leman kültür

leman dergisinin kurmuş olduğu lemanseverler için ayrı bir yere sahip cafe. türkiye de bazı şehirlerde bulunan benim bildiğim; istanbul, ankara, izmir de vardır. izmir de bornova; forum bornova avm de ve alsancak; kıbrıs şehitleri caddesindedir.
eskişehirde de vardır bu cafelerden. ankaradakilerde genelde servis yavaştır ama gerek mekanın güzelliği gerek yemeklerin lezzetleri ve doyuruculuklarıyla bu eksilerini artıya çevirmişlerdir gözümde.
bir türlü sevemediğim mekan. yıllar önce de vardı bundan, kıbrıs şehitlerinde, italyan kültür merkezinin yan tarafında. kapandı gitti..şimdilerde popüler olanı ise gerçekten komik bir mekan. çok tuhaf bir müşteri kitlesi var. en kırosundan apaçisine, tikkysinden kaşarına kadar her tür insan mevcut. ve sanırım mekana gelen herkesin amacı birbirini kesmek. personelin kötülüğünden bahsetmiyorum bile.
istanbul, ankara, izmir haricinde edirnede de vardır bu lemanlı kültürlü cafelerden..
bursa fsm'de de vardır kendilerinden.
en iyisi izmir kıbrıs şehitleri'ndekiydi bence. kapanmış sanırım kötü olmuş. geçen sene gittiğimde içinden çıkmak istemedim mekanın. bir mekan ancak böyle güzel dekore edilebilir. sanırım leman kültürlerin fiyatlar her yerde aynı. gerçi bursa'dakini pahalı hatırlıyorum ama ankara da izmir de gayet uygun gelmişti. biz gecenin bir vakti o kadar alkolün üstüne milkshake içmiştik çok lezzetliydi, hem göz doyuruyordu hem de mide. tek sorun leman kültürde çalıştığı için kendini espri yapmak zorunda hisseden garsondu. bayağı alkollü olduğumuz için pek önemsemedik artık o kadar da kusur olsun dedik. nedense ankara
eskişehir, ankara ve istanbuldaki şubelerini sevdiğim bir işletmedir. yemekleri çok lezzetli ve eğlencelidir. *
nihayet, mersin'de de bir şubesini gördüğümüz mekandır.
yaklaşık 3 ay önce, yat limanı marina alışveriş merkezi karşısında, a.menderes bulvarı üzerinde hizmete girmiştir.
fakat, kuruluş yeri konusunda hata yaptıklarını düşünmekteyim.
üniversite alemindeki insanlara hitap eden bir işletmenin, toplu taşıma güzergahına uygun ve diğer benzer mekanlarla birbirine yakın bir nokta seçmesi gerekirdi.
oysa burası, nispeten daha elit bir kesimin ulaşabileceği sahil restoranlarına özgü bir konuma sahip.
hayırlısı olsun diyelim...