facebook'taki doğum günü kutlamaları

gerçekten de robotik bir törensel süreçtir.
rutinleşmiş evrak işleri gibi, bürokratik zevkler içerir.
benzer yavşaklığın, yeni ilişki sürecinde olan çiftler için uyarlanmış hali için (bkz: cnm yha çok ykşıyorsunuz)
facebook'u çok kullanmayan biri olarak doğum tarihimi koymadım. doğum tarihini koyunca sanki insanları zamanı geldiğinde doğum günümü kutlamaya itiyormuşum gibi geliyor. zaten facebook'ta bugün filancanın doğum günü gibi bir bildirim veriyor ve sanki hadi bir kutlama mesajı yaz diyor. oysa facebook hesabımda ister istemez eklenen o kadar alakasız insan var ki. bu durumda genel tavrım çok samimi olduğum arkadaşlarımın yakınlarımın doğum günlerini kısaca kutluyorum hatta onu bile çoğunlukla yapmıyorum.
bi yıl sadece 12 kişl kutlayınca utançtan kaldırmıştım *. şu an koysam daha çok kişi kutlar ama koymak istemiyorum. sadece 1 kişl hatırlar doğum günümü ve o kutlar özel mesaj ya da arama yoluyla. ulan benim annemle babam bile doğum günümü hatırlamıyor, kardeşimi ablam sanıyor onlardan banane unutursalar unutsunlar.
bir de kutlamadığın takdir de geri dönüş olarak darılma, gücenme ve triple karşılaşabilirsin. şöyle de bir durum vardır ki bana asla yapılmamalıdır çünkü kendi doğum günümü bile kutlamam doğum günlerinden nefret ederim