buzdolabı

önüne şeffaf gecelikle geçilip kapak açıldığında baştan çıkarıcı olunabilen mutfak eşyası. tabii ki soğukluğuyla nam salmış buzdolabını değil arkanızdan izinizi süren arkadaşınızı baştan çıkaracaksınız.
her eve lazım olan eşyalardan. yeni nesil buzdolaplarında artık bilgisayar da var. net bağlantısıyla siparişler direk buzdolabı üzerindeki pc den yapılabiliyor. birde müzik açıyorsunuz, derindondurucu nun üzerinde hoparlörler falan. oh mis.
depresif anlarımda hiç çekinmeden,sıkılmadan kapısına dayandığım dostum.
doldurması ayrı, boşaltması ayrı dert olan soğuk nesnedir.
şu kısacık ömrümde en çok kesiştiğim varlık.
sıcak yaz günlerinde buzluk kısmını açıp birkaç dakika beklemişliğim vardır.
tahammül sınırı olsa "bre kafir ne ettin açıp durursun beni" diye yakama yapışır. bıraktım bırakalı mutfak kapısına yaslanıp yavaş yavaş yaklaşıyorum ona ve kaşınan ağzım ve dudaklarıma meşgale bulmak için yavaşça dokunuyorum kapısına. önceleri garipsiyor. soğuk davranıyor. sonra katlar arası gidip gelince ne istediğimi anlıyor ve bir işaret fişeği patlatıyor, en hafifinden bir yerinde. alıp gidiyorum. bir saat sonra görüşmek üzere. buzdolabı çok sıcak kanlı. ve o da bir mahmut.
elektrik faturamın tavan yapmasına neden olan sonrada bimden aldığım 5 liralık tavuklarımın kokuşmasına neden olan zeko marka bozuk kendini beğenmiş zır zır alet.
bir de herif versiyonu vardır bunun.

(bkz: buzdolabı gibi herif )
kelime manasıyla bakıldığında içinde buz saklanılan dolap demek mümkün. yada içine girdiğinizde size "buzzzzzzzzz " dedirttirecek dolapta olabilir. ama kullanım amacıyla yiyeceklerin/içeceklerin bozulmadan uzun süre saklanmasına yarayan yada yaz aylarında kapısını açmak suretiyle serinlemek amacıyla kullanılabilir.
içinde kesik limon bulunmayanı arızalı diye geri gönderebileceğimiz mutfak eşyası.
bazen canlı olabileceğinden şüphelendiğim varlık. geceleri mutfakta oturup sakız çiğnerken * ya da odamda uzanmışken aniden gürültüyle çalışmaya başlaması * bünyede bi tırsma etkisi yaratıyor.
acıkınca birşey bulmak umutlarıyla sürpriz çıkabilir umutlarıyla daldığım sevgilim.
hobi olsun diye ara ara gidip selamlaşma rutinleri yaptığımız, her evde olmazsa olmaz mutfak eşyasıdır.
dünyada en çok göbek kaşıma gören nesne.
soğuk ve mesafeli insanlara verilen lakap.
yalnız yaşadığım dönemlerde kendisine isim verip yanından geçerken selamlaşıp ara sıra muhabbet ettiğim elektronik eşya.
işim gereği her gün binlercesine maruz kaldığım, eve geldiğimde yüzüne bakmadığım avrupa doydu buzdolabına hala kim alıyor bunları da gönderiyoruz diye trip attığım, 7 milyar insan yaşıyorsa şu dünyada bunlardan kaçının yeni bir buzdolabına ihtiyacı vardı da sattık diye mantık kurmaya çalıştığım eşya.
ha bir de yazın kapağını açık bırakıp evi serinletmeye çalışmışlığım da vardır bu eşyayla.