alevi

köken olarak alevi olmayan fikret otyam, ömrünün çoğunda türk alevi kültürünü araştırmış ve aleviler ile hemhal olmuştur; vasiyetinde bir alevi gibi cenaze töreninin olmasını istemiştir ve öyle de olmuştur.
mumla ilgili.fantazileri vardir evet hatta sazla da ilgili.bazilarinin dünyaya gelme yoluna mum damlatip saz sokarlar lakin genede akillanmaz bunlar.hakaretleri kaynağıni validene sor delikanlı. o bilir belki sendeki bu travmatik nefreti.postneonetal dönemde kafana bir saz darbesi almış olablirsin.
sünnilikte insan kuldur. insan için günahlar, yasaklar, cinler, periler, binbir çeşit korku vardır. allaha ulaşmak için bile insanın önüne önünü konan çeşitli tuzaklar başarı ile aşılarak gerçekleşebiliyor.

halbuki alevilikte allah korkusu, din korkusu, cennet ,cehennem vs. korkusu yoktur. allah sevgisi vardır. herşey insandadır.herşey insanın kalbinde saklıdır. insanı sevmek, inancın esasıdır. hak ademdedir. ademden başka yerde hak aramak nafiledir. insan kıbledir. secde edilecek makamdır mihraptır.insan konuşan kurandır.
bir kez gönül yıktın ise bu kıldığın namaz değil yetmiş iki millet dahi elin yüzün yumaz değil.yunus, tanrı insan ileşkisini de yeri göğü aradım hiç mekanda bulmadım buldum insan içinde... bu sevginin yolu da gönül kabesinden geçmektedir.yunusun dediği gibi allahın yeri yerde gökte değil, insanın kalbinde . işte alevi yolunda buna gönül kabesi deniyor.senin anlaman mümkün değil kardeşim.
aklınız ancak bacak arasına çalışır.
alevi sözcüğünü duyduğumda aklıma sık sık kullanılan "alevi ama iyi, alevi ama ......." lafları geliyor. alevilere nasıl baktığımızı o ama sözcüğü gözler önüne seriyor işte.
iç savaşlar, küçük kıvılcımlarla başlar!
trollere ve insan düşmanlarına prim verilmemeli... *
ötekileştirmenin kısaltmasıdır "alevi"
cidden, artık daha somut biçimde korkuyorum halkımdan ve devletimden...
doğu'daki olayları gördükçe ürperiyorum...
yaşadığım şehirdeki her suriyelinin pervasızlıklarını, cüretkarlıklarını ve şımarıklıklarını gördükçe, bana ne zaman saldıracaklarını düşünmekten alamıyorum kendimi...

(bkz: korku)
(bkz: iç savaş)
(bkz: katliam)
(bkz: ölüm)
(bkz: faşizm)
(bkz: yeni türkiye)
masa gibi türkiye cumhuriyetinin 4 ayağıdır aleviler.
(bkz: buyrun benim)

yıllarca devlet tarafından yok sayılmış, sistematik katliam ve linçlere uğramış toplumdur.kendi aralarında ise ne yazık ki örgütlenememiş, fikir ayrılıklarına düşmüşlerdir.bu ülkede yaşamak zordur ama aleviyseniz daha zordur.baba adı ali, ramazan ayında oruç tutmadı diye birçok insan fişlenmiş, ayrımcılıklara uğramıştır.
tanıdığım her alevi benim için hep bir değer olmayı başarabilmiştir.

hep içten, dürüst bulurum.
hayatımın hiçbir döneminde sorulana ya da söylenene kadar, karşımdaki kişinin ne mezhebini ne de nereli olduğunu merak ettim.
20 yıldan fazla süredir geçmişimiz olan bir arkadaşımın alevi olduğunu, geçen sene balkon sohbeti yaparken öğrendim desem, yeterli olur mu?
anadolunun yaşayan en kadim ve rafine topluluğudurlar. şöyle adam gibi bir antropolog çıksa da bu adamların hali hazırda yaşayan kültürlerindeki hitit babil sümer izlerini açıklasa. sanıyorum ki dünyanın başka yerinde böyle bir halk olsa alıp cam fanusların içinde korurlar. ama yüzlerce yıllık islam inancı binlerce yıllık birikmiş orta asya kültürü ve ondan da kadim ilk çağ medeniyetlerinin arketip unsurlarıyla anadolunun bağrında kozmik bir varoluşa sahipken azınlık damgası yiyerek bir yokoluşa bırakılmışlar.
aleviler dini nasıl yaşarlar,ibadetlerinde islamın genel ibadetlerinden farklılaşma var mıdır ,nelerdir? topluluklarında kurallar var mıdır, nelerdir? gerçekten aleviler bahsedildiği gibi sevgi,saygı,hoşgörü ile bezenmiş bir topluluk mudur? birisi alevi olduğunu ileri sürerken kaynakları nelerdir? türkiye'de alevilerin yüzce kaçı kendisini alevi olarak tanımlarken aleviliğin tanımını yapamamaktadır? aleviler göçten nasıl etkilenmiştir ve kent yaşamı içinde bu kimliklerini bir ajitasyon aracı olarak kullanmakta mıdırlar? geçmişte yaşanan acı olaylar genç alevilerde aleviliği din çerçevesinden çıkarıp siyasi bir hale bürünmüş müdür? alevilik diye bir kimlik günümüzde geçerliliğini korumakta mıdır ? türkiyede alevilerin deizm hakkında fikirleri nelerdir? sonradan alevi olunur mu, olunuyorsa nasıl olunur kuralları var mıdır? aleviler ve alevilik eleştirilmesi niçin çok büyük tepkiler ile karşılanmaktadır.

alevilik ile ilgili bu sorular aklıma geldi. aleviliği hakkında bu sorulara net verebilecek cevaplarım yok ancak her soru için kendimin bir kanaati var. alevilik ve aleviler için bu sorular veya daha da farklıları sorulup cevaplanmadan da "çok iyi insanlar yaah "diyip geçilecek bir başlık olduğunu düşünmüyorum.
not: benim de alevi arkadaşım var (!)
  • /
  • 2