alevi

köken olarak alevi olmayan fikret otyam, ömrünün çoğunda türk alevi kültürünü araştırmış ve aleviler ile hemhal olmuştur; vasiyetinde bir alevi gibi cenaze töreninin olmasını istemiştir ve öyle de olmuştur.
mumla ilgili.fantazileri vardir evet hatta sazla da ilgili.bazilarinin dünyaya gelme yoluna mum damlatip saz sokarlar lakin genede akillanmaz bunlar.hakaretleri kaynağıni validene sor delikanlı. o bilir belki sendeki bu travmatik nefreti.postneonetal dönemde kafana bir saz darbesi almış olablirsin.
sünnilikte insan kuldur. insan için günahlar, yasaklar, cinler, periler, binbir çeşit korku vardır. allaha ulaşmak için bile insanın önüne önünü konan çeşitli tuzaklar başarı ile aşılarak gerçekleşebiliyor.

halbuki alevilikte allah korkusu, din korkusu, cennet ,cehennem vs. korkusu yoktur. allah sevgisi vardır. herşey insandadır.herşey insanın kalbinde saklıdır. insanı sevmek, inancın esasıdır. hak ademdedir. ademden başka yerde hak aramak nafiledir. insan kıbledir. secde edilecek makamdır mihraptır.insan konuşan kurandır.
bir kez gönül yıktın ise bu kıldığın namaz değil yetmiş iki millet dahi elin yüzün yumaz değil.yunus, tanrı insan ileşkisini de yeri göğü aradım hiç mekanda bulmadım buldum insan içinde... bu sevginin yolu da gönül kabesinden geçmektedir.yunusun dediği gibi allahın yeri yerde gökte değil, insanın kalbinde . işte alevi yolunda buna gönül kabesi deniyor.senin anlaman mümkün değil kardeşim.
aklınız ancak bacak arasına çalışır.
alevi sözcüğünü duyduğumda aklıma sık sık kullanılan "alevi ama iyi, alevi ama ......." lafları geliyor. alevilere nasıl baktığımızı o ama sözcüğü gözler önüne seriyor işte.
iç savaşlar, küçük kıvılcımlarla başlar!
trollere ve insan düşmanlarına prim verilmemeli... *
ötekileştirmenin kısaltmasıdır "alevi"
cidden, artık daha somut biçimde korkuyorum halkımdan ve devletimden...
doğu'daki olayları gördükçe ürperiyorum...
yaşadığım şehirdeki her suriyelinin pervasızlıklarını, cüretkarlıklarını ve şımarıklıklarını gördükçe, bana ne zaman saldıracaklarını düşünmekten alamıyorum kendimi...

(bkz: korku)
(bkz: iç savaş)
(bkz: katliam)
(bkz: ölüm)
(bkz: faşizm)
(bkz: yeni türkiye)
bu topraklarin direngen yanini olusturuyor aleviler. oyle bir kultur ki, zulme boyun egmeme ve yezidin karsisinda huseyin olma fitratlarinda var. sevilmez bu yuzden egemenler tarafindan. iclerinden pek cok sembolik liderler cikarmislar. "toprakta, tohumda hakça" siariyla ayaklanan baba ishak'tan( babai ayaklanmasi) tutun, "donen donsun ben donmezem yolumdan" diyen pir sultan abdal'a kadar.

"basa bela" olma tarihleri de baya eskidir, nerede bozuk duzene karsi ayaklanan gorurseniz alevilere de muhakkak rastlarsiniz. baba zunnun ayaklanmasi, babai ayaklanmalari, sahkulu isyani, kalender celebi ayaklanmasi, celali isyanlari ve seyh bedrettin isyani.
ayaklanmalarin buyuk sebebi, (osmanlinin uyguladigi sunni politika haricinde )halkin sirtina yuklenilen vergiler ve halkin git gide daha da yoksullasmasi. osmanlinin yoksul halktan aldiklariyla hazir yiyicilige alismasi. oyle ki kalender celebi ayaklanmasi bize su unlu dortlugu armagan eder;

salvari saltak osmanlı
egeri kaltak osmanlı
ekende yok bicende yok
yiyende ortak osmanli

seyh bedrettin isyani ise benim en ilginc bulduklarimdan. osmanli zamaninda yasayan bir bilge seyh bedreddin. sunni bir alim. ciktigi yolculugunda, bir alevi tekkesine ugrayarak alevi dusuncelerinden etkilenir ve geri kalan hayatini tumden degistirecek bir karar alir. tekkeden ciktiginda bambaska biridir artik ve yazmis oldugu tum kitaplari yakar bu sebeple. ve bundan sonra, zalimin eteginde bilgelik yapmaktansa kendini zalimin karsisinda konumlandirmaya baslar. anadolu topraklarina ilk "sosyalizm" tohumlarini o zamanlar sacmaya baslar, "ortaklar koyu" ile bu dusu uygulamaya baslamistir artik. destekcilerin buyuk cogunlugunu yine aleviler olusturur.
seyh bedreddin isyani diye gecer tarihe, pek boburlenerek bahseder egemen tarih fetret devrinden ciktik isyani da bastirdik diye... boburlenmekte de haklidir cunku zulmunun daimligini saglamistir.

