veganlık

canan karatay'a göre tahıl beyinlilik.
kimilerine göre, bazı veganların diğer insanlara karşı olan tutumu ırkçılık ile eş tutulur.

bir dönem denedim diyebilirim ama çok maliyetli. vegan olayım deyince, iş birden “etik üretim”e giriyor ve adil üretilen ürünlerden alayım demeye başlıyorsunuz. veganlık bir yaşam biçimi kesinlikle. ve gerçekten böyle yaşayanlara saygım sonsuz. sadece bana uymadı. belki farklı bir gelecekte uyabilir.

vegan mekan seçeneği oldukça az. yemek yiyecekseniz evinizde hazırlamanız gerekecek çoğu zaman. ekmek bile almaya kalksanız, hayvansal birşey var mı düşünmek zorundasın. içinde et olmadığını bildiğiniz çoğu şey bir şekilde hayvansal şeyler içeriyor; tereyağı, bal, kaymak, vs. dünya veganlık konusunda bilinçleniyor, haliyle ürün çeşitliliği de artmakta. tereyağı, yumurta, pastırma, kabuklu deniz mahsülleri, baklava, vs seven benim gibi birine uymaz diye düşünüyorum. kullanacağınız kişisel bakım ürünleri ve kıyafetlerden bahsetmiyorum bile.
haksızlık etmeyelim, et fiyatların yükselmesi yüzünden çoğumuzun mecbur kaldığı yaşam biçimi.
hayvanlara yapılanların dünyanın en kapsamlı soykırımı ve kölelik türü olduğundan hiç şüphem yok. ve gün gelecek bugün hayvanlara yapılanlara; geçmişte siyahi insanlara, çocuklara, kölelere, kadınlara ve azınlıklara yapılanlara baktığımız gibi aynı iğrençlikle bakacağız.
(gary yourofsky)