dorian gray in portresi

oscar wildeın sansasyon yaratan mükemmel romanı. bu roman yüzünden iki sene hapse mahkum olmuş ve hayatı kaymıştır.
--- spoiler---
kitapta dorian adlı bir delikanlının güzelliği karşısında büyülenen ressam onun bir portresini yapar. portre o kadar güzel olur ki dorian adeta kendine aşık olur ancak bir yandanda lord henry nin söylediklerinin düşünerek bunalım kokan düşüncelere dalar: bu gençliğidir ve git gide yok olacaktır. o sırada öyle bir dua eder ki- ya da şeytana ruhunu satar- gençliğinin görünen kısmına hiç bir şey olmaz. o kötü bir şey yaptıkça kendini kendine aşık eden portrede ki dorian yaşlanır. lord henry nin bilgece ve mükemmel söyleşileri sayesinde/yüzünden bir hazcı olur çıkar.artık zevk almak onun için hayatın anlamı olur hayatının yegane amacı haline gelir.

bu doğrultuda ona zevk verecek her kitabı okur her şeyle ilgilenir tam bir entelektüel olur. ancak ruhu çökmeye başlar. çünkü etrafındakilere kötülükler dağıtır. çevresinde yatmadığı kadın ve erkek kalmaz. tanrıya karşı gelir afyon-uyuşturucu kullanır.insanları utanca boğar. kendi isteklerinin kölesi yapar. bundan kurtulmak isteyenler ya kendini öldürür ya da daha çok batağa saplanır. en sonunda portresini yapan sadık dostu ve ona o portreyi çizdiği günden beri aşık olan ressam halward ı öldürür.

o ise gençliğinin güzelliğinim bir gıdımını bile kaybetmez. ancak ruhunun erezyonu ona işkence etmeye başladığı an o bunu da bir zevk aracı haline getirecektir.
--- spoiler ---

kitap okunmaya değer bir edebi tür.
oscar wildeın en büyük temsilcisi olduğu estetizmin başeseridir.
insan okurken ne oluyor lan demekten kendinhi alıkoyamasada bir yandan dorian a özenir bir yandanda bu kadar hazcılık zarar der.
sansürsüzünü bulup okuyabilirseniz şanslısınız. hayatımda okuduğum en iyi beş kitaptan biri. geçen gün de bay wilde'ın teleny adlı kitabını okudum ağzım açık. okuyunuz, okutunuz.
okurken bitmesini istemeyeceğiniz şahane eser.
kitaptan alacağınız hazzın çok uzağında olsa da, 2009 tarihli film adaptasyonu "sana bişey olmasın" tadında iyi bir seyirliktir.
https://www.imdb.com/title/tt1235124/
ayrıca yakın zamanda penny dreadful dizisi içinde yan karakterlerden biri olarak yer almıştır. (türü sevenler için çok iyi bir dizidir.)
https://www.imdb.com/title/tt2628232/
wilde'nin karakterine ve sanatına dair çok özel kodları bulabileceğiniz oldukça nadide dokunuşlarla işlenmiş kısa bir romandır. oldukça viktoryen bir atmosferi olmakla beraber wilde'nin özgürlükçü ama dahası daha çok cesur cümleleri ile bir takım tercihlerimizi estetize edebilmenin yöntemlerinide bize öğretebilecek niteliktedir. tabi best of wilde diyemeyiz diye düşünüyorum. eğer de profindus u okumadıysanız siz de demeyin. wilde bu uzun mektubunda o zamana kadar ağızlarından konuştuğu tüm kahramanlarından/kimliklerinden sıyrılmış olarak çıkar karşınıza. ne masallarındaki inler cinler, ne oyunlarındaki asilzadeler, ne de dorian'dır. doğrudan kendisidir. bir zindanda bulmuştur gerçeğini. bu metin insanı hayatındaki tüm çelişkilerden arındıracak duruluktadır. adamı sarsar ve öğretir.