durum çok ciddi

facebook üzerinde son 24 saattir başlamış saçma sapan "bunu 15 kişiye göndermezsen evine ateşler salınacaktan hallice yeni viraldir". metnin tamamı şu şekildedir;

durum çok ciddi. yapmadığımız bir paylaşım yüzünden ceza almamak için, jandarma genel komutanlığı bilişim suçları sosyal ağ bildirgesi çerçevesinde, facebook'un güvenlik açığından ötürü hesabım üzerinde bulunan tüm verilerimin (ip, fotoğraflarım, paylaşımlarım vs.) çarpıtma yolu ve yasa dışı bir şekilde sahte kişilerce kullanılmasından ve doğabilecek tüm zararlardan ilgili türk ceza kanunu maddeleri gereğince facebook sorumludur. bu hesabımdan başka bir hesabım olmadığını bildirir ve gereğinin buna göre yapılmasını tarafınıza arz ederim. not:paylaşmayın. kopyalayıp durum bildirgesi olarak yapıştırın. 18.07.2016

böylesine son derece küral bir virale asla inanmasam da haydi diyelim ki doğru! yahu arkadaşım, güzel kardeşim! ya senin adına açılan birebir sahte/kopya hesap da bu bildiriyi paylaşırsa ne olacak diye hiç mi düşünmüyorsun? of! harbiden of!

ve gerçekten de;

(bkz: durum çok ciddi)
evet gerçekten ciddi! hepimizin "tut kıs kıs" moduyla sokağa dökülmeden önce ,

sağlam bir insan okuması yapması gerekmekte. insan nedir? insan neye denir?

sokağa neden çıkılır? şiddet ne zaman meşrudur ya da meşru olabiletisi mümkün müdür? genelleme hangi durumda yapılabilecek bir olgudur?

sorun sadece demokrasi midir? bürokrasi nedir? ekonomi nedir? bir ülkede kendi belirlediği açlık sınırının altında bir asgari ücret belirlemesi varsa bu ülkenin ekonomisi iyi midir?

daha da önemlisi pinpon topuyla enflasyon hesaplanır mı?

adalet nedir? adaletin mülkün temeli olması nedir? mülk nedir? mülkü koruyan bir anayasa mülksüzü korur mu? hukuk ne kadar normatiftir?

norm var mıdır?norm varsa normun dışında ki nedir?

normun dışındaki öteki midir?ötekileştirme nedir? nefret söylemi nedir?

okumuyoruz, okutmuyorlar, okumak istemiyoruz. durum gerçekten gittikçe kötüleşiyor. test çözüyoruz biz! test!

ama bu sefer cevap f) hepsi! tamamiyle kokuşmuş siyaset,adalet,eğitim,sağlık!
facebook'ta bunu paylaşan bir sürü arkadaşım var ve üstelik zeki falan sandığım insanlar bunlar. sadece bir yazıyla cidden başlarına bir şey gelmeyeceğine, tutuklanmayacaklarına inanıyorlar, çok acayip.

allah şerrinden değil ama cidden okumuşun denyosundan korusun bizleri. amen.
paylaşanlara bakıyorum da zaten hiç bir paylaşım yapmayan tipler. whatsapp grubunda hiç bir şey yazmayıp tüm yazılanları okuyan tipler gibi. nasıl bir özgüvensizlik anlamadım. sanki bu yazıyı paylaşınca bu zihniyetten arınmış, kıçını kuruya almış oluyorsun. ülkenin her kurumu, teşkilatı yok olmuş. darbeci diye gözaltına alınıp tutuklanan generaller daha yargılanmadan darp edilmiş, sen bunlara ses çıkarmıyorsun da bu paylaşımla kendini güvene aldığını sanıyorsun.