bu topraklarda rastlanabilecek en aydin topluluklardan biri bence aleviler. kadina verdikleri onem,ikinci sinif vatandas olarak gormemeleri, ibadetlerini kadin-erkek olarak ayrilmadan ayni ortamda birlikte yapmalari.( gerci onlarda da ataerkillik hakim ama toplumunki kadar azmis vaziyette degil)baktiginizda alevi kadinlarinin egitim seviyesi de yuksektir, kiz cocuklarinin egitimine buyuk onem verirler zira.

gunumuzde ise, kurdistanda yasanan sivil olumlerin onlenmesi icin aclik grevine basladilar. o atesten gomlegi giymekten hicbir zaman kacinmadilar tarihleri boyunca.zalimin karsisinda, mazlumun yaninda olmasini bilmislerdir her daim. elbetteki birer mazlum olarak.

velhasil kelam, bu topraklari biraz daha yasanabilir kilan topluluklardan biridir aleviler. iyi ki varlar.
masa gibi türkiye cumhuriyetinin 4 ayağıdır aleviler.
(bkz: buyrun benim)

yıllarca devlet tarafından yok sayılmış, sistematik katliam ve linçlere uğramış toplumdur.kendi aralarında ise ne yazık ki örgütlenememiş, fikir ayrılıklarına düşmüşlerdir.bu ülkede yaşamak zordur ama aleviyseniz daha zordur.baba adı ali, ramazan ayında oruç tutmadı diye birçok insan fişlenmiş, ayrımcılıklara uğramıştır.
tanıdığım her alevi benim için hep bir değer olmayı başarabilmiştir.

hep içten, dürüst bulurum.
hayatımın hiçbir döneminde sorulana ya da söylenene kadar, karşımdaki kişinin ne mezhebini ne de nereli olduğunu merak ettim.
20 yıldan fazla süredir geçmişimiz olan bir arkadaşımın alevi olduğunu, geçen sene balkon sohbeti yaparken öğrendim desem, yeterli olur mu?
anadolunun yaşayan en kadim ve rafine topluluğudurlar. şöyle adam gibi bir antropolog çıksa da bu adamların hali hazırda yaşayan kültürlerindeki hitit babil sümer izlerini açıklasa. sanıyorum ki dünyanın başka yerinde böyle bir halk olsa alıp cam fanusların içinde korurlar. ama yüzlerce yıllık islam inancı binlerce yıllık birikmiş orta asya kültürü ve ondan da kadim ilk çağ medeniyetlerinin arketip unsurlarıyla anadolunun bağrında kozmik bir varoluşa sahipken azınlık damgası yiyerek bir yokoluşa bırakılmışlar.
aleviler dini nasıl yaşarlar,ibadetlerinde islamın genel ibadetlerinden farklılaşma var mıdır ,nelerdir? topluluklarında kurallar var mıdır, nelerdir? gerçekten aleviler bahsedildiği gibi sevgi,saygı,hoşgörü ile bezenmiş bir topluluk mudur? birisi alevi olduğunu ileri sürerken kaynakları nelerdir? türkiye'de alevilerin yüzce kaçı kendisini alevi olarak tanımlarken aleviliğin tanımını yapamamaktadır? aleviler göçten nasıl etkilenmiştir ve kent yaşamı içinde bu kimliklerini bir ajitasyon aracı olarak kullanmakta mıdırlar? geçmişte yaşanan acı olaylar genç alevilerde aleviliği din çerçevesinden çıkarıp siyasi bir hale bürünmüş müdür? alevilik diye bir kimlik günümüzde geçerliliğini korumakta mıdır ? türkiyede alevilerin deizm hakkında fikirleri nelerdir? sonradan alevi olunur mu, olunuyorsa nasıl olunur kuralları var mıdır? aleviler ve alevilik eleştirilmesi niçin çok büyük tepkiler ile karşılanmaktadır.

alevilik ile ilgili bu sorular aklıma geldi. aleviliği hakkında bu sorulara net verebilecek cevaplarım yok ancak her soru için kendimin bir kanaati var. alevilik ve aleviler için bu sorular veya daha da farklıları sorulup cevaplanmadan da "çok iyi insanlar yaah "diyip geçilecek bir başlık olduğunu düşünmüyorum.
not: benim de alevi arkadaşım var (!)
  • /
  • 2