hiv fobisi

yada aids fobisi

korunmadan ilişkiye girdikten sonra, hatta korunduğu halde veya hiv testi yaptırdığı halde, hiv belirtilerine sahip olduğunu düşünen insanlarda oluşan psikolojik bir rahatsızlık. hatta, ne kadar negatif çıkarsa çıksın, bu stresi bu korkuyu üstünden atamayıp intihar edenler bile kayda geçmiştir. oluşan stresten dolayı, aids belirtileri olarak bilindiği sanılan çıban, uçuk, ishal gibi şeyler oluşabilir. yani aslında yersiz bir korkudur, psikolojik destek alınması gereklidir mutlaka.

(bkz: aids hakkında yanlış bilinenler)
popülerliği hiç bitmeyen bir fobi. son zamanlarda çevremdeki insanlarda o kadar fazla aids fobisi olan var ki bende de paranoya başladı bu yüzden. her ne kadar hiv+ olmanın kronik herhangi bir hastalığa sahip olmaktan farklı olmadığını ve tedavisinin artık oldukça iyi olduğunu bilsem de insanı tedirgin ediyor hani. bu arada tüm deliller sizde olamayacağını gösteriyor buna rağmen test yaptırıp hala negatif olduğundan kuşku duyuyosanız obsesif kompulsif tanısıyla tedavi alıyosunuz arkadaşlar. psikiyatri rocks!!
insanlar korunmadan seks yapıyorlar bu da doğal olarak göt korkusuna dönüşüyor. evet bariz bir göt korkusu. özellikle 2012 de türkiye'de hiv virüsü taşıyanların sayısı tavan yaptığı için de önlemi elden bırakmamak gerekir. hiv olan birinden şöyle bir örnek var elimde. dediği de şuydu," biz sevgiliydik ona güveniyordum ve bu sebeple korunmuyorduk fakat o beni aldatıyormuş ve bu şekilde hiv+ oldum."
hiv fobisinden dolayı cinselliği yaşamayan ve aseksüelliğe doğru evrilecek tanıdıklarım var. korkularında da haksız değiller hani. hornet'i açtığımda gördüğüm popüler arayışlardan biri de "temiz insanlar".

bi gün birine ne kastediyorsun dediğimde bakımlı ve temizliğini yapıyorsa hastalık bulaşmaz demişti. hiv ve bilimum hastalıkların günlük temizlikle arındırılabileceğini düşünmüş olsa gerek ki kondom bile kullanma ihtiyacı duymuyormuş. ve günümüzde tuvaletlerde, hamamlarda bu tip insanlar hunharca korunmadan tavşan gibi mikişiyorlar.

e durum böyle olunca hiv taşıdığından habersiz onlarcası, belki binlercesi olabileceği insanın aklına geliyor. dolayısıyla insanların bu konuda obsesif olması kadar doğal bir şey bulmuyorum. benim kuşağın ergenliğinde okula cinsellik dersi gelmişti. kesinlikle benzer uygulamaların olması ve insanların bilinçlendirilmesi kanısındayım.