x men days of future past

x men, x2 ve x men first class filmlerinin de yönetmenliğini yaptığı bryan singer'ın 2014 senesinde sinemaya uyarladığı yeni x men filmi ve belki de aralarındaki en etkili, gösterişli ve bir o kadar soru işaretleri uyandıranlarından. seriyi bilmeyenler hatta x men hakkında bir fikri olmayanlar için oldukça harika ve göz doldurucu olabilir. hatta güzel bir başlangıç yapmış da olabilirler, çünkü bir nevi seriyi sıfırlamış olmuşlardır bu filmle. * 2016 senesinde ise devam filmi olan apocalypse çıkacaktır, beklentilerin daha yüksek olacağı bir gerçek.

--- spoiler---

en bariz sorulardan biri, hatta en baştan beri kafada oluşan soru. profesör x nasıl yaşıyor? 3. filmde toz zerresine dönüşen adam nası geri geldi? tamam, gizli sahnede onun sesini duyduk ama yüzünü görmedik. ilüzyon muydu o ölen? başka biri miydi? neydi nedir, kimse bir açıklama yapmadı filmde. pata küte başladı.

diğeri ise magnetonun gücünün geri gelmesi. tabii bu da açıklanmadı, ne kadar gizli sahnede satranç taşını oynattıysa da, gene bir açıklama yok.

peki hani bizim çilekeş, aşkların en acısı, derbeder kızımız rogue? fragmanda gösterip filmde göstermemeleri o kadar saçma ve saçma, saçma yani, cidden? true blood'dan zaman mı bulamadı filme, nedir?

peki kitty bu zihni geçmişe göndermeyi nerden edindi? nasıl yani? sadece duvarlardan geçebiliyordu o, nerden çıktı şimdi bu? ve kız nasıl hiç yaşlanmadı, değişmedi, halen aynı tip, nedir?

quiksilver nedir peki? magnetonun oğlu, peki onun ikiz kız kardeşi nerede? onu neden göstermediler? peki neden avengers 2'deki quiksilver'ı başka bir oyuncu canlandırıyor? sırf seyircilerin sempatisini kazanmak için yapılmış bir oyun muydu neydi bu?

neyse, aslında daha bir sürü bir sürü soru var da, kim cevaplıyacak allah aşkına... ama filmde karakterleri teker teker öldürmeleri çok harikaydı. sonra da yeni bir gelecekte hepsinin geri canlanması. hatta cidden cidden hepsinin. jean grey ve cyclops'un geri gelmesi, heyecanlandırmıştır.

--- spoiler ---
x men serisinin en göz alıcı filmlerinden biri diyebilirim. karakterler, yetenekler, görsel efektler, konu ve işleyiş açısından bir fark yarattığını söyleyebilirim. devam filmini merakla bekletmiştir.
yeni karakterler geliyor diye koşa koşa gidip koşa koşa çıktığım filmdir.
scarlet witch olmamış
quicksilver olmamış
senaryo olmamış
o-l-m-a-m-ı-ş