8 mart dünya emekçi kadınlar günü

kadın deyince akıllara anne, eş, kız kardeş, teyze hala vb vs gibi sıfatlar geliyorsa hala yanlış bir durumdayız diye düşünüyorum. kadın denildiğinde bir birey ve insan akıllara geliyorsa o zaman sorun ortadan kalkacaktır ve kadın-erkek ayrımı olmaksızın birlikte yaşamaya başlayacağız. çok didaktik yazdım ama durum bu....
bundan 100 yıl kadar önce kadınlara armağan edilen gündür. çıkış konusu daha eskilere dayanır. amerikada greve giden kalabalık bir işçi grubunun çıkan yangında yanarak ölmeleri ve bu ölenlerin çoğunun kadın olması asıl sebebidir.
yüzyıllarca sizlere şiirler yazıldı, sizin figürleriniz duvarlara kazındı.
sizlerin içinde biraz biz, bizlerin içinde de biraz siz varsınız...
bazen anne, bazen kardeş, bazen sevgilimizsiniz ve tüm güzellikleri hakediyorsunuz.
gününüz kutlu olsun.
tüm dünya ve türkiye, özellikle orta doğu ve türkiyede kadınlarına artık ezdirmeyin kendinizi, sizler seks objesi değil, köle hiç değilsiniz dediğim gündür. sözlükte ne kadar erkek popülasyonu yüksek olsa da umarım duyuyordur birileri sesimizi bu güzel günde.
yıl içinde en iyi hissettiğim gün. kadınlarla birlikte yürümek, bağırmak, birbirimizin varlığını hissetmek o kadar iyi geliyor ki. birbirimizden güç aldığımız, bilincimizde taşıdıklarımızı sorgulatan ve kadın olma bilincini kazandıran, kendi adımızı, adlarımızı koymaya cesaret ettiğimizi haykırdığımız gün. tek bir gün olmasından bir önemi yokmuş gibi görünebilir, kadınları metalaştıranların kullanmaya çalıştıkları bir gün olabilir ama gerçekten aylar sonra bile baktığında o güne dair fotoğraflara hissettirdiği güç ve dayanışma duygusu yeni dostluklara açılabiliyor, kadınlar arası ilişkiyi rekabetten birbirini anlamaya çevirebiliyor. umarım her sene gücümüz katlanarak artar. ayrıca kadınlar olarak şiddete karşı çıkan ve eşitliği savunan erkeklerin de 8 marta ortak olmak yerine ayrı yürüyüşler yapıp erkekliği sorgulamalarını bekliyoruz.
bugün kadın cinayetlerini durduracağız platformu olarak galatasaray lisesi önündeki oturma eylemi ile 8 marta kahkahalarımız, ıslıklarımız ve alkışlarımızla girdik.

yarın saat 13:00'da boşanmak istediği eşi tarafından öldürülen emine yaylanın katiline indirim uygulanmaması için kadınlar sakarya adliyesinde olacak.
19:00da fransız kültür merkezi önünde bütün kadınlar olarak buluşacağız.
yürüyüş sonrasında da 21:00da the mekan'da devam edeceğiz.(ben eder miyim bilmiyorum ama)


dileğim tacizlerin, tecavüzlerin, şiddetlerin, indirimlerin, eşitsizliklerin, ötekileştirmelerin olmadığı bir yeryüzü.

dünya emekçi kadınlar günü kutlu olsun.
kutlu, umutlu olsundur.

"mini etek giydiysen yollusun, dulsan aranıyosun, yalnız yaşıyosan ahlaksızsın, üniversitede sevgilinle elele dolaşıyosan namussuzsun, çalışıyosan işsiz erkeklerin hakkını yiyosun...
bizim nerde nasıl davranacağımızı her zaman bizden daha iyi bilirler. halbuki; biz mutfakta çocuklara yemek yaparken bomba attınız, yardım için el uzattık kolumuzu kestiniz, sattınız, dövdünüz, öldürdünüz. namus dediniz, vatan-millet dediniz, iktidar dediniz, kutsal dediniz devam ettiniz! artık yeter bizimle savaşmayın, kendinizle savaşmayın, savaşmayın!!!

nurgül yeşilçay

‪#‎8mart‬ ‪#‎womansday‬ ‪#‎dünyaemekçikadınlargünü‬"
ofiste 8 masa var. 6 kadın ve bir de ben olmak üzere 7 kişiyiz. yani masanın biri boş. bizim andaval müdür bütün masalara birer demet papatya bırakmış. boş masaya dahi. ama benim masada hiç bişey yok.

olm içimdeki kadın senin burda çalışan tüm kadınları cebinden çıkarır. senin bir demet çiçeğine mi kaldım ben. hadsiz. sen kimsin yeaaa.

