trans onur haftası

bu yıl üçüncüsü düzenleniyor.

ayrıntılı bilgi için:
https://www.facebook.com/transprideistanbul
trans onur haftası trans görünürlügünü arttırmak ve daha çok bir arada olabilmek adına düzenlenmiş bir etkinliktir. her sene daha kalabalıklaşan yürüyüş en anlamlı sloganı dünya yerinden oynar dönmeler özgür olsadır.... en son 2012'de yapılan yürüyüşe yaklaşık 5000 kişi katılmıştır...
4. trans onur haftası kapsamında 23 haziran 2013 saat 17:00 de yürüyüşleri gerçekleşecek.
bugün istiklal caddesinde saat 17:00 de transeksüel bireyler, "susma haykır, translar da vardır" diyecek. tüm hayatları şiddet ve müdahalelerle geçen bu insanlara umarım bu onur günlerinde bir müdahale de polisten gelmez...
bu yıl 6. sı düzenleniyor. 15-21 haziran tarihleri arasındaki haftanın içeriği şöyle;

onur haftasi programi
15 haz. 14:00 - basın açıklaması
yer: insan hakları derneği
15 haz. 19:00 - ibneler dönmelere karşı
yer: taksim spor kulubü
16 haz. 14:00 - takı tasarım atölyesi
yer: istanbul lgbti dayanışma derneği
17 haz. 15:00 - trans* piknik
yer: maçka parkı
18 haz. 19:30 - trans*but belgesel film gösterimi
yönetmen: maria binder
yer: şişli kent kültür merkezi
19 haz. 19:00 - iç güvenlik paketi ve lgbti paneli
yer: ismail beşikçi vakfı
19 haz. 22:00 - külotsuz parti
yer: leyla teras
20 haz. 14:00 - trans* mülteciler ve barınma paneli
yer: ismail beşikçi vakfı
20 haz. 16:00 - trans* kimlikler ve ruh sağlığı paneli
yer: ismail beşikçi vakfı
21 haz. 17:00 - trans* onur yürüyüşü
yer: taksim (1 mayıs) meydanı
istanbul lgbti dayanışma derneği’nin bu yıl yedincisini düzenlediği trans onur haftası’nın programı açıklandı.
13 haziran pazartesi günü basın toplantısı ile başlayacak hafta 19 haziran pazar günü trans onur yürüyüşü ile sonlanacak.

7. trans onur haftası programı

13 haziran pazartesi / basın toplantısı / saat: 13.00 / insan hakları derneği
7. trans onur haftası basın toplantısı
trans onur haftasının startını vereceğimiz basın toplantımıza tüm basın emekçileri davetlidir.


13 haziran pazartesi / forum / saat: 19.00 / maçka parkı
bedenimle barışıyorum – transların seks deneyimleri
moderatör: zelal demir
ilk cinsel deneyimler her zaman zordur ama transların translık bilinciyle ilk cinsel deneyimleri daha zordur. kendi bedeniyle barışmak; sisteme karşı isyan ve başkaldırıdır. bizler bu forumda kişisel deneyimlerimizden yola çıkarak aslında ilk başkaldırılarımızı konuşacağız.


14 haziran salı / atölye / saat:19.00 / istanbul lgbti dayanışma derneği
trans maskülen materyal atölyesi

çoraptan packer, tişörtten binder, olur mu? olur! dildo, strap on, packer, kemer, binder, pompa kullanmak istiyorsak illa satın almak zorunda değiliz! artık malzemelerle bunları beraber üretebileceğimiz atölyemize gelin, kendi ürününüzü kendiniz yapın. (eski tişört, çorap, iğne- iplik, lastik, makas, tutkal vb. kullanılabileceğini düşündüğünüz yardımcı malzemeleri lütfen yanınızda getirin).
(katılım 20 kişiyle sınırlıdır. ön kayıt için lütfen mail atın.)
prideistanbul@gmail.com


15 haziran çarşamba / panel / saat:18.00 / aynalı geçit
transerkeklerin tarihi: nereden nereye

