bonzai

japonya menşeli küçük ağaççıklar. bunlar özel tekniklerle budanır ve bodurlaştırılırlar. japonya'ya özgü olarak bilinseler bile, buraya çin'den geldikleri de söylenir. çin'deki penjing sanatının bir yansımasıdır.
isteyenlerin 15tl'ye fidanlıklardan edinebilecekleri küçük ağaçlardır. aslında türü sanıldığı gibi bonsai değildir. yani bonsai diye bir ağaç türü yoktur. ağaç dallarının budanarak bonsai haline getirilmesi olayı vardır.
muz hariç her ağaçtan yetiştirilebilen, bakımı gerçekten emek isteyen küçümen bitkiler. şu günlerde çiçek açmış bir tanesiyle yaşadığım yoğun duygular nedeniyle her geçen gün daha da bağlanıyorum kendisine. bir canlı bu kadar mı sevimli olur yahu? ölmesinler diye gözlerinin içine bakıyorum resmen. özellikle çiçeklenmiş olanın. yetiştirirken düzenli olarak beslenmesine, havalanmasına dikkat edip, bir kaç ayda bir de bir tutam tuzlu suyu saksılarına eklemeyi ihmal etmezseniz, senede bir kez de bilgili bir çiçekçiye götürürseniz allah babuş bonsainize uzun ömürler verir. ayrıca kesinlikle üstünden su verilmemeli, su dolu bir kovaya batırılıp çıkarılmalıdır.
bir kere denedigim 'yea ne olucak ot iste ne kadar farkli olabilir' diyerek dunyanin en buyuk hatasini yaptigim uyusturucu cesidi.

bahsedilen bad trip olayi dusunulecek bir 'negatif mod'dan cok daha fazlasidir. bu moda girdiginiz anda dunyaniz adeta kararir, hersey, herkes sizin icin bir izdirap anlamina gelir. o sirada olmek, veyahut bir sekil bilinci kaybetmek adeta bir odul gibi gelir. nefes alirken aci hissedersiniz, tum vucudunuza igneler batar ama bu batmalar aci vermekten ziyade zevk verir gibidir. sonrasinda kalp atislariniz yavaslar, eger buldungunuz ortamda muzik varsa tansiyonunuzun ritmik sesler ile birlikte degisiklik gosterdigini resmen hissedersiniz. beyninizin, kalbinizin ve nefes alisinizin aslinda ne kadar da rastlantisal bir tabana dayandigini anlarsiniz. ritmik muzik devam ettikce mide bulantiniz artar, sonrasinda kusmazsaniz gittikce kotuye gider.

isin bir de halusunasyon kismi var ki insana cidden neyin gercek oldugunu sorgulatiyor. oturdugum sandalyenin saginda bana bakan surati parcalanmis kurt kopekleri hala gozumun onunde.

ayilana kadar toplamda en fazla 1-2 saat gectiginden emindim, taa ki sabah gun aydinlanana ve arkadasimin degimi ile '7 saat boyunca salonda depar atarak kanli kopeklerden kactigimi' duyana kadar. sonrasinda asiri bir susuzluk, terleme ve enerji azligi..


özellikle parklarda gecenin bir vakti şuursuz dolanan gençlerin çoğalması ile göze batmaktadır. hele hele kentlerin az gelişmiş bölgelerinde ve bu bölgelerdeki insanların rağbet ettiği eğlence mekanlarında kullanımı artan bir uyarandır. gece yarıları çöp kutularıyla konuşan mı ararsınız, polislerle game of thrones vari kafa tutanlar mı ararsınız saymakla bitmez. etkilerinin ne olduğunu bilmesem bile sokaklarda zombi gibi dolanan gençlerin arttığını görmekteyiz.

