höşmerim

balıkesir'e özgü hoş ve hafif bir tatlı.
balıkesirde olduğu gibi bir sürü yöreninde höşmerimleri vardır. balıkesirin ki candır, bolunun ki afedersiniz ama sümüklü boktur
çanakkale ve tekirdağda da bilinir bu tatlı. peynir helvası da derler ve tadı kadar rengi de hoştur. * *
bi' kez yemeye kalkıp mide bulantısı olaylarına girip, öğğk bu ne lan bunu nasıl yiyorlar, deyip çöpe döktüğüm adına tatlı denilen sarımsı sevimsiz değişik bir şeydir.
rivayete göre kurtuluş savaşında elinde, ocağında hiç bir şey kalmamış bir anadolu kadınının, eşinin cepheden döndüğü gün evindeki malzemeleri değerlendirerek yaptığı tatlıdır. isminin "hoş mu erim?" sorusundan geldiği söylenir.
peynir helvası diye de bilinir her ağız tadına uygun değildir aslında ama gayet güzel gönder gelsin
tam olarak peynir helvası değildir, peynir helvası için çanakkaleye ait bir tatlıyı söyleyebiliriz, peynir helvası höşmelimi * s*ker atar..
"hoş mu erim?" lafından türetilmiştir derler, ama tamamen sıkıyor da olabilirler. bir gün uzaklardan gelen beyine birşeyler pişirmek isteyen bir hanım, evde olanlar neyse onlardan beyine bir tatlı yapmış. beyi tattıktan sonra da "hoş mu erim?" demiş. sonrası zaten malum. bu günlere gelmiş. en azından balıkesir'de yaşarken biz böyle bildik duyduk. ve evet, peynir tatlısı daha farklı birşey. kırkpınar lokantası'da yaprak ciğer sonrası deneyebilirsiniz, dokusu ve tadı höşmerime göre daha farklı.