2000’li yıllarda bireysel ve/veya örgütlü mücadeleleriyle kamuoyunda görünür olmaya başlayan trans erkekler, politik trans erkek mücadele tarihini hep beraber anlatıyor.

maderayon: behram aras
panelistler
berk inan
ilksen gürsoy16 haziran perşembe / panel / saat:18.00 / aynalı geçit
bir direniş alanı: barınma / çingene gül ve eylül cansın misafirhanesi

transların en önemli sorunlarından biri olan barınma aynı zamanda yaşam hakkı ile ilintili bir olgu olarak karşımızda durmakta. dezavantajlı gruplar arasında yer alan translar için barınma dört tarafı duvarlarla çevrili bir alan olmaktan ziyade şiddetten ve önyargıdan uzak bir yaşam alanını ifade etmekte. bu panelimizde alternatif barınma alanları, dayanışma ağları ve trans toplumu için önemi elzem olan barınma hakkını her yönü ile tartışacağız.

maderasyon: kıvılcım arat
panelistler
öykü ay (bağımsız trans hakları aktivisti)
morçatı
ebru kırancı ( istanbul lgbti dayanışma derneği )16 haziran perşembe / tek kişilik performans / saat:20.30 / aznavur
ben senin bildiğin erkeklerden değilim - “tuhaf”tan “paşam”a bir toplumsal cinsiyet hikâyesi

cinsiyet, olduğumuz kişinin ne kadar önemli bir parçasını oluşturur? davranışlarımız, algıladığımız cinsiyetimizden nasıl etkilenir? atfedilen cinsiyet değişince kadınlar, erkekler; sokaklar nasıl değişir? bedeniniz ait hissettiğiniz cinsiyetin özelliklerini taşımadığında nasıl bir hayatınız olur? bu duyguyu başka insanlarla paylaştığınızda insanlar ne tepki verir? kadından erkeğe cinsiyet geçişi ile ilgili en çok neyi merak ederler? bir trans erkek günlük hayatında, özel hayatında, açılma ve cinsiyet geçiş sürecinde neler yaşar? gibi sorularının cevaplarını berk inan'ın kişisel hikayesinin satır aralarında arayan 90 dakikalık, bu, tek kişilik performans, toplumsal cinsiyet meselesini ötekiliğin şeffaf yüzleri, trans erkeklerin gözünden ele almayı deniyor.
www.benseninbildiginerkeklerdendegilim.blogspot.com17 haziran cuma / atölye / saat: 13.00 / aynalı geçit
vicdani ret

zorunlu askerlik yalnızca “yurdun müdafaasına” yönelik bir uygulama değil, aynı zamanda erkeklerin ve kadınların devletle aralarındaki vatandaşlık ilişkisini belirleyecek bir uygulamadır. bu yolla erkeklik-devlet-askerlik arasında güçlü bir bağ kurulur, “en kutsal vazife” olan askerlik yoluyla birinci sınıf vatandaşlık erkeklere bahşedilir. erkeklerin ve de kadınların vicdani ret talepleri işte tam da buradan; sistemin kurduğu erkeklik halleri/heteronormatif eleştirisi üzerinden, onları şiddet kullanmaya zorlayan ulus-devletin siyasi ve ideolojik stratejilerine karşı olduğu kadar, aile ve piyasa gibi erkek egemenliğine dayalı alanlardaki “eril şiddet”e karşı bir içeriğe de sahiptir.
moderasyon: ercan jan aktaş / vicdani retçi17 haziran cuma / atölye / saat: 16.00 / aynalı geçit
ihlal edilen bir hak: translar ve hukuk

trans toplumu açısından en önemli sorunlardan biri hukuka erişimin önündeki engeldir. translara yönelen saldırıların cezasız kaldığı, suçluların ödüllendirildiği bir hukuk sistemi beraberinde bütün hakların ihlal edildiği bir toplumsal düzeni getiriyor. bu panelimizde değerli avukatlarımızla birlikte yargıyı, hak ihlallerini ve çözüm yollarını tartışacağız.
moderasyon: kıvılcım arat
panelistler
av. eren keskin
av. bülent kırdar
av. metehan arısoy


