2017 başkanlık referandumu

diğer adıyla anayasa değişikliği referandumu. 2 veya 9 nisan gibi yapılacağı öngörülüyor. araştırmalara göre hayır diyenlerin oranı %58 iken evet diyenlerin oranı %42. fakat chp ve hdp görüşlülerin bir kısmının referanduma oy kullanmayacağı, bu sebeple de evetçilerin hepsinin oy kullanmak için can atmasından kaynaklı hayal kırıklığı ve başkanlığın olası olması söz konusu. bu durmda hayır düşüncesindekilerin de mutlaka sandığa gitmesi gerekiyor.

gezici araştırma sonuçları şurada: http://ayisozluk.com/lnk/aea828

edit: 16 nisan olarak belirlendi.
türkiyenin başına gelmiş en tehlikeli kimseler tarafından türkiye halklarına sorulan en pis soru. diktatörlük mü demokrasi mi?
avrasya kamuoyu araştırmaları merkezi'nin araştırmasında evet %42,4 hayır %57,6 sonucu çıkmış. evet oyu cidden çok yüksek. yazık.

https://www.aydinlik.com.tr/turkiye/2017...
monarşiden cumhuriyete evrilmiş bir toplumun, mankurtlaşarak tersine evrim geçirmesi için açılan yol.
ben küçük çapta bize ne getiriyor diye açıklamaya çalışacağım. yazılması gereken daha bir çok şey var.
1- seçilme yaşı 25 ten 18'e düşürüldü. 18 yaşındaki birinin mecliste çalışması ne kadar doğrudur. sizin takdirinize kalmış.
2- c.bşk seçimi ile milletvekilleri seçimleri aynı gün de yapılacak. başkanlık sisteminin omurgası kuvvetler ayrılığı olmasına rağmen meclis yani yasa yapma yetkisine ait olan güç ile c.bşk yürütme gücüne sahip olan aynı gün de seçilecek.
3- meclisinin bakanları denetleme yetkisi kaldırıldı. hukuk devletinde yetki varsa sorumluluk olmalıdır. sorumluluğun olmadığı yerde keyfiyet olur. hukuksuzluk olur.
4- cumhurbaşkanlığı kararnamesi düzenleme yetkisi veriliyor. kararnamelerin nelere yol açacağı/açtığı görülmekte üzerinde pek bir konuşmaya gerek yok.
5- c.bşk soruşturulması ve yargılanması düzenlenmiş ancak c.bşk yargılayacak makam anayasa mah. 15 üyesinden 12 si c.bşk atıyor. yargılamanın durumu ve adaleti sağlayacağı pek bir mümkün değil.
6- cumhurbaşkanına vekalet edecek kişi c.bşk yardımcısı c.bşk yardımcısı atanmış bir kişi seçimle gelenin yerine neden atanmış yardımcı vekalet ediyor? milli irade halkın kararı?
7- c.bşk meclisi feshetme yetkisi verildi. meclisi feshetme demek c.bşk istediği bir sonuç çıkmadığı takdirde meclisi lağvetmesi demek böyle bir yetki niye niçin verilir ki?
8- c.bşk ohal ilan etme yetkisi verildi. ohal ilanın sonuçlarını/zararlarını yaşayanlar olarak görmekteyiz.
9- hsyk nin 6 sı üyesini c.bşk atayacak. hsyk yargının kalbidir. hakim savcıların atanması/nakli/sicil soruşturması/meslekten atılması durumlarında bu kararı hsyk verir. yargının bağımsızlığı bir devlet için en mühim meselelerden biri olmalıdır. bu durum yargının bağımsızlığına vurulmuş en büyük darbelerdendir.


referandumla ilgili trt konuşmalarında akp'ye 30 diğer 3 partiye 20 dakikalık konuşma zamanı tanınmış. ne kadar eşitlikçi bir davranış öyle değil mi? türkiye kendi yönetimini seçecek. tek adam rejimi mi yoksa cumhuriyet sistemi mi kazanacak bilemiyorum fakat zamanında saraydan alınıp halka verilen yönetim biçiminin tekrar halkın elinden alınıp saraya verilmesinin hiçbir mantıklı açıklaması yok.
avukat bir arkadaşın profilinden;

"bilhassa muhafazakar arkadaşlar için anayasa değişiklik teklifi referandumda kabul edilirse cumhurbaşkanının sahip olacağı yetkilerle neleri yapabileceğini paylaşmak istedim.
tek başına yayımlayacağı bir kararname ile
- kamuda başörtüsü kullanımını yasaklayabilir,
- imam hatip liseleri'ni kapayabilir,
- cami sayısına nüfusa göre sınırlama getirebilir,
- kuran kurslarını kapatabilir,
- başörtülü öğrencilerin üniversiteye girişini engelleyebilir,
- kurban derilerinin belli bir vakfa bağışını zorunlu kılabilir,
- hatta güvenlik gerekçesiyle başörtüsü ile sokakta veya belirli bölgelerde bulunmayı dahi yasaklayabilir.
bunların birkısmını ancak ohal ilan etmesi halinde birkısmını ise ohal ilanına ihtiyaç duymaksızın yapabilir. üstelik ohal şartlarında bu kararları alırsa anayasa mahkemesi'nin içtihadı gereği iptali için yargı yolu kapalı."
'çoban mı olmak istersiniz koyun mu?' sorusunun dolaylı metaforik oylamasıdır.
strawpoll'de açılan ankette durum %88 hayır, %12 evet. kullanılan oy sayısı 17900.

http://www.strawpoll.me/12294817
terör ile hayır'ı bağdaştırıp halka sunmak şuanki son moda. sahada ilk bunu söylüyorlar. terör kendi iktidarlarında zirve yapmamış gibi. terör ile aynı yolda kol kola yürüyenler onlar değilmiş gibi. camilerde yapılan propaganda ise çok daha ayrı felaket. videolarını izledim de, cami içindeki cemaatin hocaya olan tepkisini. ibadet edilen yere bile siyaseti soktunuz. ayrıştırdınız, ötekileştirdiniz, nefret saçtınız, nefreti körüklediniz. yapmak istediğiniz her şeyi yaptınız ama doymadınız.
2011, 2015 genel seçimlerinde, 2014 yerel seçimlerinde akp ye ve cb seçiminde tayyip'e oy veren ben yemin ederim bu sefer "hayır " için oy basacağım . ben başkanlık sistemine karşı değilim lan . ama bu partili cb sistemi tam bir fiyasko amk. 18 yaşında milletvekili mi olur ? 1 milletvekilinin telefon faturası 1.2 milyon tl zaten , birde 600 milletvekili isteniyor. dalga mı geçiyorlar ? yılların akp li trolüyüm lan . bana bile hayır dedirttiniz.
  • /
  • 3