birinden çok hoşlandığı halde uzaklaşmak istemek

oluru olmadığını anlayıp daha fazla kötü gidişata yönelmemesi için gerçekleşen gönülsüz vazgeçme hali.

karşı tarafın özünde piç biri oluşu; davranışlarıyla her şeyin boka sarması gibi etkenler yüzünden istemeyerek de olsa uzak durma yoluna gidilebilir. hoşlanılan kişi çoğu zaman bunun farkında dahi olmaz. özetle "şimdi gitmeliyim çünkü sonra zor oluyor" durumudur.
seven yapmaz, seven için korkaklıktır ve kaçıştır. samimi gelmeyendir. seviyorsan git dövüş bence. ama hoşlanan yapamaz mı yapar bal gibi de yapar.
çeşitli sebeplerle özellikle ergenlik döneminde onuru kırılan insanın durumu.tipik bir aşağılık kompleksi.hoşlandığı insan tarafından reddedilip onuru daha fazla kırılacağına,uzaklaşarak daha fazla rencide olmamak isteyebilir.
sevgisi ilgisi zarar veriyordur kırıcı olmaya başlamıştır ki kendileri genelde uzaklaşmak isteyenden daha da egoisttir uzaklaşan onunla egosunu törpülediği için kabuğundan çıktığı içi daha çok hoşlanır ama o adam aldığın çikolatayı bile ben sütlü severim bitter sevmem diye geri vermeye çalışan bir aptaldır ( kabul etsene öküz ) o adam tehlikelidir kendince sorunları vardır hoşlanan da artık kimsenin egosuna hizmet etmek istemiyordur o yüzden uzaklaşmak daha şerefli.
arızalı insan davranışıdır. ortada devam eden bir ilişki yoksa gidip konuşulması gereken ve içe atıldığında hasta bile edebilen durumdur.
cümlelere gerek yok, sadece acı.
yarrağı çok büyük olduğu için oluşan bir çekince olabilir.