isviçre

italyaya yakın olan bi ülke.
sayısız insanın yaşadığı ülke.
dünya'da ki en zengin ülkelerden biridir.
diğerleri gibi beyin göçü,neo liberal politikalarla bilim satmayan bilim üreten ülke,bilim adamlarıyla ünlü başka ülke var mı? cern diye bir gerçek var,tanrı parçacığın bulunduğu ülke, daha ne olsun?

diğer hiçbir avrupa ülkesine benzemez,istikrarlıdır.hepsini kendince bir pazarlaması var; ama ne italyanların itici yeme içme muhabbeti ne almanların soğuk burjuva disiplini ne fransızların kıçı kalkıık peyniri şarabı ne alman gölgesindeki avusturyanın sanatı. bu ülkedeki tek gerçek bilim abi,netler.dünyadaki ilaç patentinin %30'a yakını bu ülkeye ait.belki inanamayacaksınız ama isviçre enerji ülkesidir.sınırları içinde üç dil konuşulur,neredeyse çoğu bu dilleri bilir. benim gözümde bu ülke gibi dünyada başka ülke yok.
(bkz: ayı sözlük yazarlarının yaşamak istediği ülkeler)
- tüm olumlu özelliklerine ve yüksek uygarlığına rağmen, dünyadaki ekonomik günahların ve kanlı paraların aklandığı bir ülkedir.
- finansal çamaşır makinesidir.
- kirli kapitalizmin aleni-gizli kasasıdır.
hayata gözlerimi açtığım ülke.sonra sakarya'ya gelmişim aq
eşcinsel evliliği bugün yapılan referandum ile yasal kılan ülke. daha önce yasal birliktelik onaylanmıştı.
tüm kantonlarda çoğunluğun evet dediği oylama totalde %64.1 evet oyu ile yasalaştı.
https://www.npr.org/2021/09/26/104076109...
ay darısı türkiye'nin başına
türkiye bir doktor kaybetti ... bir kahve tadımcısı kazandı ayarında muhabbetlere konu olan ülkedir. türkiye den fazlaca göç almaktadır. 2023'den sonraya kalırsanız mülteci politikası yüzünden türkiye'ye kapıları zor açacaktır. (bkz: başvurular başlasın)
teknolojiyi ve doğayı en ayrıntısına kadar kullanan ve karşılığını da alan ülkedir. ama bir canım ülkem değildir. bir kere doğadan çalmamak için yolları daracık yapmışlar, şöyle 150 ile gidemiyorsun. e iyi de o zaman yol da yapma kardeşim. onun yerine saçma sapan bisiklet yolu, yürüyüş yolları yapmışlar halk yürüsün diye. pardooon!! vatan hainleri yallah isviçre'ye... şahsen iki defa sırf görmek için gittim. ama gider miyim artık, hiç sanmıyorum. gül gibi ülkemin dağlarında bombalarla ölmek varken neden isviçre abiii...

(bkz: bernina ekspresi )
sözlükte hakkındaki ilk üç yorumun hangi kafayla yazıldığını merak ettiğim ülke , eşcinsel evliliği yeni kabul etmesiyle bende bir zamanlar, azerbaycanın vizeleri kaldırmasıyla yaşattığı' nee oraya vize mi varmış' şaşkınlığı yarattı, ben bu ülkede eşcinsel evlilik zaten yasal sanıyordum, ek olarak, doğası ve tarihi muhteşem olan, sakin ve inanılmaz pahalı bir ülke
insanlarının soğuk olduğu ülke.
mecazi anlamda değil, 36.5 derece değil bildiğin 32 derece falan vücut sıcaklıkları var.
yani öyle sarılayım ısınırım falan yok, başka birinin de size sarılması lazım.