içinde türk ve atatürk geçen entrylerin eksilenmesi

içinde allah / muhammed / islam geçen enrtinin eksilenmesi nden muzdaribim ben de. gören de kafir sanıcak ayıp ama üzülüyorum
sözlük ortamı normal karşılamak lazım.


(bkz: dikkat ibne çıkabilir)
türkleri ve atatürk'ü ötekileştirmeye çalışan insanların davranışlarıdır.
atatürk aleyhindeyse yapılabilir eylem. atatürk eleştirilebilir, konuşulabilir ama bol keseden, fütursuzca, hakaret boyutuna varan entirilere tabi ki eksi basılır.
her konuda 126 bin parçaya bölünmeyi matah birşey zanneden türkiye toplumunun sözlüğe yansımış halidir.
köhnemiş - kokuşmuş kişisel fikirlerin kıyısından köşesinden atatürk'le ilişkilendirilerek sunulması sonucunda yaşanıyor olabilitesi yüksek durumdur.*

(bkz: akp nin kemalist olması)
(bkz: doğu perinçek in atatürkçü olması)
ekşi ve uludağ sözlük kafasıdır. bizim sözlüğümüze de gelmiş. hoşgelmiş; ama boşgelmiştir.
örümcek kafalıların elinde kukla olmuş zihniyetin yapması beklenen eylemdir. * *
sıkça başıma gelen durumdur
bankacıbear'ı aklıma getiren başlık
prensip olarak eksi oy vermiyorum. bunun yerine beğenmediğim bir entrynin altına kendi fikrimi yazmayı, daha kaliteli bir sözlük ve sağlıklı bir tartışma olması adına gerekli buluyorum. (homofobik, seksist, ırkçı ve nefret söylemi barındıran entryler hariç. çünkü bu kafadaki insanlarla tartışmanın faydasız olduğunu bilecek yaştayım. bu tür entryler eksilenmeyi hak ediyor)

liseli ergen tarzında, sadece entry sıçmak adına girilmiş ve hiç bir zeka parıltısı olmayan entryleri ise anlamsız olarak oyluyorum.

1. no'lu entry sahibi, sevgili bankacibear'in şikayetine gelince, bence kendisi gereksiz bir alınganlık sergiliyor. herkes kendisiyle hemfikir olmak zorunda degil. burası da, atatürk ilkeleri ve inkilaplari tarihi enstitüsü değil sonuçta.

benim daha önce din ile ilgili girdiğim bir çok entry eksi oy aldi. dert etmedim. demek ki sözlükteki muhafazakar arkadaşların hoşlarina gitmemiş. tabi ki ben kendi fikirlerini yazmalarını ve bir tartışma ortamı oluşmasını tercih
ederdim;ama onlar utangaç bir şekilde eksilemeyi tercih etmişler.

ahmet kaya, cumartesi anneleri, kürtçe, açlık grevleri gibi entrylerime gelen eksilerin zaten haddi hesabi yok. hadi hepsinden geçtim, dün girdigim, tamamiyle dünyanın halleriyle ilgili 12.12.2012 entrim bile eksilenmiş.
şimdi böyle bir ortamda kimi kime şikayet edeceksin? kürtçe konusundaki entryden rahatsız olan insanların olduğu bir sözlükte, atatürk konusunda bu kadar hassas olmak ne kadar anlamlı?hani bir 'dayatma' politikası almış başını gidiyor ve onlar da çok hipster olduğundan bizler atatürk ve türk dedikçe elbette eksilenmeye devam edeceğiz, çünkü onların bu denli hipster olmasına ön ayak olan kişi elbette ki ağza alınınca 9893489324834 şekilde bu insanlara hakaret etmiş, saygısızlık yapılmış olunuyor. buranın herkesin özgür bir şekilde düşüncelerini, görüşlerini falan belirtmekte sınırsız olduğu platform olduğunu da düşününce, biz atatürk ve türk dedikçe eksilenince 'adam hipster ve haklı' diyerek köşemize çekilip, özür dilememiz de gerekebilir.
bu konuda hazımsızlık yaşayan yazarlar olabilir ve atatürk'ün ne kadar vizyoner bir adam olduğunu hala kavrayamamış olabilirler. bu, son derece mümkün. ancak, hazımsızlık sadece atatürk karşıtlarına özgü bir durum değil. şöyleki atatürkçü geçinen çoğu kişinin dindar geçinen çoğu kişiden farkı yok bence. o fikrin ya da ideolojinin altında nasıl bir felsefe yattığını henüz kavrayamadan sadece o fikrin fanatiği haline dönüşüp faşizanlık ve sığlık kusmaktan öteye geçemiyorlar.

her gün okuyorum facebook'ta orada burada, atatürk'ün her çöp fikrin önüne siper edildiğini. bu arkadaşlar kendi sığ fikirlerinin (ya da fikirsizliklerinin) önüne atatürk'ü koydukları zaman bir tür güç alanı oluşturacakları yanılgısını falan yaşıyor olmalılar ki herhangi bir karşıt görüş geldiğinde her biri birer bordo klavyeliliye dönüşüyor. böyle olmasa bile, atatürk'e bu kadar kutsiyet yüklemeye gerçekten gerek var mı? bu adamın söylediği her şey kuran cümlesi falan mı ki herkesin onunla (ya da seninle) aynı görüşte olmasını falan bekliyorsunuz?

bunları başlığı açana ya da başlıkta yazan herhangi birine cevaben söylemiyorum. zira atatürk konusuna tamamen nötrüm. ancak eksileniyorsanız işi sadece atatürk'e bağlamayın. bu daha çok entrinizin içeriğiyle alakalı bir şeydir.
atatürk üzerinden tartışılan bu konu, türkiye toplumun ne kadar sağlıksız, hasta ve bölünmüş bir ruh halinde olduğunu kanıtlar nitelikte. herkes birbiriyle hemfikir olmak zorunda değil amenna. lakin türkiye öyle bir ruhsal sakatlık içinde ki herkes kendi fikrinin ne kadar doğru olduğunu gerekirse şiddete ve hakarete başvurarak kanıtlamaya çalışıyor. bu koşullarda atatürk de kürt sorunu da siyaset de tartışılamıyor. liberaller, kürtler ve dindarlar 1920 ve 30'ların koşullarını es geçmeyi ve kendi tezlerini desteklemek için faşizm nakaratını tekrarlamayı uygun bulurken kimi kemalistler ve ulusalcılar faşizan bir üslupla ötekini yok sayabiliyor. yekpare olarak insanları sınıflandırmayı uygun bulmuyorum. demin saydığım gruplar içinde bile ayrıksı fikirleri olan ve ortak paydaya sahip olan insanlar çıkabilir. kişisel kanaatim hakaret ve yaftalama olmadığı sürece herkesin herşeyi söyleyebilmesinden yana. atatürk konusunda benim de fikirlerim var elbette. atatürk'e yaptığı birçok şey için saygı duyuyorum. ama kemalizmin de kutsal olmadığını ve içinde bulunduğumuz dönemin sorunlarını çözmek için yetersiz kaldığını düşünüyorum. umarım birgün ne takunya ne de faşizm diyebilmeyi becerebiliriz.
"türk" ve "atatürk" kelimelerinin birer ideoloji değil de yalnızca birer kelime olduklarını sanan insanların varlığı da üzüyor.
"türk" ve "atatürk" kelimelerinin birer ideoloji olduklarını da öğrendik bugün ya, ey yumurtaya can veren rabbim, sana şükürler olsun...
istikrar senin neyine vesayet diyip toplumun neredeyse %80'ini yabancılaştıran bir dilin eksilenmesidir.*** cümlelerin arasına atatürk serpiştirmek o cümleri ve dayatmaları "vesayet'in gözünden" meşru kılmaz... ve dahası bu dil nihayetinde, vesayet'i şu anda yaşanan yasaklı, baskılı, hadsiz düzenin savunucusu haline getirir...

(bkz: afedersin solcu)**
içinde türk ve atatürk geçen entryler artı üstüne artı verilmelidir.hatta 12 defa artı oy verme gibi özel bir yazılımı derhal uygulamaya sokulmalıdır.
bre çapsız bre yobaz bre bölücü senin ne haddine içinde atatürk ve türk geçen entryleri eksilemek.insan bu iki kelime için bile artı oy verir başında veya sonunda hangi kelimeler olursa olsun.ama böldürmeyeceğiz unutturmayacağız yılmayacağız sizin gibilerine melemen de,dersim de,konya da,kastamonu da hadlerini bildirdik gene bildiririz.
(bkz: atatürkün sözlükteki askerleri)