uyuşturucunun fazlasıyla arttığı yerler ile ilgili çeşitli rivayetlerde mevcuttur. özellikle eğitimsiz kesimin yoğun yaşadığı yerlerde kullanımının artması ve bu bölgelerin belli bir zaman sonrasında ölü bölgeler haline gelip rant odağı olmasıdır. bu bir rivayettir nihayetinde ya da madde kullanımının yoğun olduğu bölgelerinde kaderidir belkide. şu an inşaat sahası olan ve öncesinde uyuşturucu kullanımının fazlasıyla arttığı, yaşamın bittiği bölgeler olması dikkat çekmektedir.


artık eğitimsizlik mi dersiniz, kent yaşamına ayak uyduramamak mı, yoksa keyif budalalığı mı... ne derseniz diyin. büyükşehirlerde kullanımının fazlasıyla artması görülmeyecek gibi değildir.


karate kid te miyagi san ın büyüttüğü küçük japon ağacıdır.
eskiden en fazla esrar içerdik.18-19 yaşlarımızdaydık.şimdi 12-13 yaşındaki çocuklar içiyor zıkkımı.ve esrar gibi değil sonu kesin ölüm üstelik 5-6 ay içerisin de hemde.ucuzluğu ve kolay ulaşılabilirliği var.anaların babaların dikkat etmesi lazım.
piyasa da ki pek çok madde , etken hakkında bilgisi ya da deneyimi olan biri olarak hakkında bir kaç şey yazmak istediğim ''kimyasal''.

ama öncelikle uyuşturucu madde bulundurmanın ya da kullanmanın veya her hangi bir şekilde satmanın yasal olmadığını ve tc kanunlarınca yasak olduğunu söyleyerek uyarımızı verelim.ki başımıza dert açılmasın.*

şimdi ilk olarak bitki değildir , doğal hiç değildir.japon minyatür ağaç yetiştirme sanatının adı bonsai'dir.lütfen karıştırmayalım.bu kadar ucuza satılmasının nedeni , yapımının çok kolay ve ucuz olmasıdır.halusinojendir , yani olmayan şeyleri gösterir.beyin dediğimiz mekanizma çok kolay yanıltılabilir.mesela lsd'yi bilinen en popüler ve etkili halusinojen olarak sayabiliriz.ki kendisi türkiye de fahiş fiyatlara satılan ve öyle kolay kolay da bulunmayan bir maddedir.siz bir damla lsd damlatıldığı söylenen şekere 300 lira gibi bir fiyat verebilirsiniz ki büyük ihtimalle de kandırıldınız.türkiye de ki torbacılar da ki esrar bile yan sanayi olandır.eğer torbacı bir arkadaşınız yoksa size kubar dedikleri kaliteli kısmından değil nane ya da ot dedikleri çalı çırpı kısmını verirler.onun da etkisi vardır heralde size çimen satmıyorlar ama güzel bir kafası yoktur.en fazla uyuşturur.neyse konumuza dönelim.ucuz olmasından bahsediyorduk , bu kadar ucuz olmasının yan etkisi olarak çoluk çocukla yayılmasını sayabiliriz.bu yüzden bu kadar hızlı patladı , bu yüzden herkes biliyor ve herkes ulaşabiliyor.

aslında uyuşturucu mafyasının bu kadar ucuz bir şeyi neden piyasaya sürdüğünü sormak önemlidir.yani adamlar 5 liraya sattıkları fare zehrinden pek bir şey kazanmıyorlar.fakat çok fazla kişi ölüyor ya da sakat kalıyor.körlük bonzai'nin yaygın hasarlarından birisidir bu arada.beyin hasarına da yol açıyor.ben şahsen amacının bir nevi doğal seçilim yapmak olduklarını düşünüyorum.zaten bonzai kullanan kesim kokain hap gibi şeyleri temin edebilecek kitleler değil.bunu kullananlar hayattan hiç bir beklentisi olmayan yer altı kesimi.ve malesef ki yapılacak hiç bir şey yok.adamlarla konuşup , hayatını çöpe atıyorsun desen ''ne hayatı abi'' gibi bir şey diyebilirler.

