kütahya

kütahya küçük bir şehir değil ama büyük bir kasabadır demiş ünlü düşünür.
kışın çok soğuktur, bunu hatırlıyorum.

ayrıca (bkz: kütahya porselen )
belediyesi ve onun dağıttığı kitap ile şu sıralar ünlendi. keşke çinisi ile meşhur olmaya devam etseydi. tamam halkı muhafazakardır, biliriz. diğer illere göre sessizdir, sakindir, kendini belli etmez. fakat nedir bu kadınlar üzerindeki manyakça tahakküm! dönüştürülmeye çalışılan ortamın da farkındayım aslında. umarım emellerine nail olamazlar.
vazodan ibaret bir şehirdir
benim hatırladığım, küçük bir çarşısı ve gök dağı vardı. gök yerine göt dağı derlerdi. asker birlikleri çoktu. bir de tabi dumlupınar üniversitesi şehri kalabalık gösteren unsurlar arasındaydı.
1,5 yıl önce iş icabı istanbul'dan gelip yerleştiğim şehir.
lokasyon olarak istanbul, izmir, ankara, antalya’ya en geç 4 saatte ulaşılabilir konumda. bomboş arazileri, hemen hemen her köşe başında durmadan akan çeşmeleri olan sakin bir yer. temiz havası, doğal gıdaları, lezzetli ekmekleri, büyük kentlerdeki mekanlarla yarışır kafe kültürü ile bir insanın yaşamak için ihtiyaç duyduğu birçok şeyi cüzi fiyatlarla barındıran bir yerleşke. örneğin devlet hastanesinde istanbul'daki a+ bir hastanede aldığınız hizmetten daha iyisine burada çok daha rahat ulaşabilirsiniz. hem de her şeyiyle ücretsiz olarak. ya da bir kütüphanede saat 22:00 ye kadar cumartesi de dahil hizmet alabilirsiniz. 3 farklı devlet dairesinde işinizi toplam 20 dakikada halleder çıkarsınız. pasaport mu çıkacak? işlemler 10 dakika. kimlik mi yenilenecek? 5 dakika. ya da tapu dairesinde işiniz mi var? en fazla 15 dakika. tapu demişken eğer istanbul'da iyi konumda bir işiniz varsa ve aynı standartlarda buraya gelme imkânınız söz konusuysa burada bir yılda kiradan kurtulabilirsiniz.
fakat sinema, tiyatro, konser gibi ihtiyaçlar hiyerarşisinin biraz daha üst katmanlarındaki konularda maalesef sınıfta kalıyor. böyle sorunları da 40 dakika mesafedeki eskişehir’de çözümleme şansınız var. yani demem o ki; tüm olumsuzlukları, getirilerinin yanında kesinlikle tolore edilebilir durumda.
iyi yürekli, güzel insanlar çıkın çıkın gelin. gelin ki buranın en büyük problemlerinden biri olan bizim nüfusun azlığını yok edelim. burayı beraber daha yaşanılır kılalım. hem siz de sıkılmadınız mı bir insanın doğasına aykırı büyük şehirlerde yaşamaktan?
doğum yerim. hayır kütahya'lı değilim. hiç olmadım. hiçbir zaman kendimi buralı hissetmedim. yerlisinden hep nefret ettim. afyon ve eskişehir gibi işlek noktalarda kurulmuş şehirlerin arasında kalmış ve bu yüzden gelişememiş bir şehir olarak gözümde hiçbir yere sahip olmayan bir şehir. doğu ve batı yönlerinde yerleşim alanında gelişme göstermiş lakin, insanının kafasının hiçbir zaman değişmediği ve değişmeyeceği bir coğrafya. mümkün olsa doğum yerimi bile sildiririm oradan. üniversitenin açılmış olması bile şehire bir hava katmadı. avm bile açılıyor ama içinde hiçbir halt yok. yarısı market zaten. ha bir de gürallar vardır. kütahya'nın sahibi olan aile. aynı zamanda kütahya porselen ve güral porselen'in de sahipleridir. bu aile yüzünden bu şehir hiçbir zaman gelişmemiş ve gelişmeyecektir.