eşcinsel hayatı anlatan kitaplar

duygu asena'nın paramparça'sı, ibrahim altun'un romantik salgın'ı, selim ileri'nin yarın yapayalnız'ı, perihan mağden'in ali ile ramazan'ı ilk aklıma gelenler.
david sedaris - naked

tamamen eşcinsel hayatı üzerine olmasa da otobiyografik özellikler taşıdığından bu konu da büyük bir orandan işleniyor. anılarından oluşan kitapta yazar küçüklüğünden hayatının ilerleyen evresindeki süreçlerde gay olması nedeniyle yaşadıklarını yerinde kullandığı mizahla güzel bir şekilde aktarıyor. looking'in başrolü jonathan groff'un david sedaris'i canlandırdığı çok fazla duyulmamış c.o.g diye bir film de var bu kitaptan uyarlanmış olan. kitaptaki en güzel yazılardan biri ise "i like guys". yunanistan'daki kamp sırasındaki yaşadığı deneyimle gelen bir reddediliş ve aşağılanma sonrası yazarın kendini kabullenişini görüyoruz. homofobinin süregelişini ifade ettiği anısındaki son sözleri ise belki de en vurucu sözlerinden yazarın. siyah-beyaz karma eğitime geçiliş sonrası gelen siyahi öğretmenin de hayatı boyunca ayrımcılığa uğramış olmasına rağmen diğerleri gibi ötekiyle dalga geçmesini ele alıyor:

my new science teacher was a black man very adept at swishing his way across the room, mocking everyone from albert einstein to the dweebish host of a popular children's television program. black and white, the teachers offered their ridicule as though it were an olive branch. 'here' they said, 'this is something we each have in common, proof that we're all brothers under the skin.'

christopher isherwood - tek başına bir adam

bir eşcinsel erkeğin partnerinin kaybı ardından yaşadıklarını konu alıyor. bunun da filmi var hem de colin firth, julian moore, nicholas hoult ve matthew goode oynuyor.

wolfgang herrndorf - tschick

bu kitapta ise daha genç kesim konu ediliyor. lisede tanışan iki genç kaçarak almanya'yı baştan aşağı bir arabayla geçiyorlar. (yanlış anmayın ama sevgili değiller.)

stephen chbosky - saksı olmanın faydaları
christopher isherwood'un a single man'i.
ilk aklıma gelen james baldwin- giovanni's romm oluyor.