türkvizyon

eurovision şarkı yarışmasına alternatif yeni şarkı yarışması. türk devletlerinin yanı sıra rusya, ukrayna gibi ülkelerin de katılımıyla her yıl düzenlemesi düşünülüyor olabilir. keşke adı farklı bir şekilde olsaydı da daha evrensel ve uluslararası bir oluşum haline getirilebilseydi. 20 ülkenin katılacağı ve 19-23 aralıkta yapılacak yarışmada yarı finalde 8 ülke elenecek ve finale 12 ülke kalacak.

http://www.hurriyet.com.tr/magazin/magazinhatti/24758520.asp
reklamsız, tanıtımsız, sessiz sedasız başlayıp biten yarışma hödösü. bi haber, bi sosyal medyada yayılma, hiçbiri olamadan geçti gitti. lansman'a gelen eldar ve nigar* ikilisinden, eldar'ın dediği üzere "umarız, eurovisiondan daha büyük bir yarışma olur."* olmadı, olamadı, olamayacak. türkiye'nin bile katılımcısını yarışmaya 1-2 hafta kala açıklaması, ne kadar önemsiz bir şey olduğunu da gösteriyor. hatta, o kadar ülke yöresel tarzda türkçe vb. şeylerle karşımıza çıkarken, türkiye'nin manevra isimli yeniyetme bir grupla çıkması über absürt bi durumdur ki 7. olmuşlardır finalde. merak edene, final sonucu.

http://www.turkvizyon.info/turkvizyon-2013-final-sonuclari,-puanlar-ve-siralama-67-h.htm
kıytırıktan bir parçayla katılıp 25 ülke arasında 15. olduğumuz yarışma.

işte o parça;
an itibariyle kral tv ekranında canlı yayınlanıyor. heyecan dorukta. ayh.
kırgızistan kazanmış.kazakistan 2., türkiye 3. olmuş.
tavşanın dağa küsüp dağın haberinin olmamasını şarkı yarışması biçimindeki tezahürü. eurovizyona küsüp kendimiz yapalım diyerek hiçbir şey yapamamanın yarışması. sessiz ve de sedasız olarak başlayıp bitmiştir.