kondilom

cinsel yolla bulaşan bir hastalık. halk arasında makat siliği de denir.
http://www.milliyet.com.tr/cinsel-yolla-...
kondiloma akümünata human papilloma virus (hpv)' ün özellikle tip 2 suşları ile gelişen deriden kabarık oluşumlardır. kondiloma lata ise sifiliz veya frengi olarak bilinen, etkeni trepenoma pallidum olan cilt lezyonudur. tahmin edileceği üzere dış genitalya, pubik ve anal bölge tutulumu söz konusudur.
bulaştığında ne yapıyoruz peki? hani bulaştığı için değil de merak ettiğimden soruyorum.
et giren yere dert girmez ata sözüne tepki olarak ortaya çıkmış zevk savar bir icad
cinsel aktif caglarda olan kisiler bence asiyla bagisiklik kazanip riskleri azaltmali iliskilerde muhakkak kondom kullanilmasi ve supheli lezyon varsa cildiye doktoruna gorunmek gerekiyor
ayrica
medikal krem tedavisi günaşırı, gece uygulanır ve 16 haftaya kadar tedavi sürdürülebilir. etkinliği kriyoterapi ve koter tedavisine göre daha sınırlıdır. kriyoterapi veya koter tedavisi sonrasında hızlı yenileme görülen vakalarda hastalığın tekrarlamasını önlemek amacı ile kullanılabilir.
podofilin uygulanması hasta veya doktor tarafından yapılır ve ilaç siğil üzerine uygulandıktan 4-6 saat sonra yıkanması istenir.
biklorik asit veya tca 35–85% siğillere hafta bir veya 2 kez uygulanabilir. gebelerde kullanımları da güvenlidir. ancak kriyoterapi ile karşılaştırıldığında etkinlik daha azdır.
kriyoterapi (sıvı nitrojen) ve elektrokoter uygulaması krem uygulamalarından daha etkili olup, hamilelerde de kullanılabilir.
büyük siğillerde ise cerrahi yönteme başvurulması gerekebilir
maalesef prezervatif siğilin bulaşmasını önlemiyor.
seks bence tamamen risk ve şans faktörlerini barındırıyor. olacakla öleceğe çare yok derler ya , siz her ne kadar korunun, prep alın o şey yaşanacaksa yaşanıyor. ama tabikii tedbir almak lazım. fakat insan korkmuyor da değil. ayrıca türkiye’de böyle bir hastalığa yakalanmak ve makatınızda siğillerin olması gerçekten zor olabilir. doktorların ve insanların önyargıları, yargılama yetileri öylesine kuvvetli ki bazı şeyler sizi çok yıpratacaktır. bence bu yüzden seks yaparken gerçekten düşünüp yapılmalı. sonucu kötü bitebilir ve ben bu hatayı yaşadım. yani hastalık kapmadım ama travma oldu o yüzden lütfen kendinizi sevin ve bazı şeyleri gözden geçirin.