taciz ve küfürün karşısındayız kampanyası

selam

öncelikle bu başlığı açma sebebim

ekşi sözlükte gördüğüm http://eksisozluk.com/entry/58745006 bu entrydir.

aslında her şey linkte olduğu gibidir ama ben yinede bir iki bir şey yazıyım...kendisini insan sayan bir kişinin, sosyal medya üzerinden ''klavye delikanlılığı'' tabiri ile bir kişiye yazılı olarak saldırıyor

normalde hatta genel anlamda sakin bir kişiyim ancak bu durumu görünce ve fotoğraflara da bakınca öfkeden sinire döndüm ve hayatımda nadiren olan nefret durumu içinde kendimi buldum

sizden istediğim bu tarz gördüğünüz veya yaşadığınız durumlarda böyle yerlerden paylaşıp en azından bu kişileri sosyal medya üzerinden baskı altına alabilirsiniz.

sosyal medya bir çok anlamda faydasız bir yer ama bazı durumlarda çokta faydalı olabiliyor.

ayrıca kişinin youtube hesabıda (youtube:http://www.youtube.com/channel/ucxuj6djhtpy_uqintsdwplg) burdadır. bi bakın derim en azından video yorumlarından tebessüm edersiniz.

edit:bir erkek olduğum için hiç bir zaman böyle bir durum yaşamadım, ancak benim çevremde ki ablamın sevgilimin ya da kız arkadaşımın böyle bir durumu yaşama ihtimali her zaman var. bu ve bunun gibi insanların bir kaç kademe üstü zaten taciz/tecavüz/cinayet suçlarını işlediği için en azından böyle insanları sosyal medyadan susturmak ve ilerisi için önüne geçmek için böyle bir başlık açtım.*

edit2: belitmek işterim ki benim bu başlığı açma sebebim ve bu durumu ilk gördüğüm sırada ki tepkim sadece instagramdan şikayet etmekidi. youtube sayfasını da ekleme sebebim sadece ekşide gördüğüm içindir. linç kampanyasından ziyade benim burada olmasını istediğim durum, birlik ve beraberliktir.
bir kişinin bu başlığı açması üzerine yüzlerce kişini destek ve birlik mesajları/eylemleri benim hoşuma gitti.
dediğim gibi ''sosyal medya bir çok anlamda faydasız bir yer ama bazı durumlarda çokta faydalı olabiliyor.''
desteklenmesi gereken ve desteklediğim kampanya.

fakat söylemek isterim ki bu kişinin youtube kanalındaki ilk videonun altına yazılan yorumları okuduktan sonra kanım dondu. ortada bir kadını taciz eden seksist bir adam var ve bu adamı "patlağın oğlu", "o.ospu çocuğu" diye yaftalamak da seksist değildir de nedir? bir kadının tacizine başka bir kadını taciz ederek mi tepki koyulur? kadınları rahat bıraksak daha iyi birşey yapmış olmaz mıyız?
sosyal medya üzerinden bu gibi tiplere baskı kurarak bu taciz ve küfürlerin azaltılması mümkün bence de. desteklenmesi gereklidir. bitmez ama evet.
kampanyayı göremediğim başlık. linç teşvikini ise desteklemiyorum.

sosyal medyada küfür edenleri ifşa/linç kampanyasını destekleyen bilinçsiz topluluk adamın youtube sayfasına aynı küfürler ile saldırılmış. bu ne perhiz bu ne lahana turşusu? neyi değiştiriyorsunuz? ben bu tür bir durumda en fazla o yorumu şikayet edebilirim, internet üzerinden o profile saldırmak bence pek de yardımcı olmuyor.

adamın son videosunun altındaki yorumlar;

--- spoiler ---

yeteneksizlikten geberiyor amk.

bass çalsan ne yazar amın evladı, senin için köylü!

porno filmlere müzik mi yapıyorsun patlağın doğurduğu?

--- spoiler ---

bu zihniyet mi siber zorbalık ile savaşıyor?

bu tür durumlara maruz kalan kişilerin küfür eden profilleri blocklamasını tavsiye ediyorum, internetteki anonimlerden yardım beklemeyin, gidin yakınlarınızdan yardım isteyin lütfen.

son zamanlarda buradan güzel fikirler çıkıyor;

http://cyberbullying.org/

facebook da bu konuya baya önem veriyor;

https://www.facebook.com/safety/bullying/

zorba olma kanka ol!