fatih akın

almanyada işler yapan türk asıllı yönetmen.
im julisi çok iyidir mesela.
cocuklugumda ayni mahallede oturuyorduk... harbiden degisik biriydi. almanya daki sosyal entegrasyon adina en onemli orneklerden biri olarak gosterilir.
temmuz'da izlediğim en güzel filmlerdendir, bu başarılı yönetmenin eseridir.
filmlerini izlemekten hoşlandığım ama çok da abartılmaması gerektiğini düşündüğüm yönetmen.
kıymetli çalışmalara imza atmış, ikinci gurbetteki gururumuz, duvara karşı filmi biraz aşırı eleştiri taşısada makbuldür.
tepkisel bir adamdır herşeyden önce. bir kaç iş kotarıp, ödül alıp, şöhret olan diğer binlercesi gibi bir takım uzuvları birbirine denk oturmaktansa, kendi ülkesi için bir şeyler yapmaya çabalamaktadır. sadece bu yönüyle bile taktir edilesidir.

trabzon'un çamburnu beldesi'ndeki güzelim çam ağaçları kesilip bildiğimiz çöplük yapılacakmış, akıl almaz bir şekilde. bu adam da kalkmış gelmiş buralara, rastalı saçları, siyah tişörtüyle karışmış çamburnu halkının arasına, almış eline kocaman bir pankart, diyor ki; ''çamburnu'ndan başka çöplük yapacak yer göster desinler, komite kurayım, yer göstereyim. para bul desinler, bulayım. burayı çöplük yaparlarsa, bir belgesel çekerim, tüm dünyaya gösteririm. bu benim intikamım olur.'' ben de diyorum ki; ''helal olsun.''