midye

midyeler solungaçlarını kullanarak suyu filtre ederek beslenirler.
30,000 türü vardır. bu familyanın en önemli türleri ise kara midye veya akdeniz midyesi (mytilus galloprovincialis) ve mavi midye veya avrupa midyesi (mytilus edulis), at midyesi (modiolus barbatus) ve afrika midyesi (perna sp) dir. ülkemiz sularında ise mytilidae familyasının modiolus barbatus ve mytilus galloprovincialis olmak üzere 2 türü bulunmaktadır.
bir ara yemenin haram olduğu söylenen deniz canlısı. halen emin değilim haram mı helal mi diye, ama yemiyorum da pek.
pek severim... sarhoş gecelerin sabahı mutlaka aradığım lezzettir. kadıköyde shaft tan çıkıp sahil tarafına dönünce hemen sağ köşede vardı bir midyeci hala ordamıdır bilmem taze olurdu midyeleri.
yenmesi tavsiye edilmeyen ama çok sevdiğim dolma ve ekmek arası türleri olan yiyecek. midye içerisinde civa ihtiva etmesinden dolayı tavsiye edilmediğini biliyorum. civa insan için oldukça zehirli ve malesef vücuttan atılmayan bir metaldir. civanın sebebine de gelecek olursak deniz taşımacılığı olduğunu söylemek zor değildir. anlaşılan temiz olduğu kanıtlanmış bir denizden çıkarılmış midyeleri yemek gerekiyor. *
bira patates ile şiştikten sonra "ya, bi ısmarlasa" diye en beklediğim seyyar satıcı gıdasıdır. tadına doyulmaz... önündeki de asla yetmez.
türk sularındaki midyelerin çok da sağlıklı olmadığı söylenmekte. keza kirlilik oranımız yüksek. bu canlı da dipteki suyu süzdüğünden ağır metalleri içerdiği söylenmekte.

bir ara da canlı canlı kaynar suda haşlandığı için islami açıdan yemenin uygun olmadığı söyleniyordu.

kişisel görüşüm biranın yanında midye dolmanın çok iyi gittiği.
bayılıyorum. benim favorim ama bira-midye ikilisini denemedim. izmir’e döndüğüm zaman deneyeceğim ama tadı gerçekten çok güzel bana göre.
valla ust uste 20-30 gomen de gormus biriyim ama ben hic sevmem zehirli vb diyorlar ama bilemicem onune gelen herseyi dedigi icin ...
dolmasına bayıldığım deniz canlısı. on beşe dek çıkmışlığım var. paramın yettiği kadar yerim. evet, ağır metaller içerir cıva da dahil olmak üzere. ancak "cıva vücuttan atılamaz." söylentisi doğru değil. ağır metalleri vücuttan atmak ne çok zordur; ne de çok kolaydır. o yüzden korkacak bir şey yok. yiyedurmaya devam.
yarın sabah yemeyi planladığım canlı.1 aydır yiyemedim özledim anam
vücudumuzun hiç ihtiyacı olmadığı ağır metal ve mikroplastik kaynağıdır. bir zamanlar denizel biyotaların druidleriyken şimdiler de her biri bir venom olmuşlardır.