taciz

tdk'nın tedirgin etmek, rahatsız etmek şeklinde anlamlandırdığı kelimedir. bu açıdan bakıldığında bir başka insanın sınırlarını onun rızası olmadan aşmaktır. gündelik yaşamda daha çok cinsel taciz ya da mobbing şeklinde karşımıza çıkar. ve bir şiddet türüdür.
tacizin bircok cesidi vardır. fiziksel taciz cinsel taciz sözel taciz psikolojik taciz ekonomik taciz sosyal taciz .
sonuc olarak bakıldıgında hepsi rahatsız edicidir. ve hosnut bir durum degildir ama ne yazıkki hepimiz bazen bunu yasıyoruz.
hamamda yabancı kadınlara başlamışlar yine. boktan bişi. şöyle ki http://t24.com.tr/yazarlar/hande-cayir/hamamda-tacize-polis-sorgusu-niye-hamama-gittin-masaj-istedin-mi,11490
kadınlar da sık sık yapıyor. mesele bugün sınıf arkadaşım göğsümü elleyip elleyip "aha cikolatalı ne güzel kasların var," diyip durdu. şakayla karışık "bu yaptığın bazı ülkelerde tacize giriyor, biliyorsun değil mi?" dedim ama pek ciddiye almadı.
geçtiğimiz günlerde bir grup aynı düşüncedeki insan, "taciz" konusunu içeren bir tartışma ortamında beni taciz etti. fakat garip olan bana yaptıkları bu tacizin farkında bile değillerdi. sadece kadınların tacize uğradığına inanmışlar ve bunu içselleştirmişlerdi. tacizi sadece cinsiyet, seks veya cinsellik ile bağdaştıranlardan nefret ediyorum.