17 haziran cuma / kokteyl, kermes, film gösterimi / saat: 19.00 / nazım hikmet kültür merkezi
kokteyl ve kermes

trans evinde kalanların her hafta eğitmen refiye özsoy ile birlikte ürettiği takıları kokteyl ve kermes eşliğinde sizlere sunuyoruz.


trans but film gösterimi

2014’te face insan hakları yarışması’nda trans x istanbul filmiyle özel mansiyon kazanan maria binder’in son filmi, türkiye’de insan hakları ve trans*lara parçalı bir bakış atıyor. bir cinayet işlendiğinde, geriye ne kalır? trans* hayatı nelerden ibarettir? günlük nefret ve şiddetle nasıl baş edilir? yönetmen binder, bu izlerin peşinde direniş ve hayatta kalma içgüdüsünü takip ediyor, dışlanmışları derliyor; nazım hikmet, foucault, benjamin ve zeki müren’in sözlerinden esinlenerek trans* hayatların parçalarını topluyor. trans*but, bir sorudan yola çıkan bir belgesel araştırma: “her şey yıkılırken insan hayata nasıl devam eder?”18 haziran cumartesi / panel / saat: 13.00 / beyoğlu kültür sanat – donkişot – hazzo pulo pasajı
görünmeyen emek: seks işçiliği

türkiye ve dünya’da seks işçilerinin güncel durumu, mücadele tarihi, çalışma koşulları ve hak mücadelelerini alanında uzman katılımcılarla tartışacağız.
moderasyon: deniz tunç
panelistler
kemal ördek ( kırmızı şemsiye )
demet yanardağ ( izmir siyah pembe üçgen)


18 haziran cumartesi / panel / saat: 16.00 / beyoğlu kültür sanat – donkişot – hazzo pulo pasajı
ortak tahayyül: barış

yaşadığımız süreç 90’lı yıllardan daha kötü bir noktaya evrilirken toplumsal barışı sağlayabilecek tüm dinamiklere karşı sistematik bir sindirme politikası güdülmekte. tüm bu sistematik yok etme politikalarına karşı 'barış’ taleplerimizi daha üst bir noktadan dillendirmek için değerli milletvekillerimiz ile bir araya geliyor 'barış’ için sesimizi yükseltiyoruz.
moderatör: kıvılcım arat
panelistler
filiz kerestecioğlu ( hdp istanbul milletvekili)
selina doğan (chp istanbul milletvekili)


18 haziran cumartesi / film gösterimi, kermes / saat: 19.00 / nazım hikmet kültür merkezi
trans x istanbul film gösterimi

“bu film, devlet ve toplumun kültürlerarası ilkel bir mekanizma aracılığıyla (siyasal dışlanma kriteri olarak görünürdeki kişisel özelliklerini) ellerinden aldığı onur ve namuslarını geri kazanmak için kendiliğinden ve mizah içinde harekete geçen insanları görünür kılmayı hedefliyor.” – maria binder


19 haziran pazar / 7. trans onur yürüyüşü / saat: 17.00 / fransız konsolosluğu önü
ah be güzellerim, trans onur haftasını iyi güzel ayrı yapıyorsunuz da, bari yürüyüş beraber yapılsa. dünyanın hiç bir yerinde translar ayrı, lgbtiler ayrı tarihlerde yürümüyor. bu sıkıntılı zamanda kenetlenip beraber yürüyelim tek seferde. madilik yapmayın.
istiklal caddesinde "önlemler" alınmış ve beş saat öncesinden her sokağa birer toma konulmuş. twitterda bir kullanıcı tomaların bir kısmının fotoğrafını çekip paylaşmış. bu ne şiddet? bu ne nefret arkadaş? nefretinizde boğulun!

ilgili tweet;

http://ayisozluk.com/lnk/a22307
polis translara saldırmak için pusu kuran 15 kişilik grubu bu kez gözaltına almayı akıl edebilmiş, cidden yalan değilse şaşırtan olaylar bunlar. tekrar ediyorum yalan değilse.
bu yılki teması "göç"

8. trans onur yürüyüşü de 2 temmuz'da.

https://asdilgbti.ayisozluk.com/2017/07/...