19 mayıs

kominist ülkeleredeki gibi gösteriler yapılır tek rakibimiz kuzey kore.
atatürk ün samsuna çıkışı. gençlik ve spor bayramımızın kutlandığı gündür. <br> <br>(bkz: 19 mayıs gösterilerinin yasaklanması) <br>(bkz: 19 mayıs atatürk'ü anma gençlik ve spor bayramı)
hükümetin gösterilerin yapılmasını kimilerine göre yasaklaması kimilerine göre kaldırması sonucu ortaya yeni bir tartışma başlatmış önemli bir ulusal bayram tarihidir. iki görüş hakimdir, birincisi baskıcı rejimlerde örnekleri daha sık görülen (çin ve kuzey kore örnekleri) bu tür kutlamaların kaldırılmasının yerinde bir karar olması, ikincisi ise mevcut hükümetin (akp) anti-kemalist tutumu nedeni ile bu uygulamayı getirdiğidir.
neyse ki ülkemizde hala var olan duyarlı vatandaşlar sayesinde ankara dışındaki illerde yasaklanmış olan, meydanlarda ve stadyumlarda kutlamama kararı dantıştay tarafından iptal edilmiştir...

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/20438889.asp
milli eğitim bakanının ankara haricindeki illerde meydanlarda ve stadyumlarda kutlanmasına şiddetle karşı çıktığı kutlamalardır. *

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/20441541.asp
neyse ki tecavüzcüleri serbest bırakan,nefret cinayetlerinde şok indirimler yapan,baklava hırısızlarına onlarca yıl veren muhteşem hukukcularımızın çabası sonucu tekrar kutlanmaya başlanan bayram.
lisedeyken sıvı kaybı ve sıcakdan fenalaşdığım.daha sonra fenalaşdığım için bi kamyon azar işittiğim bayram.
bu sene şişli belediyesinin muhteşem bir organizasyonla kutlayacağı bayramımız. *
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/20563909.asp
yakın tarihteki en acı bayramımız,kutlu mu olsun bilemedik bir türlü
emeği geçenlerin allah belasını versin...
bu milletin büyük bölümüne fazla gelen ve hakedilmeyen bir diğer milli bayram.
hakkıyla kutlanması hep zor idi.
oysa, örgütlü bir direnişin ve devrimciliğin sembolü idi.
85 yıl boyunca "askeri militarizm"in gölgesi altında kutlanabilmişti ki, ak cehennemin meşhur sivilleşme(?!) döneminde "imami-polis militarizmi"nin başlamasıyla son 10 yıldır eskisi gibi bile kutlanamıyor! hamdolsun!