nevruz

türkçe: nevruz,azerice: novruz, farsça: نوروز - noruz, kürtçe: newroz, özbekçe: navruz, türkmence: nowruz, kazakça: naurız, kırgızca: nooruz, kırım tatarcası: navrez... farslar, kürtler, zazalar, azeriler, anadolu türkleri, afganlar, arnavutlar, gürcüler, türkmenler, tacikler, özbekler, kırgızlar, karakalpaklar, kazaklar tarafından kutlanan geleneksel yeni yıl ya da doğanın uyanışı kimse kendine mal etmeye çalışmasın kuzey yarım kürede yaşayan tüm halkların bahar bayramıdır.barış ve bereket getirir umarım. *
tüm dünyada, baharın ilk günü olarak tanımlanan ve bayram kabul edilerek farklı ritüellerle kutlanan bir gündür.
baharın başlangıcı sayılmasının dayanağı, atalarımızın astronomik ve astrolojik bilgileridir ve bu ölçümler günümüz teknolojisiyle de doğrulanmıştır.
21 marttan sonra, yerin güneşe yaklaşması ve açısı nedeniyle hem geceler kısalarak gündüzler uzamaya başlar hem de kuzey yarıküredeki ısı artar....

tüm anadolu halklarına kutlu ve uğurlu olsun!
akp'siz ve faşizmsiz nice baharlara!

(bkz: ekinoks)
gerçek adı yenigün bayramıdır. farslara ve kürtlere bu gelenek, orta asya'dan gelmiştir. halen, orta asya'daki türk halkları tarafından büyük bir coşkuyla kutlanmaktayken, malum nedenlerden dolayı türkiye'de o kadar coşkulu kutlanmaz. doğanın yeniden yeşermesi kutlanır.

yenigün bayramınız kutlu olsun.
bugün istanbul kazlıçeşmede kutlanıyor.
bu sene yasaklanmasını mantıksız bulmadığım bahar bayramı. tehlike arz etmesini bi kenara bıraktım, şu günlerimizde neyi kutlayıp neyin halayını çekeceksiniz? insanların yasına saygı duyulması gerektiğini düşünüyorum.
orta asya ve orta doğu'nun bazı ülkelerinde de coşkuyla kutlanan bayram. hatta bazılarının en önemli bayramı. dolayısıyla newroz şeklinde de yazılsa bu bayram kürt'lerin tekelinde değildir. kürt'lerin böyle bir bayramı bu denli sahiplenmesinin nedeni ulus olma bilincini pekiştirmek amacıyla kendilerine has ve özel bir bayram yaratma çabası diye okunabilir. kürt, fars ya da kazak newroz ya da nevruz bahar'in gelişini kutlama amacıyla düzenlenen bir çeşit pagan geleneğidir.
her sene duyduğumda beni rahatsız hissettiren bayramdır, acaba o gün ne olacak acaba kaç kişi zarar görecek, acaba ben zarar görecek miyim, acaba yine nasıl saçma sapan davranışlar kavgalar göreceğim.
bayramdan çok rahatsızlık sebebidir, yapılan bir şey amacından çıkmıştır. amacından çıkartan insanlar da bu bayramı bu kadar sahiplenen kürt halkından başkası değildir, komik ama gerçek.
bu yıl yasaklanmışsa mutlaka devletimizin bir bildiği vardır ama bu hepimizin bayramı.
bizim kiler, sizin kiler diye ayırmamak lazım.. hatta kiler kelimesini hiç ayırmamak lazım çünkü konumuzla alakası yok
benim için newroz'un anlamı, bir newroz gününde türk milliyetinden olan cengiz'in yaktığı ateştir zulüm son bulsun,yoldaşları yaşasın diye. cengiz gibiler sayesindedir bugün f tipi hücrelerdeki (hani herkesin illallah ettiği) zulmün bu denli katmerli olmayışı. ( katmersiz olan hali buysa katmerli olan halini siz düşünün...)
o yüzdendir ki; newroz agire azadiye. ( newroz, özgürlük ateşidir.)

newroz piroz be.
demirci kawa'nın yaktığı özgürlük ateşini büyütenlere selam olsun.
kahrolsun dehaklar...
bir fars bayramıdır ve türkçesi newroz değil nevruzdur .
taa eski türklere dayanan bi şenliktir. türk kültür tarihi finalinde sormaz çalışmaya gerek yok diyip bırakmıştım. kürtler çok güzel kutluyor. newroz piroz be.
şunu da buraya bırakalım;

kürtçe newroz manasındadır. bu sene kutlanmasını saygısızlık olarak gördüğüm bayram, cenaze evinde göbek atmaktan farkı yok ayrıca. hergün birilerini toprağa veriyoruz, bunun türkü kürdü yok. ama ve lakin daha dün iki şehit verdik. bugün abdullah öcalan bayraklarıyla ve bir coşkuyla nevruz kutlamak saygısızlıktır. hadi şehide saygınız yok, e sizin kendi ölünüze de mi saygınız yok ben anlam veremiyorum. bu neyin halayı?
zamanı yaklaşmıştır. bakalım bu sene nevruz bize ne acılar yaşatacak. bırakın insanlar baharın gelişini kutlasın.
il il valilikler nevruz kutlamalarını yasaklıyorlar. tahminlerimde yanılmadım.
bütün doğu, ortadoğu, anadolu halklarının nevruzu kutlu olsun.
newroz piroz bé.

azerbaycan'da bir haftalık resmi nevruz bayramı başlamıştır. ya bir hafta resmi tatil mi olur diye soruyor insan.
  • /
  • 2