yurtta demir sopayla kürt öğrenci döven türk genci

her zaman mağdursunuz mınıza sokim.
ismi mikail kanbur'dur. konya'da öğrencidir. şaşırtmamıştır. facebook'unuda anında kapatacak kadar erkek.
iç, doğu ve güneydoğu anadolu'da yaşamadan kürt ve alevilerin durumuna yorum yapılmaması gereken bir durumdur. özelikle bu yerlerde asimilasyonun dergahlar ve cemaatler eliyle devam ettiği göz önünde bulundurulursa, bu durum gün geçtikçe daha da vahim bir hal almaktadır. bu zamana kadar kürtler bizim batıda yaşadığımız ölçüde özgür değillerdir. çünkü her nereye giderlerse gitsinler başlarında bir din tabusu, bir aşiret tabusu ve bir de devlet tabusu karşılarına çıkmaktadır. bu üçlü odak sayesinde yaşadıklarını sanan insanlar azımsanmayacak kadar çoktur. özellikle de baş kaldırdıkları şey özgür olmaktır. kürtler özellikle bu durumlardaki siyasi birliklerini ve mücadelelerini henüz 10 yıldır daha gözle görülür şekilde yapabilmektedir. çünkü aslında anayasada tanınan haklar demin saydığım kesimler tarafından bir lütufmuşçasına onlara sunulmaktadır. sanki bu ülkede onlara bu haklar tanınmıyormuş ve bu haklara bu odaklar sayesinde sahip oldukları algısı vardır.

bunun dışında iç, doğu ve güneydoğu anadoluda aleviyim diye göğsünüzü gere gere dolaşamazsınız. dolaşsanız dahi yine böyle bir şekilde linçe kurban gidersiniz. bu konuyu da çok yakın bir arkadaşımın başından geçenlerle özetleyeyim. 10 yıldır tanıdığım dostum bir kız arkadaşımın henüz 1 yıldır alevi olduğunu biliyorum. bunun da sebebi saklanmak zorunda olması. alevi olduğunu bize söylerken bile nasıl sıkıntı çektiğine sahidim. bize de söylemek zorunda kaldığı için söylemiştir yoksa asla söylemezdi. çalıştığı yerde müdürü tarafından diyanet işlerinin kaydından seceresi araştırılmış ve iş arkadaşının düğününde gitmesi engellenmiştir. çünkü düğün bir sünni düğünüymüş. hatta hava karardığında ilçede bakkala dahi gitme aklında olsun denmiştir. sizin bunu aklınız alabiliyor mu? 30 lu yaşlarında bir kadın ve alevi olduğu için üstü kapalı bir tehdit altında.

herneyse konudan uzaklaştım ama kürt, alevi ve doğu halklarını yargılarken bunları düşünmeden hareket etmek bilmemektir. kimileri asimilasyon yok dese bile alın size örnek: saldırıyı yapan gencin adı mikail. bu isim özellikle kürtlerin ve musevilerin kullandığı bir isimdir. ve asıl garip olan bu isimdeki bir gencin kendi toplumuna bir faşist olarak zulmetsidir.
malesef türkiye'nin bir çok yerinde görülen kafatası milliyetçiği faşizmi, tek fark videoya alınmış ve internette yayınlanması olmuştur. bu tarz kimselerin ruh sağlığının yerinde olmadığını düşünüyorum. kesinlikle profesyonel yardım almaları gerekiyor. ama sanırım bu yardıma ihtiyacı kalmayabilir, zira yaşamaya devam etmesi bile meçhul.
bitmiyor homofobileri, transfobileri, ırkçılıkları, kadın düşmanlıkları ve uydurdukları o basit erkeklik kimliğine bürünüp kendini bi halt sanmaları...

bunlar bittiği vakit bir bok olacaksa olur bu coğrafyada. yoksa siz bakmayın hükümetlerin değişip durmasına, değisse dahi bu kafaların değişmesi zor.
anlayamayız. demirin kürt arkadaşın kafatasına verdiği acıyı, ardından yerini maddi acının manevi acıya bırakmasını anlayamayız. çok şükür yurdumda böyle namussuzlar yok. annemle konuşurken kadın habire beslenmeme uykuma düşkün olduğum ve dikkat ettiğimi bilmesine rağmen telkinlerde bulunmaktan geri kalmıyor. babam beni göremeyince özlüyor benim üzüldüğümde asla söylemediğimi tüm acılarımı saklama gibi bi mallığımın olduğunu fark ettiği için sırf yoklamak için yine geliyor. hayalleride ilerde okumuş ve onların koltuklarını kabartan, kendilerinden çok daha mutlu bi insan olmam. neyse konu kaydı
miliyetçiliği faşizmi ülkücülüğü geçtim hepsinin amına koyum. o demiri vururken onun bi anadan çıktığını bi ananın babanın aslan parçası olduğunu nasıl düşünmedin? o adamın anası babası oğlum okuyo diye göndermiş sen ne hakla onu incitirsin? anne babasını, o çocuğun psikolojini üzüntüsünü tahmin bile edemiyorum o çaresizlik... insan doğmuşsunda olamamışsın. insan neden dağa çıkıyor anlıyorum (haklı bulmuyorum ama ben kürdüm diye kafama demir yesem acaba) neyse git gide başka yerlere kayacak girim. bunun üzerine çok tartışılır çok başka konular, manalar çıkar