fidel castro

küba'yı amerika'nın yarı sömürgesi olmaktan kurtaran ve kukla batista rejimini yıkan 1959 devriminin komutanı, şu an 87 yaşında olan efsanevi lideri.
kübada eşcinsellere yapılan kötü muamelelerin sorumlusu olduğunu kabul etmiş sosyalist lider. kübanın eşcinselleri toplayıp bir kampa tıktığı biliniyor. *
bazılarına göre büyük yoldaş ernesto'nun arkasından iş çevirmiş devrimci lider, bana hala insanlığımı hatırlattığı için geçmişi unutma geçmişe takılma düsturunu benimsemiş biri olarak yaşasın yoldaş fidel yaşasın yiğit küba diyorum
hayatını kaybeden büyük devrimci.ışıklar için de uyu comandante !!

http://www.diken.com.tr/kubanin-efsanevi...
2016 yılının bizden aldığı bir başka değerli insandır. 55 yıl önce gerçekleşen küba devriminin lideri. hoşçakal comandante! dünya halklarının mücadelesi sürecek!


http://ilerihaber.org/icerik/fidel-castr...

yıllar sonra ilk kez nisan ayında, komünist parti'nin kongresinde konuşan castro, yakında öleceğini söyleyip partililerden inandıkları ideallere sahip çıkmalarını istemişti.

- yanı başındaki abd'nin hegemonik canavarlığına yılmadan direnme yürekliliğini gösterebilen nadir liderlerden biri.
- bir üçüncü dünyalı olarak, kendi ülkesinde kapitalizmin neden olduğu yıkımları durdurabilmek için milli bir mücadele yürütmüş ve başarı kazanmış bir politikacı.
- güney amerika'nın gururu, sembolü ve kahramanı sayılan birkaç liderden biri.
- komünizm ütopyasının en idaelist takipçisi olabilmeyi başarmış bir neslin son temsilcilerinden biri.
- tarihsel, siyasal ve toplumsal anlamda özgün şeyleri barındıran bir dönemin temsilcisi. ölümü, o dönemin son şahitlerinin de tükendiği anlamına geliyor...ama, bu tükeniş, bir yok oluşu değil, ötelenen ümitler için yeni güçlerin gerekliliğinden başka birşey değil aslında...
- sözlerinden bazı örnekler: "kadınları iyi eğitim görmüş ülkelerin çok daha refah hayatlar sürüyor olması tesadüf değildir."
"soygun felsefesine son verirseniz, savaş felsefesi de ortadan kalkar."
"bir katilin, bir hırsızın başbakan olduğu bir cumhuriyette, dürüst kişilerin yerinin ya mezar ya da cezaevi olduğunu anlayabilmek zor bir şey olmasa gerek. "