trt

türkiye radyo ve televizyon kurumu.
samanyolu tv ve türevlerinin kardeş kanalı. (bkz: senin annen bir melekti yavrum)
elindeki sınırsız teknik ve arşiv imkanı, elektrik faturalarından bile gelen kesintilerle devasa bütçesine rağmen paçoz olma özelliğini koruyan devlet kurumu. yıllar yılı yiyicilerin yeri olan trt artık neredeyse hiç seyredilmemesine rağmen, bu tür kurumların temel gelir kaynağı olan reklamlardan da yeterince kazanamamasına rağmen varlığını sürdürmesi de bizden kesilen salak paralara bağlıdır.
zamanında ankara radyosunda staj gören arkadaşlarım sayesinde arayıpta bulamadığım çoğu albüme ulaştığım arşivi çok sağlam * kurum.
elektrik faturalarında bir yer var, trt payı diye. haram olsun öncelikle. bir ara kesintide sorun mu olmuş bir durumlar olmuş, trt dava açmış, 30 milyon tl ödenecekmiş. yani faturalarda trt payı olacak, bir de üstüne o 30 milyon için yeni bir kazık ayarlayacaklar. tv kanalları gelirlerini reklamlardan ve sponsorlardan sağlarlar. eğer yeterince gelir elde etmiyorsa ya yayınlarını değiştirirler ya da kapanırlar. bu trt bizim kara bahtımız mıdır? madem yeterince gelirin yok bir siktir git çay demle. neden seyretmediğim salak kanallarının parasını benden kesiyorsun. az demeyin arkadaşlar, 50 kuruş kesseler, kaç abonesi var faşist tedaşın? 30 milyon? hesaplar ortada.
trt 1, eurovision yarışması zamanlarında reyting yapabilen, ilk ulusal kanal.

seksenler, leyla ile mecnun, avrupa avrupa gibi dizileri de var son zamanlarda izlenen.

bizimkiler dizisi vardı bi de 90larda, çok severdim.

trt 3 vardır bi de, olimpiyatları izlemek için o da.
bir zamanlar kapalı gişe sinema kuşağını çok sevdiğim kanal.
ayça varlıerin kıyafet sansürüne uğramasından haberleri gündemdeyken yeni bir akıl almaz sansür olayına imza atan, dün gece 22:30 sularında yayınlanan yuma treni filmindeki kadın oyuncunun omzunu* sansürleyen tv kanalı.

http://www.hurriyet.com.tr/magazin/magazinhatti/22570255.asp
saat 00:00 olduğunda istiklal marşı, kapanış ve necefli maşrapa *
sözde -tivitırda bio kısmına yazdıklarına göre- dinamik ve modern bir kanal iken, sansürün bokunu çıkarmış, titanic filmi yayınlanırken karakalem çizilmiş kadın resmindeki göğsü mozaiklemelerini geçtim, kadın omzunu sansürlemiş, ayça varlıer'den "köprücük kemiğini göstermeyen kıyafet giymesini" istemiş, kraldan çok kralcı zihniyetin has örneğini sergileyen resmi kanal!
birkaç gün önce yaz stajımı gezi parkında ve ülkemdeki olanlara sessiz kaldığı için iptal ettiğim kurumdur. devlet kanalı halkı için vardır.
devasa bir kaynağa sahip olan kurum. hatta bazı ülkelerden bile daha zengin olduğunu düşünüyorum. elektrik faturlarından trt payı kesmenin dışında başka şekillerde başka gelir kaynakları var mı bilmiyorum ama bu bile tek başına koca bir servet kazandırabilir. aslında yaptıkları işin hakkını vermiş olsalardı bu kadar koymazdı bana. ama hükümet propagandası yapan, muhalif sesi bastıran ve akp'li olmayan hiçkimseye ne içerden ne dışardan iş vermeyen, yaptıkları yayınlar da 5 para etmeyen bir kurumdan bahsediyoruz. bu işlerin içinde olan herkesin bildiği başka gerçek ise trt de çalışan insanların en az yüzde 70'nin* aslında "çalışmasalar da olur" olmasıdır. ve evet tüm bunlar senin benim vergilerimle mümkün oluyor.

avukat olsaydım büyük ihtimalle bu işle ciddi ciddi uğraşırdım. beni temsil etmeyen, hatta beni dışlayan, hatta beni hedef gösteren bir kuruma neden vergi ödediğimi hala anlayabilmiş değilim. şu zamana kadar da hiç bir hukuçunun bu haksız durumu mahkemeye götürmemiş olması da bana ilginç geliyor. mahkemeden bir netice alınmayacak olsa bile en azından böyle bir girişimle ititbarı sarsılabilirdi bu kurumun. *
"teyyip radyo televizyon kurumu"nun kısaltılmışıdır.
son rtük raporuna göre, 1-7 mayıs tarihleri arasındaki miting haberlerinde, akp’ye 2 saat 17 dakika yer verirken, diğer 3 partiye (chp, mhp ve hdp) ise "sıfır (0) dakika ayırmış...
hay allah, bir kedinin yüzündendir yine. demek sırf trafo kedileri değil, trtci kedi timi de varmışşş...
1968-2015 yılları arasındaki arşivini açmış.

şurada: http://www.trtarsiv.com/

(bkz: trt arşiv)
14-30 mayıs arasında seçimle ilgili yer verdikleri ve süreleri şöyle;

cumhur ittifakı ve rte’ye 67 saat 58 dakika
chp ve muharrem ince’ye 6 saat 43 dakika
huda-par’a 0 saat 23 dakika
iyip-meral akşenere’e 0 saat 12 dakika
sp ve temel karamollaoğlu’na 0 saat 8 dakika
hdp-demirtaş’a 0 saat 0 dakika

devlet televizyonunun hükümet televizyonu olması durumu.
  • /
  • 2