facebook önerilenler listesi

son zamanlarda neye göre yapıldığını çok merak ettigim olay. uzun zamandan beridir facebook'u doğru dürüst kullanmıyorum. bir işim olmadıkça da girmem. geçen çok şaşırdığım bir şey oldu. kaç aydır bakistigim adamın profiline hiç bakmadigim halde, " şu kişiyi taniyor musun?" diye bir bildirim geldi. ne bir ortak arkadaşımız ne de numarasi yok bende. bir türlü sebebini çözemedim. aynı şekil instagramda da çıktı ve hala ikisinde de ilk sırada. zaten onunla ilgili akıl almaz tesadüfler yaşadım o zamanlar. acaba bu da o tesaduften biri mi yoksa bunun bir mantığı var mi çok merak ediyorum.
bunda şeyi keşfettim ben hani eğer birinin profiline baktıysam genelde bana o kişiyi öneriyor sanki 'bak o kadar aradın buldun demek ki tanıyorsun o zaman ekle' dercesine.. tam emin de değilim ama, açıklama bekliyoruz yetkiliden.
telefon rehberinde kayıtlı olan kişileri de gösteriyor önerilerde.
bir keresinde görüp beğendiğim sonrasında tesadüfen (yersen) ismini öğrendiğim birini aratmıştım.aynı isimde saçma sapan alakasız kişiler çıkmıştı.neyse bir kaç gün sonra adamı önerilenler listesinde en başta görünce mark zuckerberg'e işimi kolaylaştırdığı için teşekkür mesajı atasım gelmişti.sanırım işi gps üzerinden falan en doğru kişiyi bulmaya ve öneriler listesine eklemeye kadar getirmişler.
acaba komşumu görür müyüm diye atlamadan incelediğim liste.