zeus

yunan mitolojisine göre tanrıların kralı, en güçlü tanrı. tanrıdır ama aşırı çapkın hatta sapık derecesinde çapkındır. kendi kardeşi hera' nın bile koynuna girmiş*** ve sahip olmuştur. oğlan sevgilileri bile olduğu hatta en büyük gözdesinin bir oğlan olduğu bile çeşitli mitoloji kitaplarında yazar.yani o zamanlar eşcinsellik günah sayılmıyormuş, tanrı bile çatır çatır...neyse.
roma mitolojisinde jupiter olarak anılan baş tanrıdır.
tanrıların en büyüğü olan zeus rheia ve kronos'un oğludur. gaia ve uranos torunlarından birinin ölümsüzler arasında olacağını söylediğinden dolayı, kronos doğan tüm çocuklarını yer. rheia zeus'u doğuracağı gün girit'e kaçar ve ida dağı'ndaki bir mağarada zeus'u doğurur ve sonrasında kronos'a bir bez içine taş koyup verir. kronos taşı yutar ve hiç bir şeyin farkına varmaz. bu olayları takiben zeus babası kronos'u yener ve kardeşlerini kusturur. böylece üçüncü kuşak tanrıların; olymposluların; hakimiyeti başlamış olur.
rivayete göre uçani kaçani affetmeyip, bir punduna getirip ziken yunan tanrisi. bir nevi kunteper canavari

(bkz: herkesi siktin gözü bize mi diktin)
tanrıların başı,her şeyi ve herkesi yöeten,biseksüel tanrı.
zeus yarı tanrı yarı insandır tam tanrı olsaydı dünyaya gelmezdi zeus gök ve şimşek tanrısıdır zeus tek yenebilecek güç tanrısı kratos sparta komutanıdır
gençliği ve güzelliğiyle dikkat çeken truvalı ganymedes'i kaz dağları'nda bir kartal kılığına girerek olympos'a kaçıran ve orada içki sunmakla görevlendiren tanrı. eski yunan mitolojisinde eşcinsel ilişki önemine ışık tutar.