joy division

rüzgar gibi geçti diyebileceğimiz güzel gruplardan birisidir. 1976 da ingilterede ian curtis ve okul arkadaşları tarafından kurulmuş, sadece 2 stüdyo albümleri olmasına rağmen etkileyici ve başarılı olarak kabul edilebilecek rock grubudur. 1980 ortasında ian curtis in sara nöbetleri ve mutsuz evliliği sonucu intihar etmesiyle grup dağılmıştır. grubu ve ian curtisi anlatan kontrol isimli bir film de vardır.*
post progressive punk ekolünde new model army ve the cure ile birlikte anılırlar ; bana kalsa the cure hadisesine ikinci dönem hariç altyazısını eklerim ama çoğunluk öyle düşünmüyor tabii. (keza its friday im in love çalışmasının post progressive punk ekolünün neresine oturtulacağı sorusunun cevabı hiç verilmedi )
(bkz: control)


her ne kadar insanlar genellikle unknown pleasures hayranı olsalar da closer albümünün daha iyi olduklarını düşündüğüm grup. isolation, decades, 24 hours gibi harika şarkılar içermektedir. nitekim iki albüm de şahanedir. dinlemek, dinletmek gerekir. bir de sevenleri için unknown pleasures tişörtü almadan ölmemek gerekir. harika bir kapak tasarımına sahiptir, kapağın dövmesi de pek şükela olmaktadır.
kısacık tarihiyle şu gün ayıla bayıla dinlediğimiz pek çok şahsiyeti etkilemiş, manchester'ın madchester olarak anılmasına neden olan, post punk akımının temel taşlarından biri. belki de en mühimi..76 yılında karanlık sanayi şehri manchester'ın sancılı ve bir o kadar da sanrılı çocuğu ian curtis'in bernard sumner ve peter hook'a katılması ile kurulan grup curtis'in david bowie hayranlığı dolayısıyla bowie'nin warszawa şarkısından esinlenerek 77 yılında warsaw adıyla sahne almaya başladı. ian'ın tuhaf dans etme stili, müziğin melodik yapısına rağmen sözlerin karamsarlığı ile dikkatleri iyice üzerine çeken grup electric circus'un kapanmasına istinaden düzenlenen veda konserlerinin canlı kayıtlarından oluşan short circuit adlı albümde at a later date adlı kayıları ile yer aldılar ve 77 sonunda ise an ideal for a living adlı debut ep'leri için dört şarkı kaydettiler. amatör bir kayıt olmasına rağmen warsaw'un hem kendi stilini iyice oturtması hem de albüm yapmaları için gereken tecrübeyi yavaş yavaş kendilerine kazandıran önemli bir adımdı. 78 başında warsaw pakt grubunun yeni bir albüm yayınlaması üzerine grup, frederick muller'in house of dolls kitabında geçen ve nazilerin şahsi zevkleri için kullandıkları kadınların kaldığı bölümlere verilen isim olan joy division'da karar kıldı. nazizim ile uzaktan yakından bir alakası olmamasına rağmen bu isim pek çok tepkiyide beraberinde getirdi. grup yine aynı yılın başında o zamanlar bir televizyon kanalında çalışan ve ilerleyen yıllarda factory records ve the haçienda gibi müzik tarihine yön veren iki oluşumun sahibi olacak ve mr. manchester olarak anılacak olan tony wilson ile tanıştı ve bahar aylarında debut albüm için kayıtlara başladı lakin sonuçlar pek de tatmin edici olmadı. istedikleri kaydı elde edemeyen grup albümü yayınlamak istemese bile warsaw adı altında satışa sürüldü. haziran 78'de joy division manchester sound için önemli bir yeri olan ve esas adı the russell club olmasına rağmen the factory olarak bilinen, özellikle de tony wilson'ın desteklediği gruplara ev sahipliği yapan mekanda sahneye aldı ve tony wilson ile bir arkadaşının kurduğu factory records ile anlaşma imzaladı. 78 sonunda londra'da ilk konserini veren grup dönüş yolunda ian'ın kriz geçirmesi ve kendisine sara teşhisinin konulması ile demoralize oldu. ian'ın krizleri strob efekti yüzünden özellikle sahnede sorun oluyordu. öyle ki, ian'ın she's lost control'ü gruba katılmadan önce çalıştığı postanede sara krizi geçiren bir kızdan ve kendi durumundan ilham alarak yazdığı söylenir..
79 baharında grup unknown pleasures'ı kaydetti ve kapak tasarımını peter saville'in yaptığı albüm haziran ayında satışa sürüldü. satışlar tahmin edilenden de iyi gitti. sonbaharda buzzcocks ile turneye çıkan grup buzzcocks'dan bile daha çok ilgi gördü. ian'ın enteresan hareketleri ve sesine yansıyan içsel hüznü izleyenleri adeta şaşkına çeviriyordu. bu turne esnasında ian annik honore ile tanıştı. böylece deborah ile ian evliliği ilk darbeyi almış oldu ve bir daha da toparlanamadı. ne yardan geçerim ne serden diyen ian iki kadın arasında kaldı ve hayatına mal olan depresyonu ile love will tear us apart'ı yazdı lakin şarkı uzun bir süre kaydedilmeden sadece canlı performanslarda dinlenebildi..
80 yılında avrupa turnesinin bitiminde closer adlı ikinci albüm kaydedildi..hem menajerleri hem de grup için resmen bir dönüm noktası olacağı düşünülen albümün tanıtımı için amerika turnesinin planları bile yapılmaya başlanmaştı. fakat kimse ian'ın ne kadar dibe çekildiğini görmek istemiyordu. ortada arızalı ve bir o kadar da iyi bir frontman vardı ve geri kalan hiçbir şey kimsenin umurunda değildi..nisan başında londra'da üç gün içerisinde dört konser veren ian sahnede ağır bir sara krizi geçirdi ve bir kaç gün sonra da ilaç etkileşimi yüzünden iyiden iyiye rahatsızlandı. aslında bu durum etkileşim falan değildi. bilerek ilaçlarını karıştırmıştı. fakat ian bir türlü iyiye gitmiyordu. love will tear us apart için bir video klip kaydedilmişti..2 mayısta joy division ian'ın olduğu son konserini birminghan üniversitesinde verdi ve bu konserden sonra ian macclesfield'a geri döndü.
ve 18 mayıs 1980 sabahı, werner herzog'un stroszek filmini izleyip ardından da iggy pop'ın idiot albümünü dinlemiş ve akabin de kendisini asmıştır..ölmeden önce yazdığı ''çoktan ölmüş olmayı dilerdim. artık hiçbir şeyle başedemiyorum.'' notu ian'ın içindeki ucu bucağı olmayan karanlığı belki de en iyi yansıtan sözlerdir..
ölümünden kısa bir süre sonra closer albümü ve bunu takiben atmosphere teklisi ve son konser kayıtlarını içeren still yayınlandı.
en sonunda da factory records son bir toplama olarak 88 yılında substance'i satışa sürdü..kalan üyeler ise ian olmadan new order olarak yollarına devam ettiler..
joy division, ian'ın insanı büyüleyen karanlığı ile radiohead'den interpol'e pek çok gruba ışık vermiştir..ve sadece ama sadece ian o sonsuz karanlığında kalmayı seçmiştir..
bazen çığlık atmak istersin, bağırmak istersin ama ona bile halin olmaz ya, o hissi yaşatan gruptur işte joy division. halsiz bir mutsuzluk halidir.