star trek

gene roddenberry tarafından yaratılmış, ilk olarak 1966'da tv'de yayınlanmış bir bilim kurgu franchise'ı dır. star trek, bilimkurgunun en iyi örneklerinde olduğu gibi, günümüz sorunlarını işlemek için gelecekten platformlar sunar. the original series'in (kısaca tos denir) köprüdeki kadrosu dahi (rus, zenci, vulkanlı, amerikalı vb) anti ırkçı mesajın alasını vermekteydi ki, amerikan televizyonunda bir zenci kadının beyaz bir erkekle ilk öpüşmesini yine star trek'de gördü dünya. insanlığın şiddet, önyargı ve kendi çıkarını kayırması durumlarını aşmasını hemen her bölümde göstererek yayınlandığı soğuk savaş yıllarında insanlığın olgunlaşıp daha iyi bir seviyeye geleceği umudunu vermiştir. star trek'lerde görülen her teknolojik gelişim en azından teori olarak var olan kavramlardan seçilir. mit'de danışmanları vardır (klingonca dersleri de hobi olarak almak isteyenlere bu okulda verilmekteydi). örnek vermek gerekirse st: the next generation dizisinde karşımıza çıkan holodeck teknolojisi; geçen ay bilim adamlarının ışık enerjisini maddeye çevirmeyi başararak çığır açması ile 100 yıl sonra mümkün olabilecek gibi görünmektedir. the next generation'u deep space nine, voyager ve enterprise izlemiştir. 90'lar ve 2000'lerde izlenen bu yeni dalga dizilerin en iyisi deep space nine'dır. ds9'dan sorumlu ron moore zaten daha sonra battle star galactica'nin yeni versiyonunu cekerek dunyayi kendine hayran birakmistir. jj abrams'in 2009'da franchise'i vulkan gezegenini patlatarak reset etmesi tüm fanları üzmüştür. ticari açıdan başarısız olmasa da, ortaya çıkan efektler açısından görkemli bu filmler, star trek ruhunu yansıtmamaktadır. üçüncü filmi abrams, yıldız savaşlarını yöneteceği için; her dahil olduğu proje sığlıkla suçlanan bob orci yönetecek deniyor. bana sorarsanız tabuta son çiviyi çakmak olacaktır. eski dizileri izlemeye devam edeceğiz.
evet ben bir trekkie'yim.
orijinali bir romana dayanan 1960'ların meşhur bilimkurgu tv dizisi. 70'li yıllarda tek kanallı trt'de gösterilmiştir siyah-beyaz olarak.
dizi yeni nesil olarak defalarca çekilmiştir. star trek, 12 kez sinema filmi yapılmıştır. seri halde romanları yazılmıştır. animasyonları da cabası...

ilk dizinin unutulmaz karakterleri arasında kaptan kirk (körk), mr. spock (sıpak), teğmen uhura, scotty (skati), dr. mccoy (mak koy) sayılabilir.

sanırım bu dizide sıkça geçen, "ışınla beni scotty"* sözü ile ışınlanma kavramı dilimize geçmiştir.

dizi türkiye'de uzay yolu adı ile oynatılmıştır.
star trek beyond, star trek serisinin 2016 yılındaki şimdilik son sinema filmi.
filmin özel efektlerinin kaliteli olduğunu söyleyebilirim.konu da güzel işlenmiş.
galaksiyi kurtarma serüvenini biraz daha zorlaştırabilirlerdi belki,bana biraz kolay başardılar gibi geldi.
filmin sound trackini rihanna'seslendiriyor.filmin sonunda rihanna'nın güzel yorumu da finali tatlılaştırmış tabii...

spoiler vermemek için cümlelerimi zor seçiyorum.

o yüzden izleyin pişman olmazsınız diyebilirim.
hakkındaki yazıları okurken nedense aşırı bir şekilde tüylerim diken diken oluyor.