türkiye'nin 90'lara geri dönmesi

fakirlikten ve cahillikten dolayıdır. ırkçılığın, din tüccarlığının, hırsızlığın bize getirdiği gerileme şekli. savaşmayıp sevişseler keşke. yada keşke hepsi ölseler.
seçim sonuçlarına dayalı milli iradeye darbe yaparak askeri entrikalara başvuran bir iktidarla, demokrasiciliğe dayalı cumhuriyet bitti yurttaşlar...
akp'nin, cumhuriyetin cesediyle son oyunudur bu artık...
doğum sancılarını yüksek sesle haykırıyor yorgun anadolu-anamız!
bakalım bu kez neler doğuracak...
ışid ayağına başta kürtler ve aleviler olmak üzere muhalif kim varsa temizlenmek istendiği bir siyasal darbe dönemini yaşıyoruz. evet, bence bu bir siyasi darbedir.

ayrıca medya da görevini gayet iyi oynuyor. mesela haberde "ışid ve pkk'ya operasyon" başlığı geçiyor, ancak gözaltı sayılarına ve operasyonlara baktığımızda durumun tamamen pkk-pyd ve suriye'deki ypg üzerine olduğunu görüyoruz. yani suruç'un intikamı sözde alınıyor gibi gözüküyor ancak tam tersi, aslında ona yönelik bir durum var. bu ülkenin kuruluş tarihinden beri olan kürt-alevi-solcu nefreti bugün polis-tsk desteği ile son onyılların en zirve dönemini yaşıyor. nasıl bir plan oynanıyor ki bu plan tutarsa olası bir erken seçimde akp elini epey güçlendirmiş olacak. her anlamda da hdp ve selahattin demirtaş'ın ortadan kaldırılmak istediğini görüyoruz ki ciddi anlamda hem seçim öncesi hem de sonrasında demokratik ve barışcıl bir türkiye açısından umut verdiler. bir sonraki seçimde elini güçlendirmeleri ve barajı geçmeleri elzem olmuştur. yoksa bir cumhurbaşkanı'nın illegal bir şekilde hükümetsiz bir ülkeyi nereye sürüklediğini bilmeyerek şans eseri yaşıyor olacağız.
istemesi kolay, yaşaması zor olan durum.
hele ki 80'lerin başını falan kimseye göstermesin bir daha. vatan gerektiğinde daha ileriye götürmekle sevilir.
atari ve troll bebekler de geri dönecek mi??
pokemon'da yeniden gösterilecek mi?
90'lara dönse iyi, bu gidişle 80'lere bile değil, 70'lere dönecek. sonra, gelsin 12 eylül... elbette günümüz şartlarına uyarlanarak çekilecek bu film yeniden. umarım olmaz. dilerim gerçekleşmez.

tanım: döne döne başı dönen türkiye'nin, geriye doğru zaman yolculuğu yapmasıdır.