midye dolma

midyenin içine özel bir pilav konulmasıyla yapılan muhteşem lezzet.birayla harika ikilidirler.hiçbir zaman doydum diyemezsin.birçok kere son paramı midye dolma tezgahlarında bırakmışlığım vardır.bu arada nedenini bilmiyorum ama midye dolmacıların %90 ı mardinli.
yapıldığı yerleri görmek istemeyeceğiniz şey...
yaz kış farketmez,her zaman içtikten sonra rahatlıkla 10 tanesini mideye indirebileceğim harika lezzet.
biradan sonra muhteşem güzel giden yiyecek.
(bkz: olsa da yesek)
sigara ile de çok iyi gidendir.* bir de yemeye başlayınca bırakılması çok zor olandır.
denizden babam çıksa yine denize bırakırım ve hayatta deniz mahsülü yemeyen biri olarak (scuba yapanlar hariç) asla yemeyeceğim kabuklu yemiş.
birkaç mardinli ailenin tekelinde olan sektördür. sadece midye dolma satıcılarından bahsetmiyorum üstelik. midyenin denizden çıkarılıp dolma doldurulup tezgaha kadar giden sürecin tamamı bu birkaç mardinli ailenin elindedir. işin komik tarafı da şudur, bazı midye dolma sever arkadaşlar tezgahtan midye dolma almaya çekinitler, allah bilir adam çüküsünü karıştırıp ondan sonra doldurmuştur falan diye. halbuki herhangi bir dükkandan aldığınız midye dolma ile tezgahta satılan midye dolma aynı kaynaklardan gelmektedir. tadı güzel yenmesi güzel fantastik bir yiyecektir. kim akıl ettiyse aferin ona.
poşet poşet alınıp, limonla tüketilesi deniz mahsulüdür.
çok küçük yaşta yediğim, midye tavadan çok korkmuştum. dolması daha güzel gidiyor. 25 yaşına kadar da, içinden inci çıkacağını hayal eden bir romantiktim.
yiyebilmek adına yapıldığı ortamları görmemek veya üzerine düşünmemek gereken -belki de sırf bu yüzden alkollü olmayı gerektiren-, aşırıya kaçmamaya dikkat edilerek tüketilmesi yarara olan epey lezzetli yiyecek.
nedense pek alışamadığım yiyecek
pirinci kıvamında pişirilmişse ve baharatı da yerindeyse, en güzel mezeler arasındadır.
vejetaryen olduğum halde kimseden habersiz gizli gizli götürdüğümdür. istanbuldakiler çok pis yapılıyor.