nevşehir

bir tanecik ayisozluk.com yazarı olan güzel şehir.kim olduğunu merak ediyorum açıkcası.peribacalı,üzümü,şarabı,tavası,pidesi,kalesi,yeraltı şehirleri,ürgüp'ü,avanos'u ve sinasos'uyla ülkenin en turistik şehirlerindendir.
peri bacaları gibi ülkedeki en güzide yer şekillerinden birine sahip şehir.
nevşehir'de askerlik yapınca hiç iyi olmuyor. hele de kış mevsimi.. eksi 30'u geçen havada nöbet tutarsın öyle, bir de o ayaz ömrüm boyunca hafızamda kalacak. bir de o peri bacası, o kadar gelen turist akınına rağmen, halen esnaf esnaflığı çözememiş durumda. özelikle göreme bölgesi'nde.. babadan kalan ev, direk butik otel yapılıyor. her otele gelen yatağa atılacak av gibi görülebiliyor. benim gördüğüm birkaç otel sahibi direk bu özellikleri göstermişti.

argos, turist otel gibi birkaç büyük otel, nevşehir dışındaki doğulu aşiretlerle olan ortaklıkla kurulmuştur. ama çok pahalıdır.. avanos, ürgüp gibi birkaç bölge turizm konusunda gelişmeye müsait. göreme'nin de nevşehir'den alınıp avanos'a verilmesi lazım.
japon turistlerin çoğu türk'ten daha iyi bildiği bölge.
nevşehir’in 20 km doğusunda olan ürgüp kapadokya bölgesinin önemli merkezlerindendir. tarihsel süreç içerisinde çok sayıda isme sahip olmuştur. bizans döneminde osiana (assiana), hagios prokopios; selçuklular dönemi’nde başhisar; osmanlılar zamanında burgut kalesi; cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren de ürgüp adıyla anılmıştır. http://avanosevi.com/