25 kasım kadına yönelik şiddete karşı uluslararası dayanışma ve mücadele günü

dominik cumhuriyeti'nde trujillo diktatörlüğüne karşı direnenlerin içerisinde yer alan üç kız kardeşin diktatörlük rejiminin emriyle 25 kasım 1960 tarihinde öldürülüp tecavüz edilmelerinden 21 yıl sonra, 1981 yılında, 1. feministler kongresinde ilan edilen, 19 ekim 1999 tarihinde de birleşmiş milletler genel kurulu tarafından ilan edilen gündür. kadına yönelik cinsel, kültürel ve politik şiddet sadece kadınların sorunu değildir. bu kültürü besleyen, bu ayrımcılık ve şiddeti besleyen herkesin sorunudur. bu yüzden kadına yönelik şiddetin her türlüsüne ses çıkarmak herkesin görevidir.

(bkz:http://www.un.org/womenwatch/daw/news/va... )
türkiye'de öldürülen her iki kadından birinin katili kocası.

tahrik indirimi vs. gibi hafifletici indirimler erkek şiddetinin yaygınlaşmasına çanak tutuyor!

devlet cinayete ortak olmasın!

ses ver!

1960 yılında bugün dominik cumhuriyeti'nde diktatörlüğe karşı gelen 3 kız kardeşin tecavüz edilmiş cesetleri bulundu. araba kazası süsü verilmişti. bu kardeşler boşa ölmemiş onların anısına bugün kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günü ilan edilmiştir. diktatörlük bu olaydan sonra yıkılmış, onlar uğruna savaştıkları ve öldükleri bu zaferi görememiştir.
bu günün anısına ayşe arman'ın kadın federasyonu başkanı canan güllü ile yaptığı röportajı okumanızı tavsiye ederim.

(bkz: çok sık banyo yapıyordu şüphelendim)

http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/ayse-arman_12/cok-sik-banyo-yapiyordu-suphelendim_40018404
dün akşam tek kelime ile mükemmeldi. polis bizi görünce "bu lgbtilerin ne işi var burda" diye kendi aralarında anons yaptılar. şu an sesim kısık ama değer tabi ki.
"kadına yönelik şiddete karşı birleşin" kampanyası sebebiyle istanbul'da 1 hafta boyunca turuncu renk hakimiyet gösterecekmiş.

http://asdilgbti.ayisozluk.com/2016/11/23/kadina-yonelik-siddete-karsi-istanbul-turuncuya-boyaniyor/