eşcinsellik hakaret değil cinsel yönelimdir

spod un kamuoyuna duyurusudur. bu duyuruda ayı sözlük olarak bizde imzacıyız. üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız. levent pişkin in başbakan tarafından dava edilmesini doğru bulmuyoruz. levent pişkin konuyla ilgili başbakana karşı dava açacağını da açıkladı.

ilgili basın açıklaması;

http://www.spod.org.tr/turkce/basina-ve-kamuoyuna-escinsellik-ibnelik-bir-hakaret-degil-cinsel-yonelimdir/
hakan demir 30 haziran'da twitter hesabından "başbakan'dan "eşcinselliği bunlardan öğrenecek değiliz, ben eşcinselin daniskasıyım, 3 milyar eşcinsel diktim" çıkışı bekliyoruz #direnayol" yazdığı tivit nedeniyle kamu görevlisine hakaret etme iddiasıyla suçlandı.

hakan demir twitter hesabından kendisine gönderilen mahkeme celbini paylaştı. ( )

demir "başbakanın hakkımda savcılığa verdiği şikayet dilekçesi, kendisi eşcinsel kelimesini ağır sinkaf olarak görüyormuş" diye yazdı.

demir ifade verdiğini ve yazdığı herşeyi kabul ettiğini de ekledi.
“ibne” tweet’i nedeniyle başbakan’ın hakkında suç duyurusunda bulunduğu levent pişkin, savunmasını verdi. pişkin, savunmasını başbakan hakkında suç duyurusunda bulunarak bitirdi.
ne olmuştu?

lgbt aktivisti ve halkların demokratik partisi beyoğlu ilçe başkanı levent pişkin, başbakan’ın “alevilik hz. ali’yi sevmekse ben dört dörtlük bir alevi’yim” açıklaması üzerine twitter’dan “erdoğan’dan 'dört dörtlük ibneyim, ibneliği sizden öğrenecek değiliz’ açıklaması bekliyorum. öptüm. #anayasadalgbt” yazmıştı.
başbakan erdoğan, pişkin hakkında basın yoluyla hakaret suçundan (tck 125/4) şikayetçi olmuştu.
lgbti örgütleri yaptıkları basın açıklamasıyla “pişkin’e açılan davanın hepimize açılmış olduğunu ve bu davada doğrudan taraf olduğumuzu başbakan’a bildiriyoruz” demişti.
bugün verdiği ifadede, “ibne” kelimesinin bir hakaret değil, bir cinsel yönelim ifadesi olduğunu belirten pişkin, suça konu herhangi bir söylem mevzubahis olmadığını savundu.
“ibnelik kelimesinin hakaret teşkil etmediği gibi bilakis ibne kelimesine hakaret demenin bizatihi kendisi hakarettir” diyen pişkin, müşteki recep tayyip erdoğan’a şahsına ait bir durumu aşağıladığı gerekçesiyle tvk 125/1 uyarınca soruşturma açılmasını talep etti.

kaynak: bianet
gerçekliliği bilimsel olarak kanıtlanmış bir söz. ayrıca eşcinselliğin bir hastalık olmadığı da kanıtlanmış olup, eşcinsel hayvanların olduğu da tespit edilmiştir.
evet eşcinsellik bir cinsel yönelimdir tıpkı heteroseksüellik gibi. ne yazık ki homofobik bir toplum zihniyeti içerisinde nefes almaya çalıştığımızdan, eşcinselliği veya diğer cinsel yönelimleri açıklamak ve hastalık olmadıklarını belirtmek için ne yazık ki heteroseksüellik üzerinden giderek açıklamaya çalışıyoruz. insanlara bunu açıklayabilmek için, en temel özelliklerimizden birisi olan "empati duygusu" üzerinden hareket ediyoruz. çünkü heteroseksüelliğin dayatıldığı ve "normal-sağlıklı" görüldüğü bir zihniyet içerisinde hayatımızı sürdürmeye çalışıyoruz. ötekileştirme dediğimiz durum da bu zaten.
evet eşcinsellik bir cinsel yönelim. fakat bu iğrenç zihniyetin ağzında hakaret olarak kullanılıyoruz. "top" "yumuşak" "ibne" ..... dile o kadar yerleşmiş kelimeler ki bunlar bir çocuk, daha bu kelimenin anlamını bilmeden zaten bunu kullanmaya başlıyor, zihnine bu zaten bir "hakaret" olarak "yanlış" bir şey olarak yerleşip gidiyor. o yüzden dilde de bir devrimi gerektiriyor. halbuki evet ibneyiz biz, bu bizim cinsel yönelimimiz için kullandığımız ve sahiplendiğimiz bir kelime. ama her seferinde ağzımızda bir hakaret olarak gevelediğimiz bir kelime oluyor.
velhasıl, kimsenin hiçbir yönelimi, kimliği bir başka yönelim, kimlik ile açıklamak zorunda kalmayacağı rengarenk günlere...
ne önemi var ki bunun?

yıllarca hetero yaşadım, evlendim vb. sonra bir gün bir erkekle denedim. o gün güzel bir ortam vardı, coşmuştuk, her şeye kahkahalar atıyorduk. "aman ne olmuş ki?" dedim. o günden beri de vazgeçmedim.

fazla kasılıyor ortam bence. kiminde doğuştan olan eğilimdir, kimi sonradan edinir bu zevki. başta sevmediğin halde yıllar içinde bayıla bayıla yediğin bir dolu yemek vardır; bu da aynı hikaye.


ilgili dava için dayanışma çağrısında bulunulmuş;

http://gzone.com.tr/recep-tayyip-erdogana-hakaretten-ceza-alan-levent-piskinle-dayanisma-cagrisi/