midye

midyeler solungaçlarını kullanarak suyu filtre ederek beslenirler.
30,000 türü vardır. bu familyanın en önemli türleri ise kara midye veya akdeniz midyesi (mytilus galloprovincialis) ve mavi midye veya avrupa midyesi (mytilus edulis), at midyesi (modiolus barbatus) ve afrika midyesi (perna sp) dir. ülkemiz sularında ise mytilidae familyasının modiolus barbatus ve mytilus galloprovincialis olmak üzere 2 türü bulunmaktadır.
bir ara yemenin haram olduğu söylenen deniz canlısı. halen emin değilim haram mı helal mi diye, ama yemiyorum da pek.
pek severim... sarhoş gecelerin sabahı mutlaka aradığım lezzettir. kadıköyde shaft tan çıkıp sahil tarafına dönünce hemen sağ köşede vardı bir midyeci hala ordamıdır bilmem taze olurdu midyeleri.
yenmesi tavsiye edilmeyen ama çok sevdiğim dolma ve ekmek arası türleri olan yiyecek. midye içerisinde civa ihtiva etmesinden dolayı tavsiye edilmediğini biliyorum. civa insan için oldukça zehirli ve malesef vücuttan atılmayan bir metaldir. civanın sebebine de gelecek olursak deniz taşımacılığı olduğunu söylemek zor değildir. anlaşılan temiz olduğu kanıtlanmış bir denizden çıkarılmış midyeleri yemek gerekiyor. *
bira patates ile şiştikten sonra "ya, bi ısmarlasa" diye en beklediğim seyyar satıcı gıdasıdır. tadına doyulmaz... önündeki de asla yetmez.