(bkz: orospu serkan)

tanım: emperyalizmin bize bir oyunu. hediye alın hediye verin, ekonomiye can verin mantığı. aslında bir direniş günüdür ama emperyalist köpekler bunu bize sevgililer günü havasında kutlattırıyorlar. ben tabi bütün özel günlere karşıyım. bir şey değerli ise her gün değerlidir.
tarkanın 8 mart dünya kadınlar günü çıkışı..tarkan'dan çok sert mesaj!

pop müziğin sevilen ismi tarkan, 8 mart dünya kadınlar günü için oldukça sert bir mesaj yayınladı.

işte tarkan'ın o mesajı:

8 mart dünya kadınlar günü, aslında takvimimizin çok derin acılarla yüklü bir günüdür ve kutlanacak bir gün de değildir bence…

anneyi, anneliği kutsal sayan bu toplumda erkekler ne yazık ki hâlâ kadınları, kızları öldürüyor! bu çelişkiyi anlamak mümkün değil!

bir yandan annesini, anneliği kutsuyor; diğer yandan başka annelere, anne adaylarına işkence ediyor, dövüyor. hatta emeklerini sonuna kadar sömürüyor. onların özgürlüğünü ellerinden alıyor.

kutsalla namus arasında sıkışmış bir erkekliğin zorbalığı tetikleyen hastalıklı zihnidir bu…

öyle bir erkek zihni oluşturulmuş ki, sadece kendi var oluşunu kabul ediyor; yakınlarındaki kadınlara, kendi izni ve onayı dışında var olma, gelişme, düşünme, hissetme, konuşma şansı tanımıyor... onaylamadığı bir durumla karşılaşınca da, zihninin doğruladığı herhangi bir gerekçeye sığınıp onlara her türlü şiddeti uyguluyor, hatta öldürüyor, bazen de diri diri toprağa gömüyor…

bu günün kutlanması için;

erkek zulmüne uğramakta olan bütün kadınların acılarının dinmesi, ölüm ve şiddet riskinden kurtulmaları, çocuk gelinlerin kurtarılmaları ve bütün kadınların özgürleşmeleri gerekir...

hukukun, şiddete maruz kalan kadınları daha fazla desteklemesi gerekir...

hepimizin, kadınlara uygulanan şiddete karşı bilinçlenmesi ve sonuna kadar savaşması gerekir...

8 mart, ancak o zaman kutlanacak bir gün olur...
ilk ötekileştirilenin günü...
2012 ilkbaharında, ömrüm boyunca yalnız bir kere yaşayabileceğim tuhaf kutlamaya sebebiyet veren gün. * bu yılsa etimek tatlısı yiyerek ve türkiye?de kadın olmanın * zorluklarını düşünerek kutlamayı(!) düşünüyorum bu günü. ama dün düşündüm de... en azından sünnet olmadığım için bile ayrı bir mutluluk duyabilirim cinsiyetimden. * * *
reis avrupa ve amerika'ya seslenmişti, 8 martı kutlamak için önce şiddeti bitirin demişti. kendi polisi meydanlarda bakın kadınlara neler yapıyor. avrupayı iki yüzlülükle suçlayanlar acaba sizin kaç tane yüzünüz var?!

istanbul'da devasa bir kalabalıkla yürüyüş yapılarak kutlanmış gün. tüm kadınların kadınlar günü kutlu olsun. https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/20...
ne mutlu bir atatürk yetiştiren anamıza ...
tüm kadınların başta zübeyde anamızın dünya kadınlar günü kutlu olsun ...
(bkz: 8 mart dünya emekçi kadınlar günü )


kesinlikle her ideoloji vs saygım var ama bugün kadınların eyleminde abdullah öcalan'ın bayrağını görünce ne alaka oldum. kobane eylemi felan olsa neyse. sonuçta bugün dünya emekçi kadınlar günü idi. abdullah öcalan ne alaka yani.
birleşilip en yüksek çığlıklarla kutlamasını dilediğim gün. aynı onur yürüyüşlerinde olduğu gibi. tüm kadınlara kutlu olsun.
polis müdahalesi ve katılımcılara plastik mermiler sıkılmasıyla akıllarımıza kazınan dünya kadınlar günüydü.

8 mart 1857 tarihinde new york’ta 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi can verdi. işçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı .

26-27 ağustos 1910 tarihinde danimarka’nın kopenhag kentinde 2. enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (uluslararası sosyalist kadınlar konferansı) almanya sosyal demokrat partisi önderlerinden clara zetkin, 8 mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 mart’ın “ınternationaler frauentag” (ınternational women’s day – dünya kadınlar günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

türkiye de 1921 tarihinde 8 mart dünya emekçi kadınlar günü olarak kutlanmaya başlandı. 1980 darbesi döneminde dört yıl kutlama yapılmadı. her geçen gün daha büyük kitlelere yayılmakta .
  • /
  • 2