bonzainin bu kadar ucuza satılıp halka karışması herhangi bir şekilde etken madde kültürü olmayan pek çok kişinin ilgisini çekti.ki ben bonzainin piyasaya sürülmesinin bir başka nedeninin de bu olduğu düşünüyorum.türkiye de ot çok eski yıllardan beri kullanımı olan bir şey (hatta bir çok yöre de yetişen bir şey) bu nedenle herkes biliyor , ilgilenen kesimi o kadar geniş değil.en fazla arkadaş ortamın da elden çeviliriyor.fakat bunun artmasıyla çok genc kitlelere merak salındı.belki birisi de bu yazıyı okur , bilinçlen sevgili okur.

ha durumu olupta bonzai kullanan gerizekalıdır , net diyebiliyorum.ne bileyim , şahsen insanların kendileri ile ilgili kararları almakta sonsuz özgürlüğe sahip olduklarını düşünerek , ayrıca 420 friendly bir insan olarak çok anlamsız olduğunu düşünüyorum.halusinojenlerin hepsinde (en azından benim bildiklerim) triplerin belli bir gidişatı yoktur , iyi ya da kötü olabilir.mesela kendinizi cennette bulabilirsiniz ya da cehennem de.fakat bonzai de öyle bir şey yok , ölüm tribi denilen bir gerçeklik sanrısına sokuyor.ki öldürmesinin tek sebebi beyni ve iç organları çökertmesi değil.psikolojik olarak yaşananlar intiharla ölüme ya da kalp krizine bile getiriyor.bu salak zımbırtıyı kullanıp kendini öldürmeyi deneyen çok insan var.çünkü yaşattıkları şey hayal ürünü ve beyin bunu gerçek gibi algılıyor.mesela rüyadayken düştüğünüzde gerçekten kalbiniz çarpıyor olur uyandığınızda , bonzainin etkisindeyken yere çarptığınızda uyanmazsınız.acı çekmeye devam edersiniz.

deneyimlerden öneriler:
1-asla bir maddeyi bir kereden fazla kullanmayın.bana sorarsanız bu dünya üzerinde ki her şey denemeye değer.ama ikinci defa oluyorsa çok ciddi oturup düşünmeniz gerekli.
2-her hangi bir halusinojeni asla tek başınıza kullanmayın.mutlaka yanınızda güvenilir bir insan olsun.gerektiğinde sizi hastaneye götürecek kadar taşaklı biri olması lazım.yoksa uzak durun.
3-aldığınız her maddeyi kullanmayın.güvendiğiniz bir arkadaşınızın referansı yoksa asla asla kullanmayın. krokodil gibi maddelerin var olduğu bir camiadan bahsediyoruz.basit şeyler değil bunlar.
4-sorunlarınızdan kaçış yolu olarak değil , ruhsal ya da bilinçsel bir deney olarak görün.gerçeklik algısının nasıl değişebildiğini görün mesela felsefeye girin. 70ler amerikasında çok ciddi bir bilinç , sanat artışının olması tesadüf değil.grunge ve hippie akımları bir günde çıkmadı. lsd
lsa gibi kimyasal olmayanlar size bunu deneysel yaşatabilir.
5-kokain gibi bağımlılık riski yüksek maddeleri denemeyin.gramla yüzlerce dolara satılan bir şeyden bahsediyoruz ve bağımlılık şekli bonzaiye falan benzemez.başlarsanız arkadaş desteğini falan geçin ve direk profesyonel yardıma gidin.aslında bir kereden sonrayı geçtiğinde her şey için uzman yardım alın.bunda utanacak ya da çekinecek bir şey yok.ki doktor yemini gizliliğinizi tehlikeye atmaz , rahat olabilirsiniz.
6-5 liraya aldığınız şeyle havalı falan olmuyorsunuz ve hayatınıza iyi bir şey katamaz, altı üstü bir kimyasal.cevabı asla ve asla madde de aramayın.tekrar ve tekrar söylüyorum , en fazla bir deneyim olarak görün ve algının nasıl değişken olduğunu deneyimleyin.
not:bir arkadaştan biliyorum. * * *
devletin 1 kilo bonzai getirine 4600 tl ödül vereceği haber edilmiş. 1 kilo satın alsam kaç para eder acaba?
doğu da ve diyarbekir de savaş açılan esrara rakip olarak hızla yükselen uyuşturucu.ben bu seneye kadar adını duymamıştım.esrarla savaşan eminiyet güçleri ve devlet bu zehire niye bu kadar umursamaza davranıyorlar anlaşılır gibi değil.esrarın zor bulunur olması bu meretin ise ucuz olması hızla yaygınlaşmasına sebep oldu.

bonzaiyeye değişik bir bakış açısı
sabah sabah aklıma bazı komplo teorileri geldi canlar.*
-medya yada bir sürü haber çıkıyor.sosyal paylaşım sitelerinde aleyhin de kampanyalar düzenleniyor.bu dışardan bakınca iyi bir şeymiş gibi görünebilir ama reklamı yapılıyormuş gibi bir izlenim edindim.cahil gençler neymiş lan bu bi deneyeyim diyebilirler.
-devlet amatem'i kapatıyor.
-polisler ve güvenlik güçleri umursamıyor.
-kimyasal bileşenler ucuz deniliyor ama değil bilerek ucuzlatılıyor.
-esrara ulaşmak şu anda imkansız çünkü piyasayı polisler sikip attı.
-esrar torbacıları içerdeyken bonzai torbacıları dışarda.
-esrar piyasa da azaldığı için talep patladı arz düştü bu yüzden fiyatı aşırı pahalılaştı.
yukardaki nedenlerden dolayı ben ddevletin bilinçli bir şekilde piyasada hızla yayılmasını istediğini düşünüyorum.amaç aptal bir nesil yetiştirmek mi başka bir şeymi bilmiyorum ama ortada çok fena şeyler dönüyor.

son olarak bonzai kafasının neler yaptırabileceğine dair bi video.

https://www.facebook.com/photo.php?v=10203648680150268
düğünlerin vazgeçilmezi.ah o teyzeler nasıl da seviyor, nasıl da oynuyor. ****
tam 2 yılımı harcamıştım.
gözüm gibi baktım. internetten aylarca filmler izledim, forumları takip edip kendimi yetiştirdiğimi zannettim...
yemedim yedirdim.
en güzel toprak cinslerini, en doğal gübreleri ikram ettim.
tüm bakım, budama ve ilaçlama takvimlerine sadık kalarak her türlü bakımı yaptım.
kök budadım, yaprak budadım, dal budadım.
toplamda 13 ağacı bodurlaştırmaya çalıştım. 8'i sağ kaldı 2 yıl boyunca.
sonra, diğerleri de öldü gitti.
çok emek ve özen isteyen, ama sonunda dünyanın en güzel canlılarını size kazandıran çok özel bir sanattır bonzai sanatı!
hazır büyütülmüşlerini almak da mümkün, fakat, onlar da ölür diye cesaret edemiyorum...
şimdi artık resimlerle avunuyorum...
sigara bile içemeyen biri olarak kubar nasıl güzel geldiyse bir o kadar itici ve soğuk gelen denenmemesi gereken kimyasal madde
sigara bile içemeyen biri olarak kubar nasıl güzel geldiyse bir o kadar itici ve soğuk gelen denenmemesi gereken kimyasal madde
sigara bile içemeyen biri olarak kubar nasıl güzel geldiyse bir o kadar itici ve soğuk gelen denenmemesi gereken kimyasal madde
sigara bile içemeyen biri olarak kubar nasıl güzel geldiyse bir o kadar itici ve soğuk gelen denenmemesi gereken kimyasal madde
sigara bile içemeyen biri olarak kubar nasıl güzel geldiyse bir o kadar itici ve soğuk gelen denenmemesi gereken kimyasal madde
  • /
  • 2