yumurta

kahvaltının vazgeçilmezi. tavuğun ise üretkenliği sayesinde ortaya çıkan herkese faydalı protein deposu. civciv çıkacak kuş çıkacak muamması.
şu günlerde bir kolisinin 10 tl olduğu vazgeçilmez yiyecek.allahtan bu kriz teğet geçti lan bizi,boku yerdik yoksa amk!
güzel, eli yüzü düzgün ya da yeni traş olmuş kişiler için kullanılan benzetilendir.

(bkz: yumurta gibi adam)
semih kaplanoğlunun 2007 yapımı olan bol ödüllü üçlemesinin ilk filmidir. diğer filmler süt ve baldır. *
şu sıralarda politik bir silah olarak da kullanılmakta kendisi. üzerinde taşımak 1. dereceden suç kabul ediliyor *
beş parasız iken üç tanesi tavaya kırıldığında, fakir adam için bir nevi pirzola, balık ayarında yemektir. her gün makarna yemekten yamulmuş bünyeye iyi gelir. çok fena fakirlikten açlık sınırına terfi edince de standart kahvaltı menüsü olur.
kapıya dayanmadan hiç bir işe girişilmeyen temel besin maddesi.
eğer haşlanmış yumurtanın kabuğunu kolayca kırmak istiyorsanız haşlamadan önce kabuğuna ince bir delik açın. iğneyle olur, toplu iğnede olur. ben yumurta haşlama makinesinin verdiği ölçü kabının dibindeki iğneyi kullanıyorum. farkı sizde göreceksiniz.
içerdiği mineral ve vitaminleriyle eşsiz bir yere sahip olan gıda.
tavuk üretiminin içine sıçılması sonucu artık yediğimiz yumurtanın bile yumurta olup olmadığından şüphe ediyor insan. proteini, vitaminleri, mineralleri yerinde mi emin olamıyor insan. özellikle bkz. bili bili yumurta *
bu aralar tavuklarımın fazla vermediği nimet. kahvaltılarda peynir ile birlikte yemeyi sevdiğim bir şeydir halbuki. bir yanım eksik, bir yanım boş...
(bkz: derdini sikeyim butonu)
kekin içinde bile kokusunu hissettiğim an bırakır, yemem. onun kokusu beni yavaş yavaş öldürüyor. ağzıma süremiyorum.
yumurtanın, eskiden şampuan olarak kullanılmış olmasının nedeni, yumurtanın emülsifiyer madde içermesinden dolayıdır. sabun, şampuan gibi temizlik maddeleri de böyle çalışır. temizlik ürünlerinin içindeki sürfektanlar, emülsifiyer gibi davranırlar. bir kimyasalın emülsifiyer olması için, o kimyasalın yağ ve suyu birbirine karıştırabilmesi gerekir. bildiğiniz gibi, yağ ve su birbirine karışmaz normalde. vücudumuzu temizlerken, aslında yaptığımız şey, vücuttaki yağı ve yağ tabanlı hücre zarı olan bakterileri uzaklaştırmaktır. peki yine yumurta kullansak olmaz mı? olur, ama birincisi, vegan kişiler yumurtayı tercih etmeyebilir. yani kimyasal kullanmayalım derken, hayvanlara daha çok zarar vermeye başlayabiliriz. ikincisi de, yumurtanın şampuan kadar temizlik hissi vermemesi. yani kafanıza yumurta çaldığınızı düşünün. temizlenirsiniz, ama temiz hisseder misiniz?

bu arada sabun deneyini yapabilirsiniz. bir miktar suda, sabun eritin. sabun eridikten sonra bir miktar yağ ekleyin. yağın su ile karıştığını, sıvının opak beyaza döndüğünü göreceksiniz. eğer yağın bir kısmı karışmadıysa, emülsifiyer az olabilir. daha çok sabun ekleyin.