konularda anlaşırlarsa hdp'nin chp-mhp koalisyonuna onay verip güzel güzel muhalefet olarak mecliste devam edebileceğini düşünüyorum. bu durumda da akp ana muhalefet konumuna geliyor.