israil protestolarını bir türlü beğenmeyen realist insan

her sistem kendi muhaliflerini yaratır derler doğruymuş, hiç bir haltı beğenmeyen bu tip, ayhh efenim o kola dökülürmüş mü, ayhhh burda hakkari varmış filistin nalakaymış, bunlara bi gezi de allah allah, şecaate kalkar , duran adam ne kadar mantıklıydı mk, son derece pasifistti, şimdi israil protestolarını beğenmiyor, nasıl birşey istersiniz canım siz çok zekisiniz ya hadi paylaşın fikirlerinizi, neler yapsınlar mesela?
realisti bilmem ama kendilerince çelişkiyi fark edip, bunun zayıf nokta kabul edip asıl eleştiri konusunu atlayan birinden bahsediyorsak o ben değilim. yalnız bu durum hem protesto edenler hem de eleştirenler için geçerli. tabii bu cümleler ne yazık ki azınlık kalan sağduyulu bir kesimi kastetmiyor.

yaklaşık 3 aydır doğru dürüst facebook'a girmiyorum. dün bakayım dedim. öyle böyle değil, bir sürü mesaj, bu nasıl duyarsızlık, nasıl (facebook'tan) paylaşım yapmazsın diye.

protesto iyidir, hoştur, tavrını fikrini göstermektir, hatta farkındalığın getirdiği bir zorunluluktur ama sırf bir kitle öyle yapıyor, öyle yapılması gerekiyor diye, ezbere bilgilerle, neyin ne olduğunu araştırmadan, savunduğun şeyin "gerçekten" ne olduğunu bilmeden yapılan protesto sadece gürültüdür. hem de en zararlı cinsinden. şu andaki furya da tam böyle bir şey bence. oradaki halkı* mı savunuyoruz, yoksa müslüman oldukları için mi bize koyuyor, yoksa fırsat çıktı ırkçılık yapalım, ah pardon, gerçekçi takılıp göte göt diyelim hakkı mı doğdu, ya da yaşasın mağduriyet geleneği mi belli değil. doğrusu, hepsi aslında. bu yüzden bırakın oradaki halkın hakkını savunmayı, şu aralar yapılan bu halkın yaşadığı zulmü, katliamı sömürmek. onları mazeret edip markaları, isimleri, dini inançları, sosyal hassasiyeleri hedef göstermek, ünlü isimleri linç edilecek konuma getirip sesini duyurmaya çalışmak. sağduyulu davranmayı korkaklık, neredeyse müslüman düşmanlığı saymak. üstelik, tekrar edeyim, bilinçsizce.

*bakınız, halk derken masum halk, sivil halk, çocuk halk diye belirtmedim. belirmeme gerek var mı gerçekten...
beğenmemekte haklı olan insandır.
en başta protestolar haksız.%80 iç siyset %20 anti semitizmden başka hiçbirşey değil.geçenlerde israil büyükelçiliğindeki protestolara baktım.konuşmayı bilmeyenler topluluğu.mantıklı argümanı geçtim.konuşmak bile yok.he ama civardaki heykeli kırmışlarıdı *
şahsi kanaatim israili gerçek anlamda protesto edenler şu mantıkla olmadığı sürece samimiyetsiz ve çıkarcıdır.
1-israilin varlığını tanıyorum
2-filistinin varlığınıda israille eşit olarak tanıyorum
3-filistinli masumlar ölmesin
4-israilli masumlarda ölmesin.
5-israil devletini orantısız güç göstermesinden dolayı kınıyorum
6-filistini hamas gibi terör örgütlerine prim verip filistinli sivillere zarar verdiğinden dolayı kınıyorum...
israilin varlık hakkına saygın yoksa,karşı tarafın masumlarına zarar gelmesi seni üzmüyorsa(hatta içten seviniyorsan),ve karşılıklı şiddette sadece bir tarafı sorumlu buluyorsan evet samimiyetsiz ve çıkarcısın.
bu başlıkta realist kelimesi biraz iğneleyici gibi duruyor. hatta biraz küçümseyici de. ama bence realistit olmak- olabilmek oldukça önemlidir. bu girizgahtan sonra protestoların benim açımdan olası beğenilmeme sebeplerine geleyim.

1. sosyal medyada bir anda mücahit kesilen tipler. bunlar artık bir yerlere yaranmak istediklerinden midir nedir ha bire yahudilere nefret kusan söylemler paylaşıyorlar. kurana referans yapıp yahudileri aşağılayanlar mı dersiniz, nenemin ettiği bedduaları alt alta sıralayanlar mı dersiniz ne ararsanız var.

2. yahu bu israil şeytan mı allah aşkına. her türlü kötülüğün, şerrin kaynağı gibi gösteriliyor. şimdi burada yahudileri savunacak değilim ama bizdeki bu israil düşmanlığını anlamak da güç doğrusu.

3. devlet erkanın samimiyetsiz, iki yüzlü, temelsiz söylemleri, bağırış ve çığırışları.

4. arap dünyası denen bi sikime yaramayan devletlerin tutumları. yahu bunlar kadar imkanı olup da bu kadar etkisiz, kaale alınmayan, beş para etmez başka kim var allah aşkına.

5. isral'i boykot ediyoruz, koka kola içmiyoruz tayfası. hadi ordan be! senin boykotun başçavuşun eşeğinin osuruğu olur anca. sen kim boykot kim yahu.

6. dünyanın başka yerinde, afrika'da ölen insanlar için tepkisiz kalınması. e tabi, onlar tam insan sayılmazlar canım.

7. realist olmak. reel dünyada olup bitanlari görmek. sebep sonuç ilişkilerini